Lila1131
05.07.12,16:48
Dobrý deň!
Od od 1.7.2012 pracujem na normálnu pracovnú zmluvu ale môj čistý príjem je 130 € čo nepresahuje výšku životného minima, chcem sa spýtať či mám nárok na dávku v hmotnej núdzi?

ďakujem za odpovede.
veronikasad
05.07.12,14:54
Dávka v hmotnej núdzi je podstatne nižšia ako životné minimum. Závisí od príjmu spoločne posudzovaných osôb. Žiješ sama, máš nárok na príspevok na bývanie ?

Skús sa informovať na nárok na aktivačný príspevok

Aktivačný príspevok patrí občanovi a každej fyzickej osobe, ktorá sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzuje na podporu získania, udržania alebo zvýšenia vedomostí, odborných zručností alebo pracovných návykov na účely pracovného uplatnenia, ak splnili podmienky nároku na dávku.

Nárok na príspevok má:

Občan v hmotnej núdzi, ktorý je zamestnaný alebo evidovaný ako uchádzač o zamestnanie a:
· zvyšuje si kvalifikáciu formou štúdia popri zamestnaní, kombinovaného štúdia a štúdia jednotlivých vyučovacích predmetov alebo formou
externého štúdia, ak ešte nezískal vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa,
doba poskytovania - počas zvyšovania kvalifikácie štúdiom,
· zúčastňuje sa na vzdelávaní alebo príprave pre trh práce uskutočňovaných v rámci projektov schválených Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR,
doba poskytovania - počas jedného vzdelávania a prípravy pre trh práce v roku, po celý čas trvania,
· zúčastňuje sa na vykonávaní menších obecných služieb uskutočňovaných na základe dohody s úradom alebo s obcou,
doba poskytovania – počas vykonávania menších obecných služieb

Občan v hmotnej núdzi, ktorému savypláca rodičovský príspevok, ak študuje na strednej alebo vysokej škole.
doba poskytovania - počas zvyšovania kvalifikácie štúdiom

Občan, ktorý sa zamestnal a:
· bol dlhodobo nezamestnaný,
· pred nástupom do zamestnania mal zabezpečované základné životné podmienky,
· príjem zo závislej činnosti je na úrovni minimálnej mzdy, najviac na úrovni trojnásobku minimálnej mzdy.
doba poskytovania – najviac 6 mesiacov
pepsikova
05.07.12,15:42
...ak si sama a bývaš sama vo svojom byte, dávka hmotnej núdze je v sume cca 118€, z toho je cca60€ príspevok na bývanie...teda nemáš nárok...
Xanti
05.07.12,20:52
...ak si sama a bývaš sama vo svojom byte, dávka hmotnej núdze je v sume cca 118€, z toho je cca60€ príspevok na bývanie...teda nemáš nárok...
Mýliš sa, je to dosť zavádzajúce.

Lebo ak naozaj zarobí zadávateľka 130 eur v čistom tak sa do príjmu pre posudzovanie dávky v hmotnej núdzi berie 75% z tejto sumy teda, pre UP ako keby zarábala 97,50 €.
A kedže dávka v hmotnej núdzi pre jednotlivca je 60,50€ + príspevok na zdrav. starostlivosť 2€ + ako si správne podotkla príspevok na bývanie 55,80 € teda spolu 118,30 eur a od toho sa odráta príjem 97,50 € tak vznikne nárok na dávku v hmotnej núdzi vo výške 20,80 eur.

Ale zadávateľke sa adekvátne poradiť nedá, nakoľko dala málo informácii o svojej rodinnej a bytovej situácii.
Xanti
05.07.12,20:54
Dávka v hmotnej núdzi je podstatne nižšia ako životné minimum. Závisí od príjmu spoločne posudzovaných osôb. Žiješ sama, máš nárok na príspevok na bývanie ?

Skús sa informovať na nárok na aktivačný príspevok

Aktivačný príspevok patrí občanovi a každej fyzickej osobe, ktorá sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzuje na podporu získania, udržania alebo zvýšenia vedomostí, odborných zručností alebo pracovných návykov na účely pracovného uplatnenia, ak splnili podmienky nároku na dávku.

