zuzana2711
05.07.12,20:51
Dobry deň. potrebujem poradiť. Okolo desiateho augusta ma lekár vypíše na matersku dovolenku, čo je 6 týždňov pred termínom pôrodu. Zatial som na dobrovoľniíckej praxi a chcela by som odrobiť aj celý august. Ide o to, že štyri hodiny zvládnem sedieť v kancelárii a chcela by som tým pádom dostať 190 eur za prax ,ale neviem či mi už dajú aj 190 materskú. Ja som sa pýtala na ÚPSVaR ale tu nič nevedia. Zároveň som žiadala o príspevok na bývanie, ale ochota taká, že ma hneď odfajčili že sa mi nevyjde nič. Keby to tak robili s ciganmi čo nikdy nič nerobili, nepoviem.. Ale človek robí , snaží sa , a nič. Keď niesi cig.. ,poraď si sám!
veronikasad
05.07.12,18:56
Materskú vypláca sociálna poisťovňa, nie úrad práce. Si nemocensky poistená ? (platíš si dobr.poistenie) ?
Tweety
05.07.12,18:56
Popri poberaní materského( ak si neplatíš DNP) nemôžeš mať iný príjem.
zuzana2711
05.07.12,19:00
kym som pracovala na prac.zmluvu, tam mi to platili, ale ja sama si to neplatim, povedali mi z sa mi to neoplati, nijake vyhody vraj z toho mat nebudem. bohuzial ja sa do toho nevyznam a v nasom meste ludia co pracuju na urade, nevedia nic o svojej praci. A to hovorim pravdu. Vzdy si musim hladat nieco na internete , lebo tu sa nikdy nic nedozviem a o ochote ani nehovorim
zuzana2711
05.07.12,19:01
na urade mi povedali, ze dovod na vyradenie z evidencie to podla novely zakona nie je, ale nevedia ci mi vyplatia aj jedno aj druhe.
veronikasad
05.07.12,19:01
kym som pracovala na prac.zmluvu, tam mi to platili, ale ja sama si to neplatim, povedali mi z sa mi to neoplati, nijake vyhody vraj z toho mat nebudem. bohuzial ja sa do toho nevyznam a v nasom meste ludia co pracuju na urade, nevedia nic o svojej praci. A to hovorim pravdu. Vzdy si musim hladat nieco na internete , lebo tu sa nikdy nic nedozviem a o ochote ani nehovorim
Kedy skončil tvoj pracovný pomer ? Bola si v tom čase už tehotná ?
zuzana2711
05.07.12,19:03
no ale to je jedno ci som alebo niesom dobrovolne poistena nie? narok na matersku mi v soc.poistovni povedali mam 190 eur. Len ci ju dostanem aj ked budem mat este dobrovolnicku
zuzana2711
05.07.12,19:04
skoncil mi 15 februara a to uz som bola tehotna
veronikasad
05.07.12,19:04
no ale to je jedno ci som alebo niesom dobrovolne poistena nie? narok na matersku mi v soc.poistovni povedali mam 190 eur. Len ci ju dostanem aj ked budem mat este dobrovolnicku
To veru nie je jedno, doplň odkedy dokedy trval posledný pracovný pomer.
Zrejme píšeš o poberaní rod.príspevku, nie materskej. Na tú ti vznikne nárok až za mesiac, v ktorom sa dieťa narodí.
veronikasad
05.07.12,19:05
skoncil mi 15 februara a to uz som bola tehotna
Trval 270 dní ?
zuzana2711
05.07.12,19:08
Ano trval 270 dni, ale podla vysky prijmu vypocitali narok na 190 eur materskej dovolenky (pol roka) a potom 190 eur rodicovskej dovolenky. to mi v soc.poistovni tak povedali
veronikasad
05.07.12,19:09
Ano trval 270 dni, ale podla vysky prijmu vypocitali narok na 190 eur materskej dovolenky (pol roka) a potom 190 eur rodicovskej dovolenky. to mi v soc.poistovni tak povedali
V tom prípade ti nárok na materské vznikne. Aký si mala príjem zo zamestnania ?
zuzana2711
05.07.12,19:11
ale ja som sa nepýtala ci mi vznikne narok na materske :) :) to viem, ze ano. Ale ci mozem odrobit este pred porodom ten mesiac na dobrovolnickej praxi,aby som dostala aj za prax peniaze z UPSVaR a aj matersku zo socialnej. Lebo ta vraj zacina 6 tyzdnov pred terminom. ale to by som chcela este robit. Len neviem ci mi to aj vyplatia potom.
veronikasad
05.07.12,19:13
ale ja som sa nepýtala ci mi vznikne narok na materske :) :) to viem, ze ano. Ale ci mozem odrobit este pred porodom ten mesiac na dobrovolnickej praxi,aby som dostala aj za prax peniaze z UPSVaR a aj matersku zo socialnej. Lebo ta vraj zacina 6 tyzdnov pred terminom. ale to by som chcela este robit. Len neviem ci mi to aj vyplatia potom.
Na príspevok za dobr.prax ti odpovedať neviem, ale viem poradiť, ako dostaneš materskú min. 220€ mesačne. (a v tej výške ju budeš dostávať 34 týždňov), ale zrejme o takú radu nestojíš ...
zuzana2711
05.07.12,19:16
preco ved ja som to nemyslela zle,co som napisala... len mi nikto nevie povedat ci mam robit alebo nie, teda ci mi vyplatia alebo nie. ja som nie v zlom pisala. Tak jasne, ze o taku radu stojim, aj ked neverim ze u nas v meste to aj vybavim aby to tak bolo
veronikasad
05.07.12,19:18
preco ved ja som to nemyslela zle,co som napisala... len mi nikto nevie povedat ci mam robit alebo nie, teda ci mi vyplatia alebo nie. ja som nie v zlom pisala. Tak jasne, ze o taku radu stojim, aj ked neverim ze u nas v meste to aj vybavim aby to tak bolo
Tak napíš aký si mala príjem zo zamestnania, lebo materské sa ti bude vypočítavať z tohto príjmu.

