adriana126
06.07.12,08:15
Dobrý deň,

chcem sa opýtať pri prenájme nehnuteľností, sa platiteľ dane môže rozhodnúť či prenájom bude zdaňovať alebo nie, ak sa rozhodne prenájom zdaňovať a má viac prenájmov musí zdaňovať každý alebo môžre niektorý zdaňovať a iný nie?

ďakujem
Mária.K.
06.07.12,06:23
Dobrý deň,

chcem sa opýtať pri prenájme nehnuteľností, sa platiteľ dane môže rozhodnúť či prenájom bude zdaňovať alebo nie, ak sa rozhodne prenájom zdaňovať a má viac prenájmov musí zdaňovať každý alebo môžre niektorý zdaňovať a iný nie?

ďakujem

Pre každý sa môže rozhodnúť zvlášť.
adriana126
06.07.12,06:53
ďakujem pekne
trevize
06.07.12,07:47
aj ja sa chcem rozhodovat ci zdanim prijem ..:-)
hena22
06.07.12,08:20
Zaregistruj sa na DPH a prenajímaj :D:D:D
Lubaba
06.07.12,20:24
zaujímavé, a ja že musí zdaňovať všetky
druzstvo81
20.07.12,06:13
Dobrý deň, potrebujem poradiť ohľadom prenájmu nehnuteľnosti.
Naša firma prijala teraz v júni 2012 príjem za prenájom nehnuteľnosti za r. 2011 na základe nájomnej zmluvy.
Nehnuteľnosť vlastníme, zaoberáme sa inou podnikateľskou činnosťou.
Obe firmy - prenajímateľ aj nájomca sú platitelia dph.
Podlieha tento príjem dph?
betka
20.07.12,06:43
Dobrý deň, potrebujem poradiť ohľadom prenájmu nehnuteľnosti.
Naša firma prijala teraz v júni 2012 príjem za prenájom nehnuteľnosti za r. 2011 na základe nájomnej zmluvy.
Nehnuteľnosť vlastníme, zaoberáme sa inou podnikateľskou činnosťou.
Obe firmy - prenajímateľ aj nájomca sú platitelia dph.
Podlieha tento príjem dph?

Par. 38 mi hovorí, kedy je povinnosť oslobodiť prenájom nehnuteľností od dane. Vy sa môžete rozhodnúť či bude v režime DPH, alebo bude oslobodený.

Výhodnejšie je FA v režime DPH, nakoľko ste obaja platiteľmi. Nevýhoda je pre dodavateľa FA ako oslobodené, nakoľko si myslím, že nemáte chuť ísť do koeficientov, ...
druzstvo81
20.07.12,07:10
Ďakujem že si sa ozvala.
ja som v tejto oblasti nová a celkom tomu nerozumiem...

žiadnu faktúru sme od nájomcu nedostali, len nám vyplatili nájom na základe zmluvy.
volala som do tej firmy, a oni vyplatenie nájmu do DP k dani z DPH ani nedávajú, nenárokujú si odpočet dph
naša firma je podielovým vlastníkom prenajímanej nehnuteľnosti, vlastníme ju spolu s ďalšími fyzickými osobami, tie tiež dostali vyplatené nájomné

ja teraz neviem, či tento príjem z prenájmu zarátať medzi zdaniteľné obchody alebo nie? (poslali nám na účet dajme tomu 1000e)

PS: do koeficientov nemám vôbec chuť ísť (zatiaľ som to nerobila a ani nenaštudovala)
KEJKA
20.07.12,07:17
vy ste prenajímateľ a ste aj registrovaní ako platiteľ DPH? to vážne? Nechce sa mi veriť, ale dajme tomu, že áno.
faktúru vystavujete vy ako prenajímateľ, vy ste dostali príjem od nájomcu.
Samozrejme - mohol vám zaplatiť na základe zmluvy, možno to tak máte aj v zmluve dohodnuté.
V zmluve malo byť dohodnuté, či na tento nájom sa vzťahuje alebo nevzťahuje DPH.
takže upresni status prijimateľa platby z pohľadu registrácie DPH.
druzstvo81
20.07.12,07:47
vy ste prenajímateľ a ste aj registrovaní ako platiteľ DPH? to vážne? Nechce sa mi veriť, ale dajme tomu, že áno.
faktúru vystavujete vy ako prenajímateľ, vy ste dostali príjem od nájomcu.
Samozrejme - mohol vám zaplatiť na základe zmluvy, možno to tak máte aj v zmluve dohodnuté.
V zmluve malo byť dohodnuté, či na tento nájom sa vzťahuje alebo nevzťahuje DPH.
takže upresni status prijimateľa platby z pohľadu registrácie DPH.

