homar
06.07.12,06:47
Takze, pred tyzdnom (uz je tomu 7 dni od podpisania zmluvy) som kupil auto.
Podla predajcu (sukromneho) je to rok vyroby 2007, co ma pisane aj v papieroch. Presnejsie je v papieroch napisane: Datum prvej evidencie vozidla (rok vyroby): 19.2.2007.
Preto auto je jednoznacne dovezene pravdepodobne z Rakuska alebo Nemecka.
Na stlpiku pri dverach je nalepka Ihre nachste Servis Termin 1999(pod nou je dalsia nalepka s rokom 1998).
Takze pan policajt, spravil asi ,,chybu´´ v administrative.
Dalej tam nesedi typ motora.
V zmluve je napisany rok vyroby 2007 a nie 1997, ktory som zistil podla VIN cisla.
Predajca nechce odstupit od zmluvy, lebo sa vyhovare, ze s tym uz niec nema.
Auto bolo odhlasene a zatial nie je prihlasene.

Da sa auto este vratit po pravnej stranke? Alebo som kupil kus kovu za 3 nasobok beznej hodnoty?
dakujem za kazdu pomoc
Andy Kralik
06.07.12,05:41
No ak si kupoval auto vyrobene pred rokom 1998 a v papieroch mas napisane ze je z roku 2007 - tak je to podvod. Nalepka asi dokaz nie je, ale ak je dokaz ze VIN cislo motora je z ineho roku, je to podla mna dostacujuce.
- Trestne oznamenie na policii.
- Ty mas pravo odstupit od kupnej zmluvy. Pisomne. Predajca s tym samozrejme nieco ma, on s tebou podpisal zmluvu aku podpisal - a ktora tym padom nie je platna. Ak nebude akceptovat, zostane ti asi len sud. To by som sa ale obratil na pravnika..
KoxXxo
06.07.12,06:07
Ak nezbadáš 10 ročný rozdiel na aute, tak radšej auto sám nekupuj.
homar
06.07.12,06:07
Podla mna ma drzia v sachu.
Ak to podam na sud, ten bude mozno tak za 5 rokov a auto bude uz davno na cintorine.
Ak sa obratim na pravnika, preplatim auto aj 2x.
Ak pojdem auto prihlasit s tym,ze to je ´97, poslu ma na kontrolu originality + zmena udajov v papieroch.
Ak ho prihlasim s tym,ze to je 2007, auto vydrzi max 3 roky s investiciami.
homar
06.07.12,06:10
:D nabuduce berem cely vybor automechanikov, autoelektrikarov a dizajnerov
Indeed
06.07.12,06:11
Ak ho prihlasim s tym,ze to je 2007, auto vydrzi max 3 roky s investiciami.

Prečo si to myslíš ??
homar
06.07.12,06:18
Lebo ma uz 15 rokov a pokial z neho nechcem veteran a neviem si ho sam opravovat, tak sa neoplati stale donho vrazat peniaze. Povedal mi to jeden mechanik. Neviem mozno bol zakomplexovany. Je to ford ka.
Indeed
06.07.12,06:23
Ak autíčko funguje,tak normálne ho používaj,

možno budeš prekvapený ako dlho bude fungovať......

Inak ešte šťastie,že ide len o Ford Ka, predpokladam,že nestál majland ..... ?

Boli prípady ,že ľudia pokúpili dodávky so 120 000 na tacho a potom zistili a dohĺadali,že auto malo cez 600 000 (!) km
homar
06.07.12,06:28
Jasne, nie je to suma pri ktorej ludia odpadavaju. Len niekedy si myslim,ze princip a spravodlivost neexistuje.

dik za odpovede
Indeed
06.07.12,06:30
www.autobazar.eu/forum
denial
24.01.13,00:21
Dobry den.

