Andea
16.02.06,10:42
Mám bratranca, ktorý má tehotnú priateľku a robím mu daňové priznanie za rok 2005. Bude mať v roku 2006 nárok na odpočítateľnú položku na partnerku a na daňový bonus na dieťa, ktoré bude mať jeho meno? Budú žiť len v spoločnej domácnosti bez sobáša.
STRELEC
16.02.06,09:46
Mám bratranca, ktorý má tehotnú priateľku a robím mu daňové priznanie za rok 2005. Bude mať v roku 2006 nárok na odpočítateľnú položku na partnerku a na daňový bonus na dieťa, ktoré bude mať jeho meno? Budú žiť len v spoločnej domácnosti bez sobáša.
Včera či predvčerom bola takáto otázka.
a) odpočet nezd. časti je len na manželku. Zákon iné vzťahy neuznáva za hodné odpočtu.
b) bonus môže poberať len matka za podmienky príjmu. Treba jej "vyrobiť" príjem.
PS: v bode b) aj druh. Pardon - v rýchlosti som prehliadol spoločnú domácnosť.
Denda
16.02.06,09:46
Mám bratranca, ktorý má tehotnú priateľku a robím mu daňové priznanie za rok 2005. Bude mať v roku 2006 nárok na odpočítateľnú položku na partnerku a na daňový bonus na dieťa, ktoré bude mať jeho meno? Budú žiť len v spoločnej domácnosti bez sobáša.
Na daňový bonus bude mať nárok a na odpočítateľnú položku bude mať nárok len v prípade uzatvorenia manželstva.
Barbara
16.02.06,09:50
Včera či predvčerom bola takáto otázka.
a) odpočet nezd. časti je len na manželku. Zákon iné vzťahy neuznáva za hodné odpočtu.
b) bonus môže poberať len matka za podmienky príjmu. Treba jej "vyrobiť" príjem.


nechcem sa do toho miešať, ale keď to dieťa je jeho vlastné, tak si môže uplatniť aj on naňho daňový bonus.
V § 33 sa hovorí, že na dieťa vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti náhradz. starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia prísl. orgánu:p


zákon 595/2003 § 33--som zabudla uviesť zákon v mojom príspevku
Denda
16.02.06,09:52
Včera či predvčerom bola takáto otázka.
b) bonus môže poberať len matka za podmienky príjmu. Treba jej "vyrobiť" príjem. Netreba špekulovať nič.
Nárok na daňový bonus nevzniká len matke dieťaťa. Na priznanie daňového bonusu je potrebné splniť dve podmienky a to, že dieťa je vyživovavé a žije v spoločnej domácnosti. Vyživované dieťa sa tým myslí: vlastné,osvojené, prevzaté do starostlivosti,dieťa z druhého z manželov.
Jej druh si bude môcť uplatniť daňový bonus pretože tieto podmienky spĺňa.
Denda
16.02.06,09:56
Jej partner bude musieť však spĺňať aj podmienku príjmu podľa §33 zákona o dani z príjmu.
Barbara
16.02.06,10:18
Jej partner bude musieť však spĺňať aj podmienku príjmu podľa §33 zákona o dani z príjmu.


a tá podmienka príjmu je ročný príjem 39.600,-Sk -, aby mal nárok na daňový bonus :)
Denda
16.02.06,10:24
a tá podmienka príjmu je ročný príjem 39.600,-Sk -, aby mal nárok na daňový bonus :)
A pri mesačnom uplatňovaní u zamestnávateľa je to aspoň v sume polovice minimálnej mzdy podľa § 36 ods.5.
Andea
16.02.06,11:06
ďakujem za usmernenie.:)
Barbara
16.02.06,11:16
ďakujem za usmernenie.:)


nemáš zač, aj druhýkrát;) :p