janodana
06.07.12,20:57
Prosím Vás, vraj keď sa kúpi dom cez realitku nesmie sa niekoľko rokov predať. Chcem sa rozvádzať a teraz neviem, ako dom predať, alebo ako sa delí, keď sa rozvediem, či budeme musieť agentúre platiť...poradí niekto? Ďakujem
MarcoM
06.07.12,19:06
Vôbec nie je pravda, že keď dom kupuješ cez realitku tak sa nemôže niekoľko rokov predať. To by bola do neba volajúca blbosť. Agentúre nič neplatiť. Keď je na LV tvoje meno dom je tvoj a žiadna realitka ti do tvojho výhradného vlastníctva kecať nemôže !!!!!

Čo sa týka deľby majetku po rozvode:
Dom ste nadobudli pred uzavretím manželstva, alebo po? Koho peniaze sa na to použili, rovnakým dielom obaja, alebo niekto prispel viacej?
Ice dive
06.07.12,19:26
no predpokladám, že agentúre budete musieť niečo zaplatiť, keď budete dom predávať, ale nie z dôvodu, že ste ho nadobudli, ale z dôvodu, že ho budete predávať, a asi si na tento predaj najmete realitnú kanceláriu, a tá bude chcieť zaplatiť... prípadne ak máte hypotéku, tak bude predaj trochu komplikovanejší... ale pokiaľ obaja spoluvlastníci súhlasia, nemal by byť s predajom problém...
mattto
06.07.12,20:00
mimotemy "vraj keď sa kúpi dom cez realitku nesmie sa niekoľko rokov predať" naozaj sa nájdu ľudia s občianskym preukazom, ktorí si toto myslia?
globalpartner
07.07.12,02:25
Človek sa niekedy nestačí čudovať aké nízke právne povedomie je ešte stále na Slovensku
janodana
08.07.12,08:07
Ďakujem pekne, hlavne sa rozumné odpovede :)
buchač
08.07.12,08:20
Prosím Vás, vraj keď sa kúpi dom cez realitku nesmie sa niekoľko rokov predať.
...blbosť...
Chcem sa rozvádzať
...nik nebráni ...
a teraz neviem, ako dom predať
...čo najlepšie ...za najvyššiu sumu ...
, alebo ako sa delí, keď sa rozvediem
...záleží od BSM ...
...ak je dom IBA Tvoj ...všetko je Tvoje...
...ak ste spoluvlastníci s manželom ...tak fifty - fifty by bolo asi najlepšie ...
, či budeme musieť agentúre platiť
...jéminkote ...
...poradí niekto? Ďakujem