Prosim o radu: Kupil som ojazdene auto na inzerat (za 1300 eur), kde predajca uvadzal, ze je, citujem, "absolutne bez korozie", "nove rozvody olej filtre", klima, central na DO, atd.
Aj ked som ho bol pozerat s automechanikom, az po kupe vysli na javo "vady" ako ze klima nefunguje (ani po naplneni), je tam korozia - nie povrchova (bolo to zatrete gitom a farbou), dialkove na klucoch nefunguje, filtre neboli menene asi od vyroby (original napis vyrobcu tam este bol).
Chapem, ze som sa nechal oklamat a do buducnosti som pouceny.
Dal som tam spravit zakladnu udrzbu a vyslo ma to na 400 eur (brzdy katastrofalny stav, vyvarit, klimu opravit, nove filtre, naplne, atd).
Predavajuci ma samozrejme vysmial a hned druhy den po kupe mi povedal do telefonu, ze peniaze uz nema a neakceptoval ani odstupenie od zmluvy, ani zlavu z kupnej ceny. Pricom este mi tvrdil, ze auto ma pol roka (predtym sa tvaril ze ho ma skoro od novoty) a ziadnu hrdzu ani nic nema. Az ked prisiel velky technicak som videl, ze ho mal mesiac.
Riesim to uz cez pravnika, ktory povedal, ze je tu celkom dobra sanca (mam fakturu za opravu, fotky hrdze a dier, doklad zo servisu o nefunkcnosti klimy, atd), je to teraz na sude v obciansko pravnom konani.

Moja otazka je, ci toto jednanie dotycneho (ktory hned na druhy den ako som to kupil si tam dal inzerat, ze kupi take auto do 600 eur) je aj trestnym cinom podvodu a ci mozem nieco dosiahnut, ked podam na neho aj trestne oznamenie na policii? Obcas som si pozrel jeho inzeraty na bazosi, meni telefonne cisla (povodne je uz nefunkcne) a stale predava nejake ine auta a kopu dielov. V nejakom zivnostenskom registri som ho nenasiel.

btw vazne nechapem, ako som sa mohol (aj s mechanikom) nechat az takto oklamat - nekupujte nic narychlo (predavajuci mal stale naponahlo), nic bez poriadneho preskusania uplne vsetkeho, diagnostiky, prezretia auta zo spodu na zdvihaku, atd.
blavaciko
24.01.13,08:24
mne by nikto nikdy v zivote nepredal ojazdene auto bez toho, ze by islo do mojho servisu na kontrolu. Fyzicky zdvihnut a skontrolovat uplne setko, ale to je druha vec....

Pokial dany pan na bazosi neustale inzeruje ze kupi, resp. preda nejake auto, a robi to sustavne, mal by mat na to samozrejme zivnost ;)

To znamena ze sa skontaktujes s jeho miestne prislusnym zivnostenskym uradom a danovym uradom, na ktore odosles oznamenie o podozreni z neopravneneho podnikania a v nom mozes presne popisat co robi a ako to robi. (taky zivnostak si neopravnene podnikanie ceni do 1659 € ak by sa jednalo o volnu zivnost)

Zaroven na ktorekolvek oddelenie policajneho zboru SR mozes zaslat oznamenie o podozreni z trestnej cinnosti podla § 278a Marenie výkonu správy daní (1-2 roky) a § 251 Neoprávnené podnikanie Trestneho Zakona.


Neviem na zaklade coho tvoj pravnik tvrdi, ze mate celkom dobru sancu, ono vsetko zalezi aku KPZ mate s predavajucim spisanu.

Pokial by sa jednalo o standartnu ("Kupujuci si predmet zmluvy riadne prezrel a oboznamil sa s jeho stavom pred kupou. Predavajuci nezodpoveda za vady zistene po kupe.") tak tam moc velka sanca nie je...
denial
24.01.13,10:04
doplnim: kupno-predavajucu zmluvu mame v JEDNOM EXEMPLARI, ano, a ten mam ja. jeho rukou pisana, prepisovana.
mam aj svedka (mechanika), ktory tam bol so mnou. (tak hadam na sud nepride s dalsou zmluvou, ktoru bude mat iba on a bude uplne ina ako ta moja).
predavajuci tiez nebol sam.
tvrdil mi, ze zmluva je iba pre mna a je vlastne k nicomu.
v zmluve samozrejme ma napisane, ze auto sa predava ako ojazdene bez zaruky blabla.
lenze na tej zmluve nie je ani moje meno ako kupujuceho (tak strasne sa ponahlal), je tam iba jeho meno a adresa ako predavajuceho.
plus je iba v jednom exemplari, takze IMHO ta papierova zmluva platna nie je a tym padom mame uzavretu zmluvu ustnu. (plus mam obrazok inzeratu z bazosu, kde auto vychvaluje, nastastie som mal este otvoreny browser, ked som sa vratil, lebo inzerat okamzite stiahol)