Nárok na príspevok má:

Občan v hmotnej núdzi, ktorý je zamestnaný alebo evidovaný ako uchádzač o zamestnanie a:
· zvyšuje si kvalifikáciu formou štúdia popri zamestnaní, kombinovaného štúdia a štúdia jednotlivých vyučovacích predmetov alebo formou
externého štúdia, ak ešte nezískal vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa,
doba poskytovania - počas zvyšovania kvalifikácie štúdiom,
· zúčastňuje sa na vzdelávaní alebo príprave pre trh práce uskutočňovaných v rámci projektov schválených Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR,
doba poskytovania - počas jedného vzdelávania a prípravy pre trh práce v roku, po celý čas trvania,
· zúčastňuje sa na vykonávaní menších obecných služieb uskutočňovaných na základe dohody s úradom alebo s obcou,
doba poskytovania – počas vykonávania menších obecných služieb

Občan v hmotnej núdzi, ktorému savypláca rodičovský príspevok, ak študuje na strednej alebo vysokej škole.
doba poskytovania - počas zvyšovania kvalifikácie štúdiom

Občan, ktorý sa zamestnal a:
· bol dlhodobo nezamestnaný,
· pred nástupom do zamestnania mal zabezpečované základné životné podmienky,
· príjem zo závislej činnosti je na úrovni minimálnej mzdy, najviac na úrovni trojnásobku minimálnej mzdy.
doba poskytovania – najviac 6 mesiacov

Veronika, zadávateľke nevznikne nárok na aktivačný príspevok nakoľko jej príjem nie je na úrovni minimálnej mzdy ale je nižší.
Lila1131
06.07.12,07:19
Bývam v rodinom dome kde somnou ešte býva môj strýko, ale dom figuruje na jeho meno takže ja nepoberám príspevok na bývanie.
veronikasad
06.07.12,07:20
Bývam v rodinom dome kde somnou ešte býva môj strýko, ale dom figuruje na jeho meno takže ja nepoberám príspevok na bývanie.
Nemáš so strýkom nájomnú zmluvu ?
Lila1131
06.07.12,07:25
Nie nemám.
Xanti
06.07.12,07:26
Nie nemám. No nevznikne Ti žiaden nárok na dávku v hmotnej núdzi resp. doplatok. :(
Lila1131
06.07.12,07:28
:( miluejm tento štát tu sa tak akurát oplatí sedieť doma na zadku a porodiť 350 detí.
veronikasad
06.07.12,07:31
:( miluejm tento štát tu sa tak akurát oplatí sedieť doma na zadku a porodiť 350 detí.
Aký úväzok máš v pracovnej zmluve ? ("normálny" úväzok je 40 hod. týždenne a min.mzda 327,20€)
hena22
06.07.12,07:34
Ak strýkovi prispievaš, môžete si urobiť aj zmluvu o nájme. Strýko pracuje alebo je dôchodca?
Lila1131
06.07.12,07:36
Strýko je na invalidnom dôchodku.
Lila1131
06.07.12,07:37
Len 50% úväzok mam.
Katy a R
06.07.12,07:41
Doplním podmienky vzniku nároku na príspevok na bývanie .. (či sa ti to oplatí vybavovať ?? - lebo ak máš v niektorom mesiaci vyšší príjem :confused: - dokladá sa kždý mesiac!)
Podmienky vzniku nároku:
· vlastníctvo bytu alebo rodinného domu,
· nájom bytu alebo rodinného domu,
· nájom obytnej miestnosti v zariadení určenom na trvalé bývanie,
. právo doživotného úžívania v byte alebo rodinnom dome,
· uhrádzanie nákladov spojených s bývaním za predchádzajúcich 6 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov alebo preukázanie uznania dlhu a dohody o splátkach,
· podmienky nároku sa prehodnocujú raz za šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov,
· nárok zaniká, ak úrad zistí, že občan v hmotnej núdzi nespláca uznaný dlh, ktorý predstavuje nedoplatky spojené s bývaním.
http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226
hena22
06.07.12,07:54
Strýko je na invalidnom dôchodku.