my sme prenajímateľ, (sme podielovým vlastníkom pozemku spolu s ďalsími FO)
sme platitelia dph
nezaoberáme sa prenajímaním pozemkov, ale inou činnosťou, tento pozemok, ktorý spoluvlastníme bol nevyužívaný, ďalšia firma si ho zobrala do prenájmu na základe nájomnej zmluvy. v zmluve nie je nič uvedené o dph. len nám vyplatila nájom (ako aj ďalším spoluvlastníkom)
faktúru sme nevystavovali
KEJKA
20.07.12,07:53
my sme prenajímateľ, (sme podielovým vlastníkom pozemku spolu s ďalsími FO)
sme platitelia dph
nezaoberáme sa prenajímaním pozemkov, ale inou činnosťou, tento pozemok, ktorý spoluvlastníme bol nevyužívaný, ďalšia firma si ho zobrala do prenájmu na základe nájomnej zmluvy. v zmluve nie je nič uvedené o dph. len nám vyplatila nájom (ako aj ďalším spoluvlastníkom)
faktúru sme nevystavovali
nemuseli ste vystavovať faktúru, ak NZ splňuje všetky náležitosti faktúry v zmysle Z_DPH. Isto nemá číslo, preto odporúčam faktúru vystaviť.
Riadite sa ustanoveniami NZ, tam musí byť uvedené, či suma nájmu je oslobodená od DPH alebo nie.
Kedže zo sumy zrejme DPH nebdete odvádzať, tak sa vás koef.DPH týka, ale pravdepodobne nemáte vstupy, ktoré by sa uvedeného týkali, takže zostáva 100%-ný nárok na odpočítanie DPH z vašich obvyklých činností - to však musíte posúdiť vy.
===============
nakoniec to dôležité, čo som nespomenula ani vy v zadaní. Ide o prenájom POZEMKU. treba si uvedomiť, že stavebné pozemky od DPH nie su oslobodené. Takže ak sa jedná o stavebný pozemok, musíte DPH odviesť povinne zo zákona. Ak v NZ inak uvedené nie je, tak prijatú sumu rozdelíte na ZD a DPH, DPH zaplatíte a nájomcovi vystavíte faktúru.
druzstvo81
20.07.12,08:11
nemuseli ste vystavovať faktúru, ak NZ splňuje všetky náležitosti faktúry v zmysle Z_DPH. Isto nemá číslo, preto odporúčam faktúru vystaviť.
Riadite sa ustanoveniami NZ, tam musí byť uvedené, či suma nájmu je oslobodená od DPH alebo nie.
Kedže zo sumy zrejme DPH nebdete odvádzať, tak sa vás koef.DPH týka, ale pravdepodobne nemáte vstupy, ktoré by sa uvedeného týkali, takže zostáva 100%-ný nárok na odpočítanie DPH z vašich obvyklých činností - to však musíte posúdiť vy.
===============
nakoniec to dôležité, čo som nespomenula ani vy v zadaní. Ide o prenájom POZEMKU. treba si uvedomiť, že stavebné pozemky od DPH nie su oslobodené. Takže ak sa jedná o stavebný pozemok, musíte DPH odviesť povinne zo zákona. Ak v NZ inak uvedené nie je, tak prijatú sumu rozdelíte na ZD a DPH, DPH zaplatíte a nájomcovi vystavíte faktúru.


nie je to stavebný pozemok
v zmluve sa o dph nič nepíše

a už som z toho úplne vedľa
druzstvo81
20.07.12,08:46
tak sa tomu koeficientu nevyhnem?
desí ma to, vôbec neviem ako na to
KEJKA
20.07.12,09:06
tak sa tomu koeficientu nevyhnem?
desí ma to, vôbec neviem ako na to
ak to nie je stavebný pozemok, je oslobodený od DPH.
Takže suma dohodnutá v NZ je príjem oslobodený od DPH.
teraz si len zváž, či k tomu pozemku sa neviažu nejaké náklady=vstupy, ktoré sú od platiteľov DPH.
Ak nie, tak tvoj koef.=1, t.j. postupuješ ako doteraz.
vychádzam zo zadania, že ide o nevyužívaný pozemok.

Načo by inej firme bol pozemok, ktorý nie je stavebný? Čo je to? orná pôda? Nie celkom verím tvojmu tvrdeniu. Dôkazné bremeno bude však na tebe ako daňovníkovi - dokázať, že si správne nájom nezaťažila DPH povinnosťou.
druzstvo81
20.07.12,09:19
ak to nie je stavebný pozemok, je oslobodený od DPH.
Takže suma dohodnutá v NZ je príjem oslobodený od DPH.
teraz si len zváž, či k tomu pozemku sa neviažu nejaké náklady=vstupy, ktoré sú od platiteľov DPH.
Ak nie, tak tvoj koef.=1, t.j. postupuješ ako doteraz.
vychádzam zo zadania, že ide o nevyužívaný pozemok.