pravnik mi povedal, ze dokonca aj keby ta zmluva bola poriadne napisana aj s tym, ze predavajuci za nic nezodpoveda, aj tak by som mal sancu, IMHO pretoze on jasne klamal - deklaroval, ze auto je v dobrom stave a ma parametre, ktore jasne nemalo.
to nebola nejaka nahodna skryta vada.

predsa ked tvrdim, ze o auto je starane, je v dobrom stave, klima funguje, je ABSOLUTNE bez korozie (a potom pri vyvarani sa dozviem, ze to bolo nedavno gitovane), tak asi to nie je celkom v poriadku.

ako vravim, do buducnosti som pouceny, ale rad by som toto dotiahol do nejakeho uspesneho konca, aspon preto, aby som zakusil ake je sudit sa s niekym a proste toto bol na mna prilis velky podvod, aj ked sa jednalo o stare a nie drahe auto, ale tvrdit az taketo nezmysly?
to by som predsa to auto nikdy nekupil, keby poznam skutocny stav (ktory on isto poznal, kedze tie auta lepi dokopy).

neznasam, nenavidim, ked niekto klame a toto bolo na mna privela.
co sa deje potom s vacsimi vecami?


edit:
to co pises o tom mareni je tiez zaujimave a este by som sa chcel spytat, ci ma zmysel podavat trestne oznamenie za podvod, lebo ten sa tu hlavne odohral, lebo tam sa pise
§ 221 Podvod (1) Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
do omylu som teda uvedeny bol, ale 'skoda na cudzom majetku'? to by bolo v tomto pripade co?
blavaciko
24.01.13,10:20
to co pises o tom mareni je tiez zaujimave a este by som sa chcel spytat, ci ma zmysel podavat trestne oznamenie za podvod, lebo ten sa tu hlavne odohral, lebo tam sa pise
§ 221 Podvod (1) Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
do omylu som teda uvedeny bol, ale 'skoda na cudzom majetku'? to by bolo v tomto pripade co?

Podvod kludne mozes podat v ramci jedneho trestneho oznamenia, otazka je aka skoda vznikla (a aj jej nahradu budes riesit v inom sudnom spore - zaloba na vydanie bezdovodneho obohatenia)

Samozrejme drzim palce aby si dopadol co najlepsie, podvodnici su hajzli!

Aj ked uplne viem, ake argumenty by som v jeho pripade pouzil, nebudem pisat, aby ich ked tak nepouzil ;)

Drzim palce a daj potom vediet...
draik
24.01.13,15:41
To, čo bolo v inzeráte, je síce pekné, ale jeho obsah sa zjavne nedostal do zmluvy. Navyše ste sa dohodli iba ústne. Ak predávajúci bude chcieť, dokáže Vám súdne konanie natiahnuť a dosť znepríjemniť. O to viac, ak ste mu vady nevytkli okamžite, a to písomne.
denial
24.01.13,17:22
vady boli vytknute telefonicky na druhy den po kupe (hej, to "nestaci") a pisomne asi o dva tyzdne neskor - pravnika som zainteresoval kratko na to, ako mi na druhy den v servise povedali, ze klima je mrtva (predavajuci: naco by si to plnil teraz na zimu, staci v lete) a auto je dost hrdzave (a dalsie veci vysli najavo neskor).
este som sa s nikym nesudil, tak uvidim, co z toho bude, aj ked je mi jasne, ze nejaku velku vyhru tu cakat nemozem.
v pripade priznania naroku tipujem, ze predavajuci nebude mat ziadny majetok.