V tom prípade, ak nemá iný príjem, by nemusel z titulu príjmu z prenájmu podávať daňové priznanie a platiť daň, pokiaľ ročne nepresiahne polovicu nezdaniteľnej časti . Jediná povinnosť by bola registrácia na DU ako prenajímateľ.
Norushka
11.07.12,10:13
Ahojte, najde sa tu niekto kto by mi poradil, ci mame narok na davku v hmtonej nudzi??

nechcem tu rozpisovat verejne celu socialnu situaciu, viem,zeby bolo najlepsie zajst na urad, ale ...neviem, najde sa niekto ochotny,kto by mi pomohol vyznat sa vo vsetkych zakonoch?:(
veronikasad
11.07.12,10:17
Ahojte, najde sa tu niekto kto by mi poradil, ci mame narok na davku v hmtonej nudzi??

nechcem tu rozpisovat verejne celu socialnu situaciu, viem,zeby bolo najlepsie zajst na urad, ale ...neviem, najde sa niekto ochotny,kto by mi pomohol vyznat sa vo vsetkych zakonoch?:(
Porada je "verejná" stránka, tak ak chceš radu - musíš "verejne".
Norushka
11.07.12,10:19
dufala som,ze s aniekto ozve cez sukromu spravu
Katy a R
11.07.12,10:23
dufala som,ze s aniekto ozve cez sukromu spravu
- keď chceš tajne - klikni na modrý link v prísp č. 15 - tam máš všetky potrebné info ..:)
Norushka
11.07.12,12:45
Prestudovane ako laik...ale neviem , ci mame narok, skor mam pocit ze nie
veronikasad
11.07.12,14:16
Prestudovane ako laik...ale neviem , ci mame narok, skor mam pocit ze nie
Máš dve možnosti - zadáš konkrétne údaje na porade alebo sa pôjdeš informovať na ÚPSVaR.
lubka0907
18.07.12,18:58
Dobrý večer. Práve som sa utvrdila v tom, že systém v tomto "štáte" je zlý.
Človek je pol roka nezamestnaný, evidovaný na úrade práce, aktívne si hľadá robotu, ale keďže je veľa nezamestnaných je problém sa presadiť a tak si nedokáže nájsť prácu (iba občasné brigády za pár eur). Chcel požiadať o dávku v hmotnej núdzi no dostal odpoveď že pol roka na dávku v hmotnej núdzi je málo a musí byť nezamestnaný dlhšie (ako dlho?). Bohužiaľ nemá nárok ani na dávku v nezamestnanosti a je v podstate bez peňazí a žije z úspor a pomoci rodičov. Čo by ste robili v takejto situácii? Ďakujem
Z toho mi vychádza, že štát nezamestnaných podporuje.
veronikasad
18.07.12,19:05
Dobrý večer. Práve som sa utvrdila v tom, že systém v tomto "štáte" je zlý.
Človek je pol roka nezamestnaný, evidovaný na úrade práce, aktívne si hľadá robotu, ale keďže je veľa nezamestnaných je problém sa presadiť a tak si nedokáže nájsť prácu (iba občasné brigády za pár eur). Chcel požiadať o dávku v hmotnej núdzi no dostal odpoveď že pol roka na dávku v hmotnej núdzi je málo a musí byť nezamestnaný dlhšie (ako dlho?). Bohužiaľ nemá nárok ani na dávku v nezamestnanosti a je v podstate bez peňazí a žije z úspor a pomoci rodičov. Čo by ste robili v takejto situácii? Ďakujem
Z toho mi vychádza, že štát nezamestnaných podporuje.
Odkial máš tieto informácie ?