Popri poberaní materského iný príjem (teda aj príjem z dobr.praxe) asi mať nemôžeš.
zuzana2711
05.07.12,19:20
prijem som mala vysoky, ale na zmluve som mala len minimalnu mzdu napisanu, takze podla tej mi vyjde len 190
veronikasad
05.07.12,19:25
prijem som mala vysoky, ale na zmluve som mala len minimalnu mzdu napisanu, takze podla tej mi vyjde len 190
materské je 65 %, takže aj z min.mzdy je to určite viac ako 190€.

Ale ja som mala na mysli dobrovolné nem.poistenie, kde z min.vymer.základu 339,89€ je 65 % trošku viac. Stačí sa prihlásiť na celý balík poistenia deň pred nástupom na materskú, alebo ak máš rizikové tehotenstvo a lekárka by ťa skôr vypísala na PN-ku, tak deň pred začiatkom PN-ky.
Počas poberania nemocenského aj materského sa dobr.poistenie neplatí. Len sa netreba zabudnúť odhlásiť po skončení materského a zaplatiť za ten jeden deň dobr.poistenia(najneskôr 8. kal.deň nasl.mesiaca).

Pred podaním prihlášky si poriadne skontroluj, či splňaš podmienku 270 dní nem.poistenia(zo zamestnania) v posledných dvoch rokoch.
zuzana2711
05.07.12,19:28
tu podmienku 270 dni splnam. a to si mam v socialnej poistovni vybavovat? ale ked ja im toto poviem tak mi nebudu chapat urcite. to viem uz teraz. a rizikove nemam.
zuzana2711
05.07.12,19:30
ale vyskusam to aj tak. a dakujem velmi pekne za ochotu
veronikasad
05.07.12,19:32
tu podmienku 270 dni splnam. a to si mam v socialnej poistovni vybavovat? ale ked ja im toto poviem tak mi nebudu chapat urcite. to viem uz teraz. a rizikove nemam.
Tu máš tlačivá

http://www.socpoist.sk/1725-ext_dok/50937c

http://www.socpoist.sk/ext_dok-mu_priloha05/50738c

PN-ku aj žiadosť o materské ti potom bude lekárka vypisovať ako DPO (dobrovolne poistenej osobe).

Keď nemáš rizikové, tak si týmto spôsobom aspoň zvýšiš materské. Len si to nepobabri, lebo ak niečo urobíš zle, nevznikne ti nárok na materské ani zo zamestnania (budeš potom poberať len rod.píspevok od mesiaca v ktorom sa dieťa narodí, lebo ochranná doba zo zamestnania zanikne).
zuzana2711
05.07.12,19:34
dobre, dakujem este raz,poriadne si to pozistujem vsetko este raz a skusim to. vdaka
veronikasad
05.07.12,19:35
dobre, dakujem este raz,poriadne si to pozistujem vsetko este raz a skusim to. vdaka
Keď sa budeš informovať v SP spýtaj sa tam aj na dobrovolníctvo, aby si napr. kvoli tomuto príjmu nemala pozastavené materské. Na to ti dajú odpoveď v SP, nie na UP.
avalik
05.07.12,20:08
Zákon o službách zamestnanosti

§ 52a
Príspevok na aktivačnú činnosť formou dobrovoľníckej služby

(2) Dobrovoľnícku službu vykonáva uchádzač o zamestnanie v rozsahu 20 hodín týždenne nepretržite najviac počas šiestich kalendárnych mesiacov u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá svoju činnosť v niektorej z oblastí podľa odseku 1 nevykonáva za účelom dosiahnutia zisku. Účasť uchádzača o zamestnanie na vykonávaní dobrovoľníckej služby je dobrovoľná. Počas vykonávania dobrovoľníckej služby uchádzač o zamestnanie nemôže vykonávať aktivačnú činnosť podľa § 52 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-5#f6151605).
(3) Počas vykonávania dobrovoľníckej služby úrad poskytuje uchádzačovi o zamestnanie paušálny príspevok vo výške sumy životného minima poskytovaného jednej plnoletej fyzickej osobe podľa osobitného predpisu46e) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-5#f6152900) na úhradu nevyhnutných výdavkov na stravovanie, ubytovanie a výdavkov na cestovné z miesta jeho trvalého pobytu alebo prechodného pobytu do miesta vykonávania dobrovoľníckej služby. Paušálny príspevok sa kráti o pomernú časť za každý deň ospravedlnenej alebo neospravedlnenej neprítomnosti na mieste vykonávania dobrovoľníckej služby na základe evidencie dochádzky podľa odseku 9 písm. g). Výsledná suma sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor.

§9 ZDP
(2) Od dane sú oslobodené aj
d) plnenia poskytované v rámci aktívnej politiky trhu práce46) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6138167) okrem platieb prijatých v súvislosti s výkonom činností, z ktorých plynú príjmy podľa § 6 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6135863),

-------

mne z toho vychadza, ze tento prispevok za dobrovolnicku sluzbu sa nepovazuje za zarobkovu cinnost, resp. cinnost zamestnanca,
a teda ked zadavatelku UP nevyradi z evidencie dnom nastupu na MD, tak by to nemalo mat vplyv na sucasnu vyplatu prispevku za dobrovolnictvo a materskeho

ak sa mylim, opravte ma prosim
zuzana2711
10.07.12,07:37
všade mi hovoria niečo iné. Raz mozem, raz nemozem...