chcel som vela muziky za malo penazi (kto dnes nesetri?), lenze ked tam boli popisane totalne nezmysly v inzerate a aj on sa tvaril akoby autu nic nebolo a potom zo servisu sa dozviem, ze su tam diery v karoserii od prehrdzavenia cerstvo gitovane, brzdova kvapalina v nadobke bola nova, ale v zadnych brzdach kofola, filter s logom vyrobcu cely cierny, olej sa nedal ani normalne vypustit, lebo skrutkou sa nedalo pohnut a musela sa odvrtat ... (vs. auto bolo pravidelne udrziavane)

proste toto som vobec necakal a ako vravim, bol som pozerat aj s automechanikom, ktory si tiez nic z toho nevsimol
co uz potom ja zmozem, ked sa autam nerozumiem.

teraz dam toho este sto-dvesto na pravnika a nabuduce uz bude nutna aj obhliadka zo spodu a diagnostika a ziadny zhon.
blavaciko
24.01.13,18:48
vady boli vytknute telefonicky na druhy den po kupe (hej, to "nestaci") a pisomne asi o dva tyzdne neskor - pravnika som zainteresoval kratko na to, ako mi na druhy den v servise povedali, ze klima je mrtva (predavajuci: naco by si to plnil teraz na zimu, staci v lete) a auto je dost hrdzave (a dalsie veci vysli najavo neskor).
este som sa s nikym nesudil, tak uvidim, co z toho bude, aj ked je mi jasne, ze nejaku velku vyhru tu cakat nemozem.
v pripade priznania naroku tipujem, ze predavajuci nebude mat ziadny majetok.

chcel som vela muziky za malo penazi (kto dnes nesetri?), lenze ked tam boli popisane totalne nezmysly v inzerate a aj on sa tvaril akoby autu nic nebolo a potom zo servisu sa dozviem, ze su tam diery v karoserii od prehrdzavenia cerstvo gitovane, brzdova kvapalina v nadobke bola nova, ale v zadnych brzdach kofola, filter s logom vyrobcu cely cierny, olej sa nedal ani normalne vypustit, lebo skrutkou sa nedalo pohnut a musela sa odvrtat ... (vs. auto bolo pravidelne udrziavane)

proste toto som vobec necakal a ako vravim, bol som pozerat aj s automechanikom, ktory si tiez nic z toho nevsimol
co uz potom ja zmozem, ked sa autam nerozumiem.

teraz dam toho este sto-dvesto na pravnika a nabuduce uz bude nutna aj obhliadka zo spodu a diagnostika a ziadny zhon.

Presne o to ide... auticko treba kupovat v klude, pohodicke, pomaly, setko premysliet a skontrolovat aj 5 krat ak je treba...

100-200 na pravnika ti obzalovany vrati, ak vyhras sudny spor ;)
draik
24.01.13,20:12
Ak nepreukážete, že ste si vymienili niektoré vlastnosti, ktoré vozidlo má mať, tak na väčšine Vami spomínaných vecí stroskotáte. To, že ste si auto nepozreli zospodu, je, žiaľ, Vaša chyba. Podobne neuspejete s náhradou za bežné spotrebné veci vrátane náplne klímy a filtrov. Na ostatné bude žalovaný, ak má trochu filipa, tvrdiť, že Vás upozornil resp. že ste si mohli a mali auto prezrieť a vyskúšať pri obhliadke, keď ste nič nenamietali. Navyše bude požadovať znalecké posudky, ktoré zďaleka nemusia dopadnúť vo Váš prospech. (Vyvstane tiež otázka, či ste si auto náhodou nepokazili sám, nevymenili diely a pod.) Na to všetko sa pripravte. Poučili ste sa, nabudúce budete vedieť, že ojazdené autá, ktorých je na trhu mraky, sa kupujú iným spôsobom.
denial
01.02.13,10:14
mam novinku: sud v mojej veci vydal platobny rozkaz bez pojednavania, kde priznava vsetky naroky podla podanej zaloby, vratane urokov a trov.
draik
01.02.13,14:46
To je síce pekné, ale radovať sa budete môcť až vtedy, ak si platobný rozkaz prevezme aj odporca a zároveň nepodá odpor. Súdy bežne vydávajú platobné rozkazy (v tejto časti konania neskúmajú podstatu sporu).
denial
18.04.13,08:09
takze odporca podal odpor a pravnik mi povedal, ze sudne pojednavanie ocakava do pol roka
podal som aj tie oznamenia ako ste mi poradili
volali mi z policie a pytali sa na nejake veci, aj jeho vypoculi
nakoniec mi poslali pisomne ze vsetko odmietli, teda ziadny podvod sa nestal, ziadne podnikanie na cierno, nic
to zdovodnili dokonca tak, ze pan predajca policajtovi povedal, ze on to auto kupil za viac ako mi ho predal, pricom ho este aj opravil, takze vlastne mne ho predal so stratou, pricom podnikanie je za ucelom zisku, cize automaticky 0 bodov
neviem ako to dokladoval a moja zmienka opytat sa este predosleho majitela (ktoreho ja neviem legalne zistit) ze v akom skutocnom stave bolo to auto predtym a za kolko ho kupil ostala zjavne nevyslysana
takisto ku korozii sa vyjadril v zmysle, ze on to prave opravil tym zatmelenim (dier) a zafarbenim - pricom do telefonu mi povedal, ze to bolo vyvarene (tmelom??)
k fotografiam korozie pred mojou opravou ktore som dolozil napisal policajt, ze z nich nevyplyva, ze by sa tykali daneho vozidla