http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226

Pre posúdenie nároku sa síce berie do úvahy príjem za posledných 12 mesiacov, ale to by musel dostať veľmi vysoké odstupné a možno max. dávku v hmotnej núdzi, aby mu nevznikol nárok.
Isté je, že o ňu môže požiadať až v mesiaci, v ktorom už nemal žiadny príjem. Keďže sa vypláca mesiac pozadu, jeden mesiac zostane úplne bez príjmu, ale určite nie rok.
lubka0907
18.07.12,19:24
To povedala pracovníčka na úrade práce. Minulý rok pracoval myslím 10 alebo 11 mesiacov a tento rok 1 mesiac. Bola to práca na dobu určitú a bez odstupného. Priemerná mzda 450 €.
Vyzerá to tak, že pracujúci človek nemá nárok na nič.
veronikasad
18.07.12,19:27
To povedala pracovníčka na úrade práce. Minulý rok pracoval myslím 10 alebo 11 mesiacov a tento rok 1 mesiac. Bola to práca na dobu určitú a bez odstupného. Priemerná mzda 450 €.
Vyzerá to tak, že pracujúci človek nemá nárok na nič.
mimotemy živnostník, ktorý pracoval 30 rokov, mal dlh iba pol roka na SP, nikdy nič od štátu nechcel s trojitým bajpasom dostal ledva polovičný inv. dôchodok, pričom prácu, ktorú vykonával už vykonávať nemôže. Bohužiaľ :(
Ľubka, veď si prečítaj link, ktorý som ti priložila. Kedy naposledy pracoval a kedy žiadal o dávku v hmotnej núdzi ?
Adka852
24.09.12,11:38
Dobrý deň, chcem sa opýtať, či mám nárok na aktivačný príspevok, keď:
1. mám 20 rokov a som na absolventskej praxi
2. poberám sirotský dôcHodok, suma 100 eur
3. privyrábam si na dohodu, kde je zárobok max. do sumy prípustnej (teda keď chcem aby ma nevyradili, momentálne okolo 143 eur/
4. mám prechodný pobyt na babkin dom, kde sa väčšinou zdržujem, a bývam tam už sama, babka zomrela minulý rok

Ďakujem za nejaké rozumné odpovede
ivka70
24.09.12,12:16
Dobrý deň, chcem sa opýtať, či mám nárok na aktivačný príspevok, keď:
1. mám 20 rokov a som na absolventskej praxi
2. poberám sirotský dôcHodok, suma 100 eur
3. privyrábam si na dohodu, kde je zárobok max. do sumy prípustnej (teda keď chcem aby ma nevyradili, momentálne okolo 143 eur/
4. mám prechodný pobyt na babkin dom, kde sa väčšinou zdržujem, a bývam tam už sama, babka zomrela minulý rok

Ďakujem za nejaké rozumné odpovede

Na zaklade coho mas este narok na sirotsky dochodok?
Nekoncil ten narok ukoncenim skoly? Ved uz nie si nezaopatrene dieta.

Dostavas aj prispevok za absolventsku prax?
zalobaba
25.09.12,12:40
Prispievam do tejto témy s nasledovnou otázkou:

- žiadateľ o dávku v hmotnej núdzi + príspevok na bývanie
- zamestnaný na HPP so skráteným prac. úväzkom, plat bruto cca 1/2 roka brutto 120,- € a nasledujúceho 1/2 roka brutto 20,- € (spätne uvádzam, nakoľko UPSVaR posudzuje občana rok pozadu)
- býva v prenajatom byte
- živnosť pozastavená od 01.01.2011, pozastavenie trvá doteraz
- na ÚP nie je evidovaný v evidencii nezamestnaných, nakoľko jeho PP trvá
- rozvedený viac ako 15 rokov, tzn. nie je možnosť požiadať o výživné na manžela
- ďalšie posudzované osoby nie sú

Otázka:
- má táto osoba nárok na dávku v hmotnej núdzi + príspevok na bývanie?
- aké doklady je potrebné predkladať spolu so žiadosťou?

Prosím neodporúčať linky priamo na zákon a pod., všetko preštudované, stretli sme sa ale s veľmi rozporuplnými informáciami od pracovníkov UPSVaR, resp. situácia, že predložíte 10 požadovaných dokladov, napriek tomu vždy pýtajú ďalší a ďalší, mám pocit, že aj nad rámec zákona....

