Ingrid Ondruskova
06.07.12,16:30
Dobrý deň,

vo firme /s.r.o./ pracujeme štyria zamestnanci, pred 2 týždňami sme mali takú malu vzburu
a dvaja sme dali výpoveď, a teraz riešime ako "spasiť" sociálny fond, ktorý sa niekoľko rokov
nečerpal /viem...naša chyba/, máme tam zostatok cca 400,-EUR, teraz idem robiť mzdy za jún a
rada by som spravodlivo jednou položkou každému dala do mzdy 100,- EUR ako peňažné čerpanie
SF /samozrejme odaním.../ a otázka: môže sa nejako cukať majiteľ? že nemáme na to právo?
už som počula názor, že SF sa neviaže na koniec prac.pomeru, no lenže firma ide do zániku, ďalší dvaja budú robiť len do konca roka a nevidím jediný dôvod, prečo by sme mali nechať peniaze pre
s.r.o.čku....neviem nájsť odvolávku v tomto prípade na zákon, aby som presvedčila majiteľa....
Potrebujem ho postaviť samozrejme pred hotovú vec s argumentami...Ďakujem....
veronikasad
06.07.12,14:54
Takýto účel použitia v § 7 Zákona o sociálnom fonde nenájdeš

§ 7
Použitie fondu
(1) Zamestnávateľ v rámci realizácie svojej sociálnej
politiky poskytuje zamestnancom z fondu príspevok na
a) stravovanie zamestnancov nad rozsah ustanovený
osobitnými predpismi,
b) dopravu do zamestnania a späť,
c) účasť na kultúrnych a športových podujatiach,
d) rekreácie a služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu
pracovnej sily,
e) zdravotnú starostlivosť,
f) sociálnu výpomoc a peňažné pôžičky,
g) doplnkové dôchodkové sporenie okrem príspevku na
doplnkové dôchodkové sporenie, ktorý je zamestnávateľ
povinný platiť podľa osobitného predpisu,7)
h) ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti
starostlivosti o zamestnancov
Ingrid Ondruskova
06.07.12,15:03
ďakujem ...par.7 som študovala, ale nejde mi do hlavy, že naši zákonodarcovia asi
nemysleli na to, ako sa to rieši, keď firma končí....sme malý kolektív, taže účel ku každému jednému by som vedela vymyslieť...napr, jedna z nás mala nedávno život.jubileum 50 rokov a firma zatiaľ neprispela....ja čo si pamätám, kedysi 15 rokov dozadu, keď od nás niekto z firmy /veľká fabrika/ odchádzal, toto bolo ošetrené v kolekt.
zmluve, aby o to človek nepriešiel...
veronikasad
06.07.12,15:06
ďakujem ...par.7 som študovala, ale nejde mi do hlavy, že naši zákonodarcovia asi
nemysleli na to, ako sa to rieši, keď firma končí....sme malý kolektív, taže účel ku každému jednému by som vedela vymyslieť...napr, jedna z nás mala nedávno život.jubileum 50 rokov a firma zatiaľ neprispela....ja čo si pamätám, kedysi 15 rokov dozadu, keď od nás niekto z firmy /veľká fabrika/ odchádzal, toto bolo ošetrené v kolekt.
zmluve, aby o to človek nepriešiel...
Prečo ste zo SF neprispievali na stravovanie zamestnancov ? Neplatia sa z neho odvody ani dane.
Myslím, že ty ako účtovníčka máš veľmi málo kompetencii, aby si rozhodla o výplate SF, ak vo firme nemáte smernicu na jeho čerpanie. Skús navrhnúť vedeniu napr. prísp. na rekreáciu ...
Ingrid Ondruskova
06.07.12,15:14
na stravovanie idú len nejaké blchy, stále to nestačí, aby sme vyčistili ten pomyselný účet
už mi to dotieklo, paragrafy sú u nás robené tak, aby si pán majiteľko s.r.o. prišiel na svoje a neprišiel nedajbože o bubáky..../veď predsa páni poslanci sú...boli...majiteľmi s.r.o.!!!/
Rozalka
06.07.12,15:19
U nás sme všetci v dosahu MHD, takže najlepší spôsob, ako čerpať SF, je príspevok na stravné lístky. V bežnom mesiaci 1 euro, raz za čas (štvrťročne, polročne, ako si spomeniem, ale minimálne 1x v decembri) napr. 10 lístkov zo SF všetkým a na ostatné lístky po 1 Euro, takto sa mi darí držať zostatok SF v únosnej miere.
veronikasad
06.07.12,15:24
na stravovanie idú len nejaké blchy, stále to nestačí, aby sme vyčistili ten pomyselný účet
už mi to dotieklo, paragrafy sú u nás robené tak, aby si pán majiteľko s.r.o. prišiel na svoje a neprišiel nedajbože o bubáky..../veď predsa páni poslanci sú...boli...majiteľmi s.r.o.!!!/
Ingrid, prečo na stravovanie "blchy". Veď ste ho mohli na tento účel vyčerpať celý a bez odvodov - aj tým spôsobom, že zamestnancom uhradíte SL v plnej hodnote (ako píše Rozalka).
Takéto "veci" riadi účtovníčka - alebo si sa "zobudila" len teraz, keď z firmy odchádzaš ?
KEJKA
06.07.12,15:40
myslím, že aj ked sa zobudila neskoro, je lepšie tie peniaze vydolovať.
Ak vie vymyslieť dôvod, tak prečo nie?
Jubileum je dobrý dôvod, Kristové roky tiež,
odpracovaných 5 rokov tiež, príspevok na rekreáciu - idú dovolenky, prečo nie?
to je všetko v intenciách sociálnej politiky.
Ak presvedčí majiteľa, konateľa, aby to podpísal, prečo nie?
Ingrid Ondruskova
06.07.12,16:41
...Kejka...ďakujem za podporu...na moju obhajobu....nepozabudla som na tie veci...
ale....aj keď sme boli malý kolektív...koľko ľudí toľko chutí....väčšina mekotala: príspevok na cestovné- nie,
do fitka-nie, na masáž-nie, na dovolenku-nie, kino a divadlo-nie.....no a toľko sme všetci asi 3 roky frflali, že teraz by sme sme asi uvítali akékoľvek riešenie....tak nám treba...snáď niečo vymyslím....a presvedčím majiteľa.....