autonacomputers
05.07.12,21:20
Dobrý deň. Mám už dlhšiu dobu problémy so susedom a tak som to riešil cez políciu trestným oznámením. Tá to postúpila ako priestupok proti spoluobčianskemu spolunažívaniu na okresný obvodný úrad, kde som bol predvolaný ako svedok - poškodený cca. o týždeň. Zistil som, že obvinený sa na mňa chystá aj so svojim advokátom - na čo má samozrejme právo, ktorý mi chce vraj položiť zopár otázok. Chcem sa opýtať, či som povinný odpovedať na otázky advokáta, keď som všetko uviedol na polícii a je to aj v spise?
wagner
05.07.12,19:26
Priestupkové konanie riadi a usmerňuje zamestnanec OÚ. Pokiaľ dovolí právnemu zástupcovi klásť otázky, tak áno. A Ty nemáš peniaze na právneho zástupcu? Doporučujem, aby si tam bez neho nešiel.
lujza.j
05.07.12,19:27
kde to budeš mať?
autonacomputers
05.07.12,19:28
HE
autonacomputers
05.07.12,19:35
Môžete mi napísať ktorý zákon mi to nariaďuje, že som povinný odpovedať na otázky advokáta? - ešte raz ja nie som obvinený, ale poškodený. Ďakujem.
lujza.j
05.07.12,19:41
Môžete mi napísať ktorý zákon mi to nariaďuje, že som povinný odpovedať na otázky advokáta? - ešte raz ja nie som obvinený, ale poškodený. Ďakujem.
kedy to máš....zajtra ti to zistím....ak by som zabudla .....pripomeň mi....mám človeka čo prejednáva , ale v BA, preto som sa pýtala.
inak vo vela prípadoch tam robia výsluhový poliši....
autonacomputers
05.07.12,19:45
Až o tyždeň
lujza.j
05.07.12,19:47
Až o tyždeň
OK...ozvem sa.....
wagner
05.07.12,19:49
Priestupkové konania som robila aj ja, tak mám trochu skúsenosti. Právnik Ťa nemôže vypočúvať, iba kladie záludné právnické otázky
autonacomputers
05.07.12,20:11
Áno dobre ste to napísli, že advokát bude klásť záludné otázky na čo má samozrejme právo, no ja nie som právnik a potrebujem vedieť, či som povinný na nich odpovedať a ak áno tak, ktorý zákon mi túto povinnosť ukladá. Ďakujem.
lujza.j
05.07.12,20:16
Áno dobre ste to napísli, že advokát bude klásť záludné otázky na čo má samozrejme právo, no ja nie som právnik a potrebujem vedieť, či som povinný na nich odpovedať a ak áno tak, ktorý zákon mi túto povinnosť ukladá. Ďakujem.
a z čoho je sused taký káknutý, že si k priestupku ťahá právnika, alebo len machruje a plaší?
misoft
05.07.12,20:19
Odpovedať na otázky právneho zástupcu protistrany nie si povinný odpovedať - otázky v rámci vyriešenia prípadu kladie osoba, ktorá vedie priestupkové konanie (tak isto ich kladie protistrane - v tomto prípade právnemu zástupcovi). Ty si povinný odpovedať jedine v prípade podania vysvetlenia orgánom činným v trestnom konaní (príslušníci PZ), orgánom justície, poriadkovým orgánom zo zákona.
http://books.google.sk/books?id=LRz8cUwC43UC&pg=PA119&lpg=PA119&dq=odmietnutie+vypoveda%C5%A5+ako+svedok&source=bl&ots=aY-pcAf-Ih&sig=yj3YNP_h-Y8bw0yIQpqWxwb4U-s&hl=sk&sa=X&ei=KAT2T_q4L4Tl4QSqnN3FBg&ved=0CGkQ6AEwCA#v=onepage&q=odmietnutie%20vypoveda%C5%A5%20ako%20svedok&f=false
http://www.pravnelisty.sk/rozhodnutia/a127-k-moznosti-svedka-odmietnut-vypovedat
http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=/Main/TArticles.ascx&phContent=/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=6253&LngID=0&CatID=66 - ods.2.
autonacomputers
05.07.12,20:28
No, určite len machruje, volať advokáta k takejto záležitosti je riadne choré, neviem čo si tým chce dokázať, ale sa dobre zosmiešňuje - viete keď, niektorý ľudia si myslia, že keď majú dve autá BMW zaparkované pod bytovkou, tak si môžu robiť čo sa mi zachce a znepríjemňovať život ostatným susedom, ale toho už bolo dosť a ja s tým urobím rázny koniec aj bez svojho advokáta - aspoň dúfam :)
autonacomputers
05.07.12,20:41
Takže podľa Vás sa nemusím vôbec s právnym zástupcom protistrany baviť? A čo s osobou, ktorá vedie priestupkové konanie a môže byť voči obvinenému zaujatá, aj na jej otázky nemusím odpovedať?
misoft
05.07.12,21:11
Môžeš odmietnuť, ale počítaj s tým, že použije proti tebe výpovede protistrany. Okrem toho - pri priestupkovom konaní sa vyhotovuje zápis, ktorý podpisuješ. Teda si ho prečítaš a až keď je všetko v ňom OK napísané - podpíšeš. Môžeš však (ak tam napísali voloviny) dopísať "Nesúhlasím so zápisom" vlastnoručne a podpis (na každú stranu zápisu!).
lujza.j
06.07.12,15:07
...kedže si v danej veci poškodený-svedok môže ti klásť otázky advokát protistrany otázky, keby si bol iba poškodený nie.....asi by bolo od veci keby si neodpovedal... pokiaľ otázky budú normálne a súvisieť s danou vecou a budú viesť k prejednaniu v tvoj prospech.
a ako píše misoft...všetko riadne prečítať...potom podpísať ak by pracovník v prospech obv. štylizoval odpovede...trvaj na to aby bola zápisnica písaná štýlom otázka pošk.: .......odpoved obv.:.....
majkii
07.07.12,22:04
V konaní je tvoj sused účastníkom konania, môže sa nechať zastupovať advokátom alebo iným zástupcom. V tom prípade advokát alebo zástupca ak má takéto oprávnenie uvedené v písomnej plnej moci, alebo plnú moc nadiktuje do zápisu môže klásť svedkom, znalcom a zúčasťneným osobám otázky.