Ďakujem.
zalobaba
25.09.12,15:01
nie je tu nikto, kto by sa vedel vyjadriť?
Adka852
26.09.12,16:37
Takto: zabudla som dopísať informáciu, že chodím externe na vysokú školu :)
Katy a R
26.09.12,17:13
nie je tu nikto, kto by sa vedel vyjadriť?
Treba požiadať !! - so žiadosťou doložiť všetky doklady, čo chcú (keďže máš preštudované linky, tak vieš že treba okrem príjmu dokladovať aj majetok - že či si nemôže nejako ním poriešiť núdzu)... a počkať na rozhodnutie. :)
- inak aj spätne vyplatia, keby to dlhšie trvalo (od začatia konania)!
Adka852
01.10.12,07:33
Na zaklade coho mas este narok na sirotsky dochodok?
Nekoncil ten narok ukoncenim skoly? Ved uz nie si nezaopatrene dieta.

Dostavas aj prispevok za absolventsku prax?

a áno dostávam absolvenstkú prax, a chodím externe na vysokú školu.
ivka70
01.10.12,07:40
a áno dostávam absolvenstkú prax, a chodím externe na vysokú školu.

Ja teda neviem, mozno sa mylim, ale myslim si, ze evidenciou na UP skoncil tvoj narok na sirotsky dochodok.
Akurat si asi neoznamila tuto skutocnost Socialnej poistovni.
Bez evidencie na UP by si zasa nemala narok na davku za AP.
A je mozny subeh AP a externeho studia?
Kazdopadne vobec sa mi nepozdava, ze je mozny subeh sirotskeho dochodku a prispevku za absolventsku prax.

Ale na davku v hmotnej nudzi je tvoj prijem privysoky, ved za AP dostavas zivotne minimum, plus mas k tomu sirotsky.

Skusala si si podat ziadost o davky v hm.nudzi?
Adka852
01.10.12,10:49
Ja teda neviem, mozno sa mylim, ale myslim si, ze evidenciou na UP skoncil tvoj narok na sirotsky dochodok.
Akurat si asi neoznamila tuto skutocnost Socialnej poistovni.
Bez evidencie na UP by si zasa nemala narok na davku za AP.
A je mozny subeh AP a externeho studia?
Kazdopadne vobec sa mi nepozdava, ze je mozny subeh sirotskeho dochodku a prispevku za absolventsku prax.

Ale na davku v hmotnej nudzi je tvoj prijem privysoky, ved za AP dostavas zivotne minimum, plus mas k tomu sirotsky.

Skusala si si podat ziadost o davky v hm.nudzi?

Ja som považovaná stále za nezaopatrené dieťa, aj keď študujem externe, dokonca môžem aj pracovať popri škole a sirotský budem dostávať stále, pokiaľ teda študujem, a mám menej než 26 rokov.

Ja jednoducho nerozumiem jednej veci, aký môže byť môj max. príjem, ak chcem požiadať o aktivačný príspevok? Tomu zákonu nerozumiem. A nie ešte som nebola žiadať o príspevok
Norushka
19.11.12,18:22
ahojte, tak pisem znova...chcem vediet, ci mame narok na davku v hmotnej nudzi, alebo na inu davku, alebo ci existuje nejake ine riesenie pre nas:

1. s manzelom sme mladi rodicia, manzel pracuje 11m, doteraz mal plat v cistom cca 350, tento mesiac znizili na 280 €
2. ja som na materskej, ci rodicovskej, do konca mi ostava este 9m. dostavam teda davky 217 €

chceli by sme sa osamostatnit, byvat sami. lenze ked hladame nejaky podnajom, tie ceny su pre nas nerealne. ja sa snazim najst si aj pracu,lenze s ami nedari, som absolventka gymnazia, bez nejakej praxe.
hoci to nepatri do tejto temy, tiez by som chcela vediet, ako je to s absolventskou praxou, co to vlastne je, ci to sa vztahuje aj na mna, co by som tym ziskala...konkretne priklady, lebo ja vobec netusim co to je. vela ludi mi povedalo preco si ju nezrobim, ale neviem ako. myslela som, ze prax maju len ludia z odbornych skol, a z vysokych skol.

dakujem za vsetky rady.
Xanti
19.11.12,19:18
Norushka,
bohužial aj ked mng. znížili plat tak nárok na dávku v hmotnej núdzi nemáte .

