SHEIV
06.07.12,12:04
Ahojte,
som tu nový a chcel by som počuť Váš názor. Ide o to, že moja mama má kamenný obchod(živnosť) s mesačným obratom cca 3000 € a rozhodla sa odísť na dôchodok. Ja momentálne nemám nič lepšie, tak som sa rozhodol, že preberiem "rodinný podnik" :D. Nie je to žiadna ryža, ale mám zopár nápadov ako to vylepšiť a chcem rozbehnúť aj internetový obchod. Priestory sú naše takže platí "iba" odvody, elektrinu, plyn, 20€ za účtovníctvo atď. Veľmi sa tomu nerozumiem, ale všetci známi si pozakladali jednoosobové s.r.o.-čky a tvrdia mi aby som nad živnosťou ani neuvažoval a od nového roka už vôbec. Navyše môj švagor má nevyužitú s.r.o., ktorú mi ponúkol s tým, že sa zmení názov a prepíše sa na mňa. Podľa toho čo som sa snažil pozisťovať z iných zdrojov mi však vychádza pri menších príjmoch výhodnejšia živnosť. V budúcnosti by som uvažoval aj nad rožšírením mojich aktivít do iných oblastí. Plánujem tam mamu zamestnať ako dôchodkyňu na dohodu alebo neviem ako sa to bude volať od nového roka. Za každú informáciu či nápad ďakujem.
zalobaba
06.07.12,13:32
Ja sa jednoznačne prikláňam k SRO bez ohľadu na oblasť, v ktorej podnikáš.
Ice dive
06.07.12,14:01
záleží od mnoho okolností... koľko máš rokov, ako si riešiš za seba odvody, budeš dobrovoľný platca, zmluva o výkone konateľa, alebo podľa príjmov? sro sa ruší podstatne ťažšie ako živnosť, pokiaľ to chceš len skúšať, a nemáš veľa skúseností, tak najprv skús tú živnosť a neskôr ak uvidíš že sa ti "podnik" rozrastá a vznikne ti povinnosť platiť odvody, tak potom založ sro... aby si nedopadol ako švagor, že ti chce posunúť svoju nevyužitú sro... sám vidíš, že sa jej sám nedokáže zbaviť, keď pre ňu nemá využitie...
KEJKA
06.07.12,15:47
prečo skúšať? Ved základ je dobrý, niet nad vlastné priestory, obchod má tradícciu, obrat je pravidelný. Ideálne založiť alebo prevziať sro - ušetrí sa minimálne 130 EUR na poplatkoch pri založení, ak je tá firma čistá, prípadne ťahá so sebou nejakú daňovú stratu - nie zlý bonus pre začiatok.
mamine-alebo inému oficciálnemu vlastníkovi môžeš platiť nájom aj symbolických 500 EUR je náklad - oslobodený, samozrejme energie,
odvodové zaťaženie sa stále zvyšuje, takže si ho budeš optimalizovať podľa vlastnej úvahy a vývoja legislatívy.