§ 33

(1) Účastník konania a zúčastnená osoba má právo navrhovať dôkazy a ich doplnenie a klásť svedkom a znalcom otázky pri ústnom pojednávaní a miestnej ohliadke.

Ak si v konaní ako svedok si povinný vypovedať pravdivo a nič nesmieš zamlčať. Odoprieť výpoveď alebo jej časť môžeš iba ak by si mohol privodiť trestné stíhanie sebe alebo blízkej osobe.


pozri § 35 správneho poriadku

Svedkovia

(1) Každý je povinný vypovedať ako svedok; musí vypovedať pravdivo a nesmie nič zamlčať.

(2) Ako svedok nesmie byť vyslúchnutý ten, kto by sprístupnil utajovanú skutočnosť, bankové tajomstvo, daňové tajomstvo, obchodné tajomstvo alebo porušil zákonom výslovne uloženú alebo uznanú povinnosť mlčanlivosti, okrem ak by ho tejto povinnosti zbavil príslušný orgán alebo ten, v záujme koho túto povinnosť má.

(3) Výpoveď môže odoprieť ten, kto by ňou spôsobil nebezpečenstvo trestného stíhania sebe alebo blízkym osobám; ich výpočet sa spravuje Občianskym zákonníkom.

(4) Správny orgán poučí svedka pred výsluchom o možnosti odoprieť výpoveď, o jeho povinnosti vypovedať pravdivo a nič nezamlčať a o právnych následkoch nepravdivej alebo neúplnej výpovede.
majkii
07.07.12,22:31
Môžeš odmietnuť, ale počítaj s tým, že použije proti tebe výpovede protistrany. Okrem toho - pri priestupkovom konaní sa vyhotovuje zápis, ktorý podpisuješ. Teda si ho prečítaš a až keď je všetko v ňom OK napísané - podpíšeš. Môžeš však (ak tam napísali voloviny) dopísať "Nesúhlasím so zápisom" vlastnoručne a podpis (na každú stranu zápisu!).