A čo sa týka absolventskej praxe, môžu ju absolvovať uchádzači o zamestnanie evidovaný na UP minimálne 3 mesiace, ktorí ešte nezískali svoje prvé stále platené miesto a majú menej ako 26 rokov. Ty na UP nie si tak zatial je to pre teba nereálne.

Ak by si si našla niekoho u koho by si mohla byť na absolventskej praxi, tak v prvom rade by trebalo rodičovský prepísať na mng. , ty by si sa mala zaevidovať na UP a o tri mesiace si môžeš hladať absolvenstkú prax.
Viac tu http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/prispevky-pre-obcana/51-prispevok-na-vykonavanie-absolventskej-praxe.html?page_id=12940

Mimochodom, prečo negoogliš, máš gympel také základné info si vieš nájsť aj sama.
Norushka
20.11.12,07:56
Norushka,
bohužial aj ked mng. znížili plat tak nárok na dávku v hmotnej núdzi nemáte .

A čo sa týka absolventskej praxe, môžu ju absolvovať uchádzači o zamestnanie evidovaný na UP minimálne 3 mesiace, ktorí ešte nezískali svoje prvé stále platené miesto a majú menej ako 26 rokov. Ty na UP nie si tak zatial je to pre teba nereálne.

Ak by si si našla niekoho u koho by si mohla byť na absolventskej praxi, tak v prvom rade by trebalo rodičovský prepísať na mng. , ty by si sa mala zaevidovať na UP a o tri mesiace si môžeš hladať absolvenstkú prax.
Viac tu http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/prispevky-pre-obcana/51-prispevok-na-vykonavanie-absolventskej-praxe.html?page_id=12940

Mimochodom, prečo negoogliš, máš gympel také základné info si vieš nájsť aj sama.
lebo som sa chcela najprv opytat sem...
este mam jednu otazku, k tej praxi, ako hladat zamestnavatela, u ktoreho by som ju robila?? mam prist ku zamestnavatelovi,ktory ponuka pracu na plny uväzok a pytat sa, ci mi neda len a. prax?
Xanti
20.11.12,10:23
lebo som sa chcela najprv opytat sem...
este mam jednu otazku, k tej praxi, ako hladat zamestnavatela, u ktoreho by som ju robila?? mam prist ku zamestnavatelovi,ktory ponuka pracu na plny uväzok a pytat sa, ci mi neda len a. prax? No ak niekto ponúka plný úväzok, tak rozhodne by som sa u neho nepýtala na AP, ale hladala robotu.