Načo by inej firme bol pozemok, ktorý nie je stavebný? Čo je to? orná pôda? Nie celkom verím tvojmu tvrdeniu. Dôkazné bremeno bude však na tebe ako daňovníkovi - dokázať, že si správne nájom nezaťažila DPH povinnosťou.

to čo je to za pozemok a na čo ho potrebuje druhá firma je iná vec, to je na dlho, je to dôležité?
(je to orná pôda a lesný pozemok)

výdavky k tomu pozemku mi nemáme žiadne, mi ten pozemok vôbec nevyužívame
aj daň z nehnuteľnosti platí nájomca
druzstvo81
20.07.12,09:21
ak to nie je stavebný pozemok, je oslobodený od DPH.
Takže suma dohodnutá v NZ je príjem oslobodený od DPH.
teraz si len zváž, či k tomu pozemku sa neviažu nejaké náklady=vstupy, ktoré sú od platiteľov DPH.
Ak nie, tak tvoj koef.=1, t.j. postupuješ ako doteraz.
vychádzam zo zadania, že ide o nevyužívaný pozemok.
čo to pre mňa znamená keď koef = 1?
uvádzam tento príjem do DP k DPH?

Načo by inej firme bol pozemok, ktorý nie je stavebný? Čo je to? orná pôda? Nie celkom verím tvojmu tvrdeniu. Dôkazné bremeno bude však na tebe ako daňovníkovi - dokázať, že si správne nájom nezaťažila DPH povinnosťou.

v texte
KEJKA
20.07.12,09:33
áno - oslobodený príjem
promont maja
20.07.12,09:51
... no je potrebné trošku prelúskať aj stavebný zákon .. či ozaj nejde o stavebný pozemok = pretože stačí, ak je v územnom pláne obce ... či?

§ 43h Zákona č. 50/1976 Zb.
Stavebný pozemok

(1) Stavebným pozemkom sa rozumie časť územia určená územným plánom obce alebo územným plánom zóny, alebo územným rozhodnutím na zastavanie a pozemok zastavaný stavbou.
druzstvo81
20.07.12,09:55
áno - oslobodený príjem

už mi z toho haraši
takže to neuvádzam v DP?
druzstvo81
20.07.12,09:56
... no je potrebné trošku prelúskať aj stavebný zákon .. či ozaj nejde o stavebný pozemok = pretože stačí, ak je v územnom pláne obce ... či?

§ 43h Zákona č. 50/1976 Zb.
Stavebný pozemok

(1) Stavebným pozemkom sa rozumie časť územia určená územným plánom obce alebo územným plánom zóny, alebo územným rozhodnutím na zastavanie a pozemok zastavaný stavbou.

určite to nie je stavebný pozemok
promont maja
20.07.12,10:00
určite to nie je stavebný pozemok

... super .. ja len pre istotu ... a aj pre tých, ktorí by hľadali riešenie a ktorí by to po nás čítali ...

a prikladám pre úplnosť oporu v zákone:

§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti


(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby alebo jej časti, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby alebo jej časti alebo po piatich rokoch odo dňa začatia prvého užívania stavby alebo jej časti; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane. Byty a nebytové priestory sa na účely oslobodenia od dane podľa prvej vety považujú za časť stavby.

(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.

(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou

a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
d) nájmu bezpečnostných schránok.

(4) Na účely odseku 3 sa ubytovacím zariadením rozumie hotel, motel, botel, penzión, turistická ubytovňa alebo iná ubytovňa pri poskytnutí krátkodobého ubytovania, ktorým sa rozumie ubytovanie na obdobie kratšie ako tri mesiace, chata, kemping a ubytovanie v súkromí.

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časťzdaniteľnej osobe, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

(6) Odseky 3 až 5 sa vzťahujú aj na podnájom nehnuteľnosti alebo jej časti.
KEJKA
20.07.12,10:25
už mi z toho haraši
takže to neuvádzam v DP?
alé áno - uvádzaš. Je tam riadok pre dodania oslobodené od DPH.
druzstvo81
20.07.12,10:51
alé áno - uvádzaš. Je tam riadok pre dodania oslobodené od DPH.

áno, dodanie tovarov a služieb s oslobodením od dane r. 15
ale suma v tomto riadku sa rozpisuje na r. 16 a r. 17 a z týchto dvoch to nie je ani jedna možnosť...
tak to dám len na r. 15?
KEJKA
20.07.12,10:53
áno, tak, ved je tam následne slovíčko "z toho"
to nemusí sedieť, ten súčet.
r. 16,17 sú vybrané plnenia z r. 15
druzstvo81
20.07.12,11:06
áno, tak, ved je tam následne slovíčko "z toho"
to nemusí sedieť, ten súčet.
r. 16,17 sú vybrané plnenia z r. 15