dokonca mi pan predajca uz aj 2x volal na cislo, ktore som mu ani nedal a ktore mam utajene (zaujimave, ze ked som na druhy den po kupe chcel zlavu alebo odstupit od kupy okamzite mi tvrdil, ze peniaze uz nema a na pisomnu reklamaciu/vyzvu uplna ignoracia), ze on nema cas chodit po sudoch a ponuka mi nejake peniaze (ktore necinili uz ani naklady na pravnika, nieto na opravy) a policajtom povedal, ze ved on sa chcel aj so mnou dohodnut a oni sa cudovali, preco som to neprijal

lenze opat mi volal a tam uz boli take slova ze (povedzme ze sa volam ivan gasparovic)
"NO GASPAROVIC SI TAM, TO CO CHODIS UDAVAT PO DANOVYCH URADOCH"
tak som uz akurat zlozil

inak s tymi inzeratmi, kde ponukal auta a KOPU autosuciastok sa odvedy stalo akurat to, ze zmenil meno na ine mena (cisla ostali) a na fotkach aut zacal vystrihovat znacku, aby ani policajt nemohol zistit na koho je pisane

-- da sa nieco urobit proti tym inzeratom, ktore su tam stale na uz mne neznamych ludi (o ktorych som mocne presvedceny, ze zivnost ani firmu nemaju), aby to policia naozaj nejako vyriesila?
.
denial
22.06.13,10:22
edit
denialik
29.06.13,22:21
ospravedlnujem sa, ale odkedy sa to tu pomenilo, neda sa mi napisat novy prispevok, aby tato tema vybehla navrch v zozname tem, takze si ju uz nikto nevsimne, tak pisem z noveho mena.

takze mam uz pravoplatne rozhodnutie sudu, ktory som vyhral na prvom pojednavani (co sa podla pravnika zrovna casto nestava = pravo bolo na mojej strane zjavne velmi zretelne).
pan odporca mi uz aj pred par tyzdnami poslal spravu, ze mi posiela peniaze - lenze STALE NIC NEPRISLO.

viem, ze to uz mozem dat teraz na exekuciu, lenze ja som presvedceny o tom, ze pan odporca uz uskutocnil vsetky potrebne kroky, aby na sebe nemal ziaden majetok.
v policajnej sprave tiez uviedol, ze vlastne to auto bolo otcove a on ho mal na sebe len preto, lebo na jeho otca bola exekucia. takze s nimi maju urcite obaja bohate skusenosti.

co mozem teraz robit, co mu mozem napisat alebo spravit, co by ho "vystrasilo" ze by mi tie peniaze (ktore som uz pravoplatne aj vysudil) proste poslal?
o tom ze peniaze ma, nepochybujem, ked sa jeho otecko chvastal, ako do tej audinky, na ktorej prisiel nasypal sto tisic len do motora.

btw zo zivnostenskeho uradu mi uz tiez prislo, ze nic nezistili, ze on im dodal nejake doklady a ze je cisty tym padom.

niekedy pred mesiacom-dvoma si inac zalozil zivnost, takze sa uz zjavne ma naco odvolavat.

vdaka za akukolvek pomoc.
draik
30.06.13,19:47
Zohnať si dobrého exekútora.