No a ako sa hladá absolventská prax... vyhliadni si firmy vo svojom okolí, a navštív ich. Spýtaj sa či by nemali záujem o absolventa na prax. Firmu taký pracovník nič nestojí, lebo odmenu vypláca UP. Ale pred návštevou firmy si ju prelustruj v zozname dlžníkov. Ak je tak tam ani nechod , lebo firme čo dlhuje štátu .. teda ZP, SP, a DU nedajú absolventa. Alebo aj na UP si nechávajú ludí na AP na pomoc v kancelárii.
Norushka
20.11.12,10:36
No ak spravne ratam,.tak na AP sa dostanem najskor do pol roka?? tri mesiace cakat, kym budem nezamestnana, a 3 kym urad nieco najde?? ci mi AP mozu ponuknut hned po podani ziadosti??
Xanti
20.11.12,10:41
No ak spravne ratam,.tak na AP sa dostanem najskor do pol roka?? tri mesiace cakat, kym budem nezamestnana, a 3 kym urad nieco najde?? ci mi AP mozu ponuknut hned po podani ziadosti?? No najskôr ju schvália po 3 m evidencii na UP. Máš tri mesiace času hľadať si nejakého zamestnávateľa alebo sa priamo na UP pýtať.
Absolventov mávajú aj na DU, a na rôznych úradoch. Pomáhajú pracovníkom.
Lubo-mira
14.01.13,13:20
Dobry den. Prosim Vas o radu.
Od 1.1.2013 pracujem na zmluvu. Pracovny cas mam max. 14 hod tyzdenne. Na hodinu mam 1,91€. Predtym som pracovala asi 4 roky na dohodu u toho isteho zamestnavatela. Zijem s priatelom v byte, ktory patri jemu. Trvaly pobyt tam mam ale len ja a jeho brat, ktory pracuje a zaroven aj studuje. Myslim ze pobera prispevok na byvanie. Ja mam 24 rokov. Mam ja teda pravo na prispevok na byvanie a davky v hmotnej nudzi? Dakujem Vam.
veronikasad
14.01.13,13:28
Dobry den. Prosim Vas o radu.
Od 1.1.2013 pracujem na zmluvu. Pracovny cas mam max. 14 hod tyzdenne. Na hodinu mam 1,91€. Predtym som pracovala asi 4 roky na dohodu u toho isteho zamestnavatela. Zijem s priatelom v byte, ktory patri jemu. Trvaly pobyt tam mam ale len ja a jeho brat, ktory pracuje a zaroven aj studuje. Myslim ze pobera prispevok na byvanie. Ja mam 24 rokov. Mam ja teda pravo na prispevok na byvanie a davky v hmotnej nudzi? Dakujem Vam.
Vzhľadom na svoj vek, pokial nemáš od rodičov súdom stanovené výživné, nemáš nárok na žiadne dávky v hmotnej núdzi.
Katy a R
14.01.13,13:35
Dobry den. Prosim Vas o radu.
Od 1.1.2013 pracujem na zmluvu. Pracovny cas mam max. 14 hod tyzdenne. Na hodinu mam 1,91€. Predtym som pracovala asi 4 roky na dohodu u toho isteho zamestnavatela. Zijem s priatelom v byte, ktory patri jemu. Trvaly pobyt tam mam ale len ja a jeho brat, ktory pracuje a zaroven aj studuje. Myslim ze pobera prispevok na byvanie. Ja mam 24 rokov. Mam ja teda pravo na prispevok na byvanie a davky v hmotnej nudzi? Dakujem Vam.
ak by sa jednalo len o dávku v hmotnej núdzi - tak by sa ti neoplatilo žiadať - pri tom príjme.
ale spolu s príspevkom na bývanie by ti niečo mohlo vyjsť - len tam treba potom mať uzatvorenú zmluvu o prénájme. (musíš doložiť). link je tu už priložený nikoľkokrát .. ale ešte http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226

Oprava - až teraz som si všimla vek. Takže to platí pre starších !!!!!
Mariah18
16.01.13,19:10
Ahojte! Prosím Vás o radu a informácie, kto trošku sa do toho rozumiete.
Chcem len vedieť, či mám nárok na dávku v hmotnej núdzi + príspevok na bývanie, ak:
1, Mám 21 r., slobodná, bezdetná, trvalý pobyt mám mimo miesta bydliska rodičov
2, Byt, kde bývam, vlastní môj priateľ, no on má svoj trvalý pobyt nahlásený u rodičov
3, Od januára som nezamestnaná, nemám žiadny iný príjem, nevlastním auto, ani CP, ani majetky...
4,Nemám žiadne dlhy, exekúcie, atď ani ja, ani môj priateľ

Chcem len informáciu, či sa na mňa vzťahuje tento nárok. A ak áno, tak či je potrebné si napísať nájomnú zmluvu s tým mojim priateľom (ohladom dlhov, a či som platila -nájom-)
Neviem sa riadne vysomáriť z tých vecí, čo som čítala na UPSVaR stránke.
Isto sa tam osobne pôjdem spýtať, len chcem vedieť, či niekto nemáte informáciu, a či niekto nie je v podobnej situácii. Ďakujem.
veronikasad
16.01.13,19:11
Ahojte! Prosím Vás o radu a informácie, kto trošku sa do toho rozumiete.
Chcem len vedieť, či mám nárok na dávku v hmotnej núdzi + príspevok na bývanie, ak:
1, Mám 21 r., slobodná, bezdetná, trvalý pobyt mám mimo miesta bydliska rodičov
2, Byt, kde bývam, vlastní môj priateľ, no on má svoj trvalý pobyt nahlásený u rodičov
3, Od januára som nezamestnaná, nemám žiadny iný príjem, nevlastním auto, ani CP, ani majetky...
4,Nemám žiadne dlhy, exekúcie, atď ani ja, ani môj priateľ