ďakujem za upresnenie, ešte si to cez víkend naštudujem

a tá druhá firma - nájomca, oni si to do DP nemusia uviesť?
nika.sum
22.08.12,09:22
Ahoj, ja mam situaciu, ze firma, kt. som zacala uctovat prijala na ucet urcitu platbu. Po zistovani som zistila, ze ide o najomne na r. 2012 za prenajom pozemku. Zial zmluvu este pri sebe nemam, ale.... moja otazka je, ze pravdepodobne ide o stav.pozemok. Cize prijem podlieha DPH. Kedze ide o najom za rok 2012 povinnost odviest DPH je najneskor k 31.12. ale kedze bola prijata platba skor, tak by mala byt faktura vystavena do 15 dni od prijatia platby. Je to tak? Kedze som nevidela zmluvu, len sa chcem pripravit...
KEJKA
22.08.12,15:41
Ahoj, ja mam situaciu, ze firma, kt. som zacala uctovat prijala na ucet urcitu platbu. Po zistovani som zistila, ze ide o najomne na r. 2012 za prenajom pozemku. Zial zmluvu este pri sebe nemam, ale.... moja otazka je, ze pravdepodobne ide o stav.pozemok. Cize prijem podlieha DPH. Kedze ide o najom za rok 2012 povinnost odviest DPH je najneskor k 31.12. ale kedze bola prijata platba skor, tak by mala byt faktura vystavena do 15 dni od prijatia platby. Je to tak? Kedze som nevidela zmluvu, len sa chcem pripravit...áno správne, za to zdaňovacie obdobie, v ktorom prijali platbu vopred, treba odviesť DPH z dôvodu prijatia platby.
nika.sum
22.08.12,19:14
áno správne, za to zdaňovacie obdobie, v ktorom prijali platbu vopred, treba odviesť DPH z dôvodu prijatia platby.

Kejka a budu musiet potom na konci roka aj ked sa nic nezmeni urobit vyuctovaciu fakturu? Priznam sa, ze neuctujem tieto opakovane plnenia a stale mam trosku zmatok s tymi vyuctovacimi fakturami. Ja by som vystavila fakturu s datumom prijatia platby a textom : fakturujeme Vam najom za....podla zmluvy..... na obdobie.... .
promont maja
23.08.12,04:01
§ 19 Zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty
Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby

(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.

(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje s výnimkou podľa písmen a) až d). Za čiastkové dodanie tovaru alebo služby sa považuje také dodanie tovaru alebo služby, ktoré predstavuje časť celkového plnenia, na ktoré je uzavretá zmluva. Za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách. Ak
a) je dohodnutá platba za čiastkovo alebo opakovane dodávaný tovar alebo službu inú ako v písmene b) za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom každého 12. kalendárneho mesiaca, až kým sa dodanie tovaru alebo služby neskončí,
b) sa služba s miestom dodania podľa § 15 ods. 1, pri ktorej je povinný platiť daň príjemca služby, uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas obdobia dlhšieho ako 12 kalendárnych mesiacov a platba je dohodnutá za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa služba za dodanú posledným dňom každého kalendárneho roka, až kým sa dodanie služby neskončí,
c) platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, považujú sa tieto tovary za dodané dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary,
d) sa opakovane poskytujú elektronické komunikačné siete a elektronické komunikačné služby a spolu s nimi elektronické služby osobami, ktoré majú na poskytovanie uvedených sietí a služieb povolenie podľa osobitného predpisu, 6a) za deň dodania služby sa považuje najneskôr deň vyhotovenia faktúry a ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná; táto výnimka sa nevzťahuje na opakovane poskytované elektronické komunikačné siete a elektronické komunikačné služby a spolu s nimi poskytované elektronické služby, ak daň z týchto služieb je povinný platiť príjemca služby.


(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

.


(6) Pri obstaraní služby podľa § 9 ods. 4 vrátane obstarania opakovane alebo čiastkovo dodávaných služieb sa služba obstaraná osobou, ktorá koná vo svojom mene, považuje za dodanú dňom vyhotovenia faktúry, ktorou obstarávateľ požaduje úhradu za službu, a ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná; deň dodania služby podľa tohto odseku sa neurčí, ak sa obstará služba s miestom dodania podľa § 15 ods. 1, pri ktorej je povinný platiť daň príjemca služby. Daňová povinnosť vzniká nositeľovi autorských práv dňom prijatia platby od organizácie kolektívnej správy autorských práv, ak táto organizácia vyberá vo svojom mene pre nositeľa autorských práv odmeny a náhrady odmien za poskytnutie práva na použitie diela.
nika.sum
23.08.12,05:09
Nebudem prispevok cely znovu citovat. Zakon som si citala a nie jedenkrat, ale dakujem. Ked tomu spravne rozumiem, ak mam v zmluve, ze mi zaplatia jednou platbou za cele obdobie, vystavim fakturu pri dodani platby a vlastne sluzba je dodana dnom vystavenia faktury. Ak by mi neprisla platba do konca obdobia (v tomto pripade r. 2012) som povinna k 31.12.2012 vystavit fakturu a aj odviest DPH.