Zápis je veľmi dôležitý, musí sa zhodovat s priebehom konania. Ak odmietne zúčastnená osoba podpísať zápis, uvedú sa dôvody odopretia podpisu a námietky proti obsahu zápisu.

Ja som si zvykol ako účastník konania zanamenávať celý priebeh konania na zvukový záznamník. Veľmi užitočná vec, správny orgán to zvyčajne namá rád, ale má to veľmi priaznivý psychologický účinok aj voči svedkom ako aj ostatným účastníkom konania.
misoft
08.07.12,12:37
autonacomputers
08.07.12,16:14
Pani Lujza dobre píšete len akurát, že otázky chcú klásť oni mne ako poškodenému !!! a nie ja obvinenému - a ešte mudra tetuška na obvodnom úrade mi po telefóne povedala že ja ako poškodený vraj nemám právo klásť otázky obvinenému alebo jeho zástupcovi?! Čo vy na to?
autonacomputers
08.07.12,16:16
Majkii teda čo by ste navrhoval v mojom prípade?!
autonacomputers
08.07.12,16:23
Viete mi niekto povedať, koľko EUR cca. by ma stál advokát, ak som sa pre neho rozhodol. Dik.
marjankaj
08.07.12,16:34
Pani Lujza dobre píšete len akurát, že otázky chcú klásť oni mne ako poškodenému !!! a nie ja obvinenému - a ešte mudra tetuška na obvodnom úrade mi po telefóne povedala že ja ako poškodený vraj nemám právo klásť otázky obvinenému alebo jeho zástupcovi?! Čo vy na to?
No je to logické. Musia preveriť, či to čo si uviedol v trestnom oznámení súhlasí so skutočnosťou.
A čo by si sa ho chcel vlastne pýtať? Neuviedol si to v tom trestnom oznámení?
Ako svedkovi ti právny zástupca priamo nepomôže. Na otázky musíš odpovedať sám. Ale určite sa s nejakým poraď. Nepíšeš konkrétne o čo ide, tak sa k tomu ťažko vyjadriť.
autonacomputers
08.07.12,16:58
NO viete nechce sa mi to konkretizovať, ale určite by som obvinenému položil zopár otázok charakteru, že prečo slovne provokuje a uráža druhých ľudí, keď mu nikto nič neurobil a že prečo si vymýšľa na moju osobu veci, ktoré nie sú pravdivé a obviňuje ma z toho
misoft
08.07.12,17:25
Pripomeň jej zákon 71/1967: §4 ods.2, ďalej §9 ods.1, §11 ods.1, §14 ods.1, §15a ods.2, §21 ods.2 -ak toto neurobí, je to porušenie zákona - v tom prípade môžeš použiť §9 a §22 a §23.
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/spravny-poriadok/
majkii
09.07.12,18:43
Pani Lujza dobre píšete len akurát, že otázky chcú klásť oni mne ako poškodenému !!! a nie ja obvinenému - a ešte mudra tetuška na obvodnom úrade mi po telefóne povedala že ja ako poškodený vraj nemám právo klásť otázky obvinenému alebo jeho zástupcovi?! Čo vy na to?

Problém je v tom, že nemáš postavenie účastníka konania, v konaní si predvolaný ako svedok, právo klásť otázky svedkom a znalcom prislúcha účstníkom konania. Svedok nie je nositeľom práv a povinností účastníka konania a teda nemá právo klásť otázky obvenenému. Môžeš sa však domáhať, aby ťa správny orgán prizval na konanie ako opomenutého účastníka, ale myslím si, že ti správny orgán nevyhovie, pretože jediným účastníkom konania je obvinený.
majkii
09.07.12,19:46
omylom som dal neužitočné , stalo sa mi to pri rolovaní na touchpade, sorry