daniela-D
05.07.12,22:20
Dobrý večer, veľmi ma zaujíma aj z osobných dôvodov ako to je z dedičským konaním.Je mi zrejmé že okrem majetku sa taktiež dedia aj dlhy a exekúcie.
chcem sa opýtať ak sa syn vzdá dedičstva , vzdáva sa teda súčasne aj všetkých dlhov po rodičoch?
a taktiež mi poraďte prosím Vás , ako, a kde a za koľko sa dá takýto papier vybaviť,a či je nutné aby pri tom boli aj rodičia. aby sme sa vyhli problémom. Svokra totiž to vzala niekoľko úverov pre svoju dcérenku a obávame sa toho že to nezvláda splácať a že tieto dlhy zdedia nakoniec všetci traja súrodenci aj napriek tomu že okrem dcéerenky nevideli ani cent obidvaja synovia..
takže privítam každú radu.
mattto
05.07.12,20:28
§463 ods. 1 OZ "Dedič môže dedičstvo odmietnuť. Odmietnutie sa musí stať ústnym vyhlásením na súde alebo písomným vyhlásením jemu zaslaným."

konanie o dedičstve vedie notár ako súdny komisár, takže odmietnutie dedičstva sa smeruje notárovi, ale až pri dedičskom konaní (keď poručiteľ zomrie). Dopredu (za života poručiteľa) nemožno dedičstvo odmietnuť, keďže platí ust. §574 ods. 2 OZ "Dohoda, ktorou sa niekto vzdáva práv, ktoré môžu vzniknúť až v budúcnosti, je neplatná."
daniela-D
06.07.12,08:17
vďaka za vystižnu odpoved :-)
zároven ma este zaujíma.. teda nejak mi to nesedí, bude sa teda konať dedičské konanie, a dajme tomu sa vzdáme dedičského práva... a čo dalej.. povedzme príklad ak sa vzdajú všetky deti tohto dedičského práva.. čo bude s požickami ktoré ostali po rodičoch? musí tam byť nejaký ten háčik či?
Teda hneď ako nedaj bože mama umrie, tak sa pojde vzdať dedičstva k notárovi bez toho aby čakal až na sudne dedičské konanie???
mattto
06.07.12,10:05
vďaka za vystižnu odpoved :-)
zároven ma este zaujíma.. teda nejak mi to nesedí, bude sa teda konať dedičské konanie, a dajme tomu sa vzdáme dedičského práva... a čo dalej.. povedzme príklad ak sa vzdajú všetky deti tohto dedičského práva.. čo bude s požickami ktoré ostali po rodičoch? musí tam byť nejaký ten háčik či?
Teda hneď ako nedaj bože mama umrie, tak sa pojde vzdať dedičstva k notárovi bez toho aby čakal až na sudne dedičské konanie???

nie je tam háčik, ak zanikne subjekt práva bez právneho nástupcu (dediča), záväzky zanikajú. Nevymožiteľné pohľadávky sa potom premietajú do daňovej povinnosti veriteľa, myslím, že si ich môže odpísať za určitých okolností, ak sa nemýlim.

Nie, nepôjde hneď, lebo nebude vedieť, ktorému notárovi v obvode súdu bude pridelený spis. Notár Vás vyzve na súčinnosť a potom písomne, resp. osobne pri prejednaní dedičstva odmietnete dedičstvo.

Treba však pozrieť, či matka nemá spoludlžníkov, resp. ručiteľov. Vtedy by jej smrť pre splnenie záväzku nemala význam.