Aby ste si nemysleli, ze som uplne blba. Ja viem, ze musi byt vystavena faktura k platbe, odvedena DPH. Len ma dost pletu tie vyuctovacie faktury a priznam sa, ze stale mi nie je jasno, kedy som povinna vystavovat vyuctovaciu fakturu....
promont maja
23.08.12,06:33
... ospravedlňujem sa, ak Ti to tak zle padlo ... a vôbec si o Tebe nič také nemyslím ... aj mne sa pritrafí, že sa potrebujem uistiť ... takže ešte raz sorry = mrzí ma to, ak to tak vypálilo ...
promont maja
23.08.12,06:33
... ospravedlňujem sa, ak Ti to tak zle padlo ... a vôbec si o Tebe nič také nemyslím ... aj mne sa pritrafí, že sa potrebujem uistiť ... takže ešte raz sorry = mrzí ma to, ak to tak vypálilo ...
promont maja
23.08.12,06:52
Nebudem prispevok cely znovu citovat. Zakon som si citala a nie jedenkrat, ale dakujem. Ked tomu spravne rozumiem, ak mam v zmluve, ze mi zaplatia jednou platbou za cele obdobie, vystavim fakturu pri dodani platby a vlastne sluzba je dodana dnom vystavenia faktury. Ak by mi neprisla platba do konca obdobia (v tomto pripade r. 2012) som povinna k 31.12.2012 vystavit fakturu a aj odviest DPH.

Aby ste si nemysleli, ze som uplne blba. Ja viem, ze musi byt vystavena faktura k platbe, odvedena DPH. Len ma dost pletu tie vyuctovacie faktury a priznam sa, ze stale mi nie je jasno, kedy som povinna vystavovat vyuctovaciu fakturu....

... dúfajúc, že nebudem týmto mimotémy ... je mi ozaj ľúto, že sa Ťa to dotklo ... nebolo to tak myslené ... prepáč ... vôbec si o Tebe nemyslím, že si blbá ... aj mne sa pritrafí, že sa potrebujem sem-tam o niečom uistiť ...

... mám iný názor v súvislosti s tzv. vyúčtovacími faktúrami ... ja by som vystavovala faktúru tzv. každomesačne, nakoľko aj dodanie služby sa deje mesačne ... ale je to môj názor ( ... svojho času sme so SilmarGroup viedli v jednej téme ( http://www.porada.sk/t159638-p3-uctovanie-preddavku.html ... môj názor uvádzam v príspevku č. 30, resp. 38...) o tom debatu, čoho následkom bolo aj to, že sa SilmarGroup obrátila s dopytom na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk): http://www.porada.sk/t123823-p8-otazky-a-odpovede-drsr-dan-z-pridanej-hodnoty.html príspevok č. 75) ... takže, preto ten môj predchádzajúci príspevok v takom podaní, v akom je ...
nika.sum
23.08.12,06:54
Neboj nedotklo, ale ja sa citim niekedy dost blba...niekedy si milionkrat precitam zakon a neviem presne co tym chcel autor povedat. A ohladne tych vyuctovacich faktur mam zmatok, nakolko som uctovala len jedenkrat sluzbu, kt. nebola este dodana a fakturovana bola platba...Ja som vdacna za kazde vase usmernenie...

V tomto pripade je to tak, ze prisla suma na ucet (je to firma co som iba zacala uctovat) a ked som sa snazila dopatrat co to je, zistila som, ze je to najom za pozemky. Takze cakam na zmluvu, ale podla predbezneho vyjadrania by malo ist o najom za rok 2012, cize jednou platbou. V prvom momente som sa zlakla, ze mi nedali v predchadzajucom mesiaci (kt. som uctovala 1xkrat ja) fakturu, resp. v ostatnych mesiacoch ze to nezahrnuli...Tym ze som zistila, ze ide o najom, napadli ma tie ciastocne plnenia....Urcite budem mudrejsia ked uvidim zmluvu...Ale ak bude zmluva, ze maju zaplatit sumu na cely rok 2012 napr.2000 EUR s DPH, tak pri prijati platby vystavim fakturu na danu sumu a DPH v tom obdobi odvediem. Ak by sa napr. stalo, ze mam tu zmluvu a oni mi do konca roku neuhradia, tak k 31.12. vystavim fakturu a DPH odvediem k tomuto datumu...Dufam, ze je to tak dobre. Snad ma v zmluve neprekvapi nic nove....
P.S: a prave som zistila, ze tu platbu firma musi vratit spat, lebo najomca ju poslal omylom :-)
promont maja
23.08.12,07:49
Neboj nedotklo, ale ja sa citim niekedy dost blba...niekedy si milionkrat precitam zakon a neviem presne co tym chcel autor povedat. A ohladne tych vyuctovacich faktur mam zmatok, nakolko som uctovala len jedenkrat sluzbu, kt. nebola este dodana a fakturovana bola platba...Ja som vdacna za kazde vase usmernenie...