Chcem len informáciu, či sa na mňa vzťahuje tento nárok. A ak áno, tak či je potrebné si napísať nájomnú zmluvu s tým mojim priateľom (ohladom dlhov, a či som platila -nájom-)
Neviem sa riadne vysomáriť z tých vecí, čo som čítala na UPSVaR stránke.
Isto sa tam osobne pôjdem spýtať, len chcem vedieť, či niekto nemáte informáciu, a či niekto nie je v podobnej situácii. Ďakujem.
Vzhľadom na vek, kým nemáš od obidvoch rodičov stanovené výživné, nemáš nárok na dávku v hmotnej núdzi.
Mariah18
17.01.13,07:36
Vzhľadom na vek, kým nemáš od obidvoch rodičov stanovené výživné, nemáš nárok na dávku v hmotnej núdzi.



No neviem, dnes mi na UPSVaR povedali, že nárok mám aj na dávku aj na príspevok na bývanie. výška 118 €
pomocjh
05.02.13,10:55
dobry den chcela by som sa spytat ci mam narok na davku hmotnej nudzi a prispevok na byvanie. som invalidna dochodkyna s manzelom sme sa rozviedli a moj prijem je 130eur. v byte som zostala so synom ma 19r a chodi este na strednu skolu. pobera vyzivne 100eur. mame teda narok na financnu pomoc?
Xanti
05.02.13,11:00
dobry den chcela by som sa spytat ci mam narok na davku hmotnej nudzi a prispevok na byvanie. som invalidna dochodkyna s manzelom sme sa rozviedli a moj prijem je 130eur. v byte som zostala so synom ma 19r a chodi este na strednu skolu. pobera vyzivne 100eur. mame teda narok na financnu pomoc?
Môžeš požiadať o dávku v hmotnej núdzi.
Kedže z tvojho ID sa pre posúdenie nároku berie 75% tj. 97,50 eur

A dávka v hmotnej núdzi pre teba a syna je 115,10 e + príspevok na zdrav. starostlivosť 2x2 e + príspevok na bývanie 89,20 e tj. spolu 208,30 eur.
Tvoj príjem je 97,50+100 e výživné tj. 197,50

Nárok na dávku v hmotnej núdzi je vo výške 10,80 eur.

A ešte môžu UP požadovať od teba súdom určené manželské výživné teda výživné na rozvedenú manželku.
AnnaPr
13.02.13,09:01
Dobrý deň. Chcela by som Vás porosiť, či by ste mi nevedeli vyrátať, či máme nárok na dávku v hmotnej núdzi. Môj čistý príjem zo zamestnania 400,-€, manžel sa zaevidoval na ÚP, mal živnosť, ale neplatil si poistenie v nezamestnanosti. Na podporu nebude mať nárok. Máme byt v osobnom vlastníctve a 2 deti na základnej škole. Ďakujem. Anna
Xanti
13.02.13,09:03
Dobrý deň. Chcela by som Vás porosiť, či by ste mi nevedeli vyrátať, či máme nárok na dávku v hmotnej núdzi. Môj čistý príjem zo zamestnania 400,-€, manžel sa zaevidoval na ÚP, mal živnosť, ale neplatil si poistenie v nezamestnanosti. Na podporu nebude mať nárok. Máme byt v osobnom vlastníctve a 2 deti na základnej škole. Ďakujem. Anna
Nie nárok na dávku v hmotnej núdzi mať nebudete, máš vysoký príjem.
AnnaPr
13.02.13,09:07
Ďakujem za odpoveď. Myslela som si. Takže dávky musia byť vyššie ako príjem?
Xanti
13.02.13,09:11
Ďakujem za odpoveď. Myslela som si. Takže dávky musia byť vyššie ako príjem? Ano, ak by si mala príjem napr. 250 eur ... a dávka v hmotnej núdzi pre tvoju rodinu vychádza 289,20 eur .. tak by ti doplácali 39,20 eur .
Ale tvoj príjem je pre účely posúdenia dávky 300 eur (75% z čistej mzdy ) a to je viac ako 289,20 takže nemáš nárok na nič.