mimotemy "vraj keď sa kúpi dom cez realitku nesmie sa niekoľko rokov predať" naozaj sa nájdu ľudia s občianskym preukazom, ktorí si toto myslia?
...tiež sa čudujem...;)
janodana
08.07.12,08:21
Takže opravujem sa trošku, asi som zle počula, keď mi to niekto povedal, otázka znie:
kúpili sme dom cez realitku a teraz sa ideme rozvádzať. Problem, je v tom, ze do 4 rokov sa vraj platia vyššie dane, čiže vraj musime bývať 4 roky. Poradíte ako by sa dal zákon o takomto predaji spraviť, ak je to teda takto, že sú dane vyššie. Ja viem, asi žiť spolu tie 4 roky, ale ked to nejde...a dom chatra. Dakujem
marjankaj
08.07.12,08:22
Určite sa nejakí nájdu. Na získanie OP stačí dosiahnuť 15 rokov veku.
Xanti
08.07.12,08:24
Janodana,
tak ty si tomu dala len čo je pravda.
Pri predaji nehnuteľnosti sa platí daň z príjmu, podmienky sú tam 5 rokov vlastníctvo nehnuteľnosti .. alebo 2 roky trvalý pobyt .. ak máš niečo z toho splnené tak daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti neplatíš.
Ak to nemáš splnené tak zaplatíš daň´, a to platíš štátu a nie dákej realitke alebo agentúre ... :D
janodana
08.07.12,08:29
no domrvila som to, ale dík za odpoveď
marjankaj
08.07.12,08:38
Takže opravujem sa trošku, asi som zle počula, keď mi to niekto povedal, otázka znie:
kúpili sme dom cez realitku a teraz sa ideme rozvádzať. Problem, je v tom, ze do 4 rokov sa vraj platia vyššie dane, čiže vraj musime bývať 4 roky. Poradíte ako by sa dal zákon o takomto predaji spraviť, ak je to teda takto, že sú dane vyššie. Ja viem, asi žiť spolu tie 4 roky, ale ked to nejde...a dom chatra. Dakujem
No dalo by sa navrhnúť Ficovi, aby sa upravil zákon a to čo najskôť, pokiaľ možno už od augusta. Ale Fico má plány čo najviac vyžmýkať od občanov. Takže ti to neradím, mohla by si skončiť v nejakom ústave.
marjankaj
08.07.12,08:42
Janodana,
tak ty si tomu dala len čo je pravda.
Pri predaji nehnuteľnosti sa platí daň z príjmu, podmienky sú tam 5 rokov vlastníctvo nehnuteľnosti .. alebo 2 roky trvalý pobyt .. ak máš niečo z toho splnené tak daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti neplatíš.
Ak to nemáš splnené tak zaplatíš daň´, a to platíš štátu a nie dákej realitke alebo agentúre ... :D
Xanti, to už neplatí. Treba počkať 5 rokov.
janodana
08.07.12,08:44
No ďakujem...takto s končím v ústave, ale v blázinci, z manžela...
Ale dík za odpove´d, čiže je to tak, že po 4 rokoch môžeme predať, aby sme potom už neplatili dane, dobre teraz znie otázka?
Xanti
08.07.12,08:45
Xanti, to už neplatí. Treba počkať 5 rokov. No je pravda čo píšeš ale ak kupili dom v roku 2010 najneskôr tak sa vzťahuje na nich výnimka zo zákona. Tento zákon sa menil až od 1.1.2011
Xanti
08.07.12,08:47
No ďakujem...takto s končím v ústave, ale v blázinci, z manžela...
Ale dík za odpove´d, čiže je to tak, že po 4 rokoch môžeme predať, aby sme potom už neplatili dane, dobre teraz znie otázka? Kedy ste kúpili nehnuteľnosť, ( mesiac / rok ) , máte tam trvalý pobyt ak áno tak od kedy ( mesiac/ rok )

A dane platíš z príjmu. Ak si kúpila dom za 50000 eur a predáš ho za 80000 eur tak zaplatíš daň z toho rozdielu takže 19% z 30 000 eur. Ale ak si ho kúpila za 50000 eur, a investovala do neho 20000 eur ( doklady bločky faktúry ) a predáš ho za 80000 eur .. tak dan zaplatíš zo sumy 80000 - 50000-20000= 10000 eur x 19% daň.

Napíš viac detajlov a poradíme Ti takto len hádame.
janodana
08.07.12,09:00
Takže dom sme kúpili za 28 000 eur v 12/2010, trvalý pobyt máme tiež tak...
Xanti
08.07.12,09:05
Takže dom sme kúpili za 28 000 eur v 12/2010, trvalý pobyt máme tiež tak... No tak teraz je dôležité kedy prebehol zápis v katastri, lebo ak prešlo vlastníctvo na Vás až v roku 2011 tak budete platiť daň z predaja.
Ale ak ste ho kúpili za 28000 a predáte ho za tak isto tak daň bude 0 eur.
marjankaj
08.07.12,09:13
Takže dom sme kúpili za 28 000 eur v 12/2010, trvalý pobyt máme tiež tak...
No tak to je tesnota.:cool: O mesiac neskôr, tak by si musela počkať 5 rokov.

Ak to predáš do dvoch rokov od obstarania teda do ??.12.2012, taj to musíš uviesť v daňovom priznaní. A daň budeš platiť z rozdielu predajnej a kúpnej ceny(28000). Nekôr už nie.
Ak to predáš za 28000 alebo za menej, tak ti nevyjde platiť daň.
Xanti
08.07.12,09:16
Janko, no oni mohli kúpiť v 12/2010 ale ak kataster urobil vklad až v roku 2011 čo je viac ako pravdepodobné tak daň platiť bude.
marjankaj
08.07.12,09:16
No tak teraz je dôležité kedy prebehol zápis v katastri, lebo ak prešlo vlastníctvo na Vás až v roku 2011 tak budete platiť daň z predaja.
Ale ak ste ho kúpili za 28000 a predáte ho za tak isto tak daň bude 0 eur.
Skôr aký dátum majú uvedený o trvalom pobyte.
janodana
08.07.12,09:17
Potom aká daň teda? Teraz som u rodičov, takže nemôžem nazrieť do papierov a nemám ani ,,šajnu,, o tom, kedy prebehol zápis do katastra. Ale viem, že realiťák nám všetko ostatné