V tomto pripade je to tak, ze prisla suma na ucet (je to firma co som iba zacala uctovat) a ked som sa snazila dopatrat co to je, zistila som, ze je to najom za pozemky. Takze cakam na zmluvu, ale podla predbezneho vyjadrania by malo ist o najom za rok 2012, cize jednou platbou. V prvom momente som sa zlakla, ze mi nedali v predchadzajucom mesiaci (kt. som uctovala 1xkrat ja) fakturu, resp. v ostatnych mesiacoch ze to nezahrnuli...Tym ze som zistila, ze ide o najom, napadli ma tie ciastocne plnenia....Urcite budem mudrejsia ked uvidim zmluvu...Ale ak bude zmluva, ze maju zaplatit sumu na cely rok 2012 napr.2000 EUR s DPH, tak pri prijati platby vystavim fakturu na danu sumu a DPH v tom obdobi odvediem. Ak by sa napr. stalo, ze mam tu zmluvu a oni mi do konca roku neuhradia, tak k 31.12. vystavim fakturu a DPH odvediem k tomuto datumu...Dufam, ze je to tak dobre. Snad ma v zmluve neprekvapi nic nove....
P.S: a prave som zistila, ze tu platbu firma musi vratit spat, lebo najomca ju poslal omylom :-)

... fajn ... aj som celkom zvedavá, ako to dopadne ... daj potom vedieť .. či?
JANA LC
28.03.13,13:02
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť:

občan - nepodnikateľ - vlastní pozemok - ostatná plocha a na tomto pozemku je halda zeminy a kameniva

Jedna spoločnosť má záujem o túto surovinu, ktorú si bude na svoje náklady odvážať.
Chcem sa pripraviť, ako by to bolo najlepšie a správne v budúcnosti zaúčtované a zdanené.

Určite bude nejaká zmluva, ale o čom? Prenájom pozemku to nie je, je to predaj niečoho , čo vlastne neexistuje. Oni, keď skončia, tak mi pozemok ostane, len bude vyrovnaný.

Jedno, čo viem, tak mesačne budem ako občan na základe zmluvy - neviem akej - fakturovať surovinu v tonách na základe ich evidencie - koľko ton mesačne odviezli, oni mi dajú podklad a ja potom budem fakturovať, to mi už bolo povedané, že potrebujú mať tie tony a že je to (zemina-skalina-suť), to ešte neviem, ako to pomenovať.

Nevidím v tom problém, DIČ mám, lebo prenajímam ako občan jednu nehnuteľnosť, a keby náhodou prekročím obrat 100 000,- €, tak sa tiež - ako občan - môžem prihlásiť za platiteľa DPH.

Rozmýšľala som, že by som ten pozemok dala do prenájmu mojej s.r.o., a tá bude fakturovať. Ale potom, keď si budem chcieť vyplatiť zisk, tak budem musieť odviesť ešte aj 14% do zdravotnej poisťovne a samozrejme zaplatiť daň z príjmu.

Keď by som to riešila ako občan, tiež môžem vystavovať faktury, aj byť platcom DPH, len odvediem daň z príjmu. Do zdravotnej by som nemala platiť nič, či?

Potrebovala by som poradiť ku dvom veciam:
1., aká zmluva by to mala byť ?
2., keď to bude občan, nie s.r.o. , musí odviesť zo zisku 14% do zdravotnej poisťovni ?
JANA LC
29.03.13,13:20
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť:

občan - nepodnikateľ - vlastní pozemok - ostatná plocha a na tomto pozemku je halda zeminy a kameniva

Jedna spoločnosť má záujem o túto surovinu, ktorú si bude na svoje náklady odvážať.
Chcem sa pripraviť, ako by to bolo najlepšie a správne v budúcnosti zaúčtované a zdanené.

Určite bude nejaká zmluva, ale o čom? Prenájom pozemku to nie je, je to predaj niečoho , čo vlastne neexistuje. Oni, keď skončia, tak mi pozemok ostane, len bude vyrovnaný.

Jedno, čo viem, tak mesačne budem ako občan na základe zmluvy - neviem akej - fakturovať surovinu v tonách na základe ich evidencie - koľko ton mesačne odviezli, oni mi dajú podklad a ja potom budem fakturovať, to mi už bolo povedané, že potrebujú mať tie tony a že je to (zemina-skalina-suť), to ešte neviem, ako to pomenovať.

Nevidím v tom problém, DIČ mám, lebo prenajímam ako občan jednu nehnuteľnosť, a keby náhodou prekročím obrat 100 000,- €, tak sa tiež - ako občan - môžem prihlásiť za platiteľa DPH.

Rozmýšľala som, že by som ten pozemok dala do prenájmu mojej s.r.o., a tá bude fakturovať. Ale potom, keď si budem chcieť vyplatiť zisk, tak budem musieť odviesť ešte aj 14% do zdravotnej poisťovne a samozrejme zaplatiť daň z príjmu.

Keď by som to riešila ako občan, tiež môžem vystavovať faktury, aj byť platcom DPH, len odvediem daň z príjmu. Do zdravotnej by som nemala platiť nič, či?

Potrebovala by som poradiť ku dvom veciam:
1., aká zmluva by to mala byť ?
2., keď to bude občan, nie s.r.o. , musí odviesť zo zisku 14% do zdravotnej poisťovni ?

Nikto sa nenájde?
Ďakujem za každú radu !
a_je_to
29.03.13,21:15
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť:

občan - nepodnikateľ - vlastní pozemok - ostatná plocha a na tomto pozemku je halda zeminy a kameniva

Jedna spoločnosť má záujem o túto surovinu, ktorú si bude na svoje náklady odvážať.
Chcem sa pripraviť, ako by to bolo najlepšie a správne v budúcnosti zaúčtované a zdanené.

Určite bude nejaká zmluva, ale o čom? Prenájom pozemku to nie je, je to predaj niečoho , čo vlastne neexistuje. Oni, keď skončia, tak mi pozemok ostane, len bude vyrovnaný. Kúpna zmluva podľa § 588 Občianskeho zákonníka

Jedno, čo viem, tak mesačne budem ako občan na základe zmluvy - neviem akej - fakturovať surovinu v tonách na základe ich evidencie - koľko ton mesačne odviezli, oni mi dajú podklad a ja potom budem fakturovať, to mi už bolo povedané, že potrebujú mať tie tony a že je to (zemina-skalina-suť), to ešte neviem, ako to pomenovať. Tak, ako bude v zmluve

Nevidím v tom problém, DIČ mám, lebo prenajímam ako občan jednu nehnuteľnosť, a keby náhodou prekročím obrat 100 000,- €, tak sa tiež - ako občan - môžem prihlásiť za platiteľa DPH. Občianskoprávny predaj hnuteľnej veci vo vlastníctve osoby nie je ekonomická činnosť podľa zákona o DPH, nájom vo veľkom by už mohol byť. Hranica na prihlásenie nie je 100 tis. ale 49790 Eur.

Rozmýšľala som, že by som ten pozemok dala do prenájmu mojej s.r.o., a tá bude fakturovať. Ale potom, keď si budem chcieť vyplatiť zisk, tak budem musieť odviesť ešte aj 14% do zdravotnej poisťovne a samozrejme zaplatiť daň z príjmu. To budeš musieť aj ako FO, ibaže zatiaľ iba 19%, kým sro 23%

Keď by som to riešila ako občan, tiež môžem vystavovať faktury, aj byť platcom DPH, len odvediem daň z príjmu. Do zdravotnej by som nemala platiť nič, či? Vystavovať faktúry - ak to bude v zmluve, prečo nie ? Byť platiteľom DPH - z tohto asi nie. Daň z príjmu áno. Treba pohľadať, či o nadobudnutí zeminy nebol nejaký výdavok, čo sa dá uplatniť. Keď podáš priznanie, zdravotná poisťovňa Ťa vyzve aj sama na zaplatenie poistného.

Potrebovala by som poradiť ku dvom veciam:
1., aká zmluva by to mala byť ? Kúpna zmluva podľa § 588 Obč. z.
2., keď to bude občan, nie s.r.o. , musí odviesť zo zisku 14% do zdravotnej poisťovni ? Áno, musí podľa § 10b/1/d zákona o ZP .
JANA LC
30.03.13,14:08
Ďakujem, aspoň v niečom mám jasno, nechápem jedno, roky vlastním pozemok, z ktorého nemám žiadny prospech, konečne sa nájde firma,ktorá mi chce zaplatiť a ešte k tomu mi ten pozemok vyrovná a ja ho budem môcť konečne využiť.

Nechcem platiť do zdravotnej, ak by sme tú SUROVINU brali ako hnuteľný majetok, ktorý nebol zahrnutý do obchodného majetku, tak by to malo byť oslobodené od platenia do zdravotnej poisťovne.

Ja som kúpila len pozemok, tá surovina tam už bola, nezaplatila som za ňu osobitne, nemôžem nič dať do nákladov.

Dala som otázku na finančné riaditeľstvo, nech určia, aký to vlastne bude príjem ?!

Najhoršie je, a zároveň aj najlepšie , že tento obchod bude v značnej sume.

Ak inak nebude, tak spravím zmluvu o nájme, a ak predaj tejto suroviny je príjem podľa §8 ods.1 písm. c, tak tam dám 1 cent za tonu, lebo tá firma potrebuje tony.

Len neviem, či príjmy z prenájmu sú plne oslobodené od platenia do zdravotnej poisť., alebo aj tam je nejaký strop.

Viete sa mi prosím k tomu vyjadriť ?

Ďakujem!
Katy a R
30.03.13,14:23
Ďakujem, aspoň v niečom mám jasno, nechápem jedno, roky vlastním pozemok, z ktorého nemám žiadny prospech, konečne sa nájde firma,ktorá mi chce zaplatiť a ešte k tomu mi ten pozemok vyrovná a ja ho budem môcť konečne využiť.

Nechcem platiť do zdravotnej, ak by sme tú SUROVINU brali ako hnuteľný majetok, ktorý nebol zahrnutý do obchodného majetku, tak by to malo byť oslobodené od platenia do zdravotnej poisťovne.

Ja som kúpila len pozemok, tá surovina tam už bola, nezaplatila som za ňu osobitne, nemôžem nič dať do nákladov.

Dala som otázku na finančné riaditeľstvo, nech určia, aký to vlastne bude príjem ?!

Najhoršie je, a zároveň aj najlepšie , že tento obchod bude v značnej sume.

Ak inak nebude, tak spravím zmluvu o nájme, a ak predaj tejto suroviny je príjem podľa §8 ods.1 písm. c, tak tam dám 1 cent za tonu, lebo tá firma potrebuje tony.

Len neviem, či príjmy z prenájmu sú plne oslobodené od platenia do zdravotnej poisť., alebo aj tam je nejaký strop.

Viete sa mi prosím k tomu vyjadriť ?

Ďakujem!
Z prenájmu podľa odst 3 odvody nie sú ... ALE!
- podľa mňa to na prenájom nevyzerá.:confused:
Veď ty vlastne predávaš nerastné suroviny :):confused:... teš sa, že máš obchod "v značnej sume" :)
JANA LC
30.03.13,15:20
Ďakujem, že Ste sa mi tak rýchlo vyjadrili,

teraz si budem môcť rozložiť sumu, ktorú požadujem:

vyššie nájomné - nižšia suma za surovinu.

Nehnevajte sa , že uvažujem, ale všade, kde chodím na zdravotnú starostlivosť, aj s deťmi - musím platiť, nikoho nezaujíma, či platím odvody v takej, alebo v takej sume.
Som len občan, žiadny podnikateľ, nemám z vyšších platieb do zdravotnej žiadne
výhody. A do zdravotnej si poctivo platím, zo mzdy.
Pozemok vlastním už 15 rokov, ja som zohnala odberateľa, neviem prečo by som mala platiť viac, keď si do nákladov nemôžem dať ani tú daň z nehnuteľností, čo som za tie roky zaplatila.

Ešte raz ďakujem za vyjadrenia.
Katarína75
03.09.13,07:55
Dobrý deň,
firma s.r.o. má budovu, ktorú nevyužíva. Rozhodla sa ju prenajať.
Ale v predmete činnosti nemá prenájom.
Je potrebné doplniť si predmet činnosti alebo je potrebné oznámiťprenájom DU?
promont maja
03.09.13,08:26
... predmet činnosti doplniť ( obchodný register), ak nebudete prenájom vykonávať na základe živnosti ... a oznámiť registru miestne príslušného daňového úradu.
Katarína75
03.09.13,09:04
môzeš mi vysvetliť čo je to za register? ako vyzerá tlačivko oznámenia?
KEJKA
03.09.13,09:12
sro nemusí oznamovať DU prenájom. Stačí ak to má v predmete podnikania.
Dokonca si myslím, že ak by dočasne prenajala nevyužívaný majetok, tak to môže aj bez živnosti - nie som si tým istá.
promont maja
03.09.13,10:03
... oni to v predmete podnikania zatiaľ nemajú ... a každú zmenu v obchodnom registri je potrebné oznámiť ... zatiaľ s tým, ktovie aké problémy nerobia ... no, keď sa na to pozriem z titulu noviniek okolo nehnuteľností ( napr. u DPH = zvýšený záujem, aj keď zatiaľ iba v rámci EÚ ... ), tak by som to registru daňovému úradu listom oznámila, hoci k tomu bude potrebné doplniť túto činnosť v predmete podnikania ... pretože takéto aj dočasné prenajatie nebýva zvyčajne jednorázová vec ... hoci neviem - je to na zvážení pýtajúceho sa ...


môzeš mi vysvetliť čo je to za register? ako vyzerá tlačivko oznámenia?

... ako je zrejmé z textu vyššie, ide o register na Vašom miestne príslušnom daňovom úrade ... a na stránke http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3CgwxDQBJgjiO-pEIsSB9b31fj_zcVP0A_YLciHJHR0VFAHyvHWw!/delta/base64xml/L3dJdyEvd0ZNQUFzQUMvNElVRS82XzBfMlFUNjU ... http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/registracia_dzp_po.pdf nájdeš prihlášku pre právnickú osobu, a je tam možnosť vyznačiť zmenu = len by som si to predtým radšej ešte telefonicky overila telefonicky na klientske centrum Vášho daňového úradu ... možnože by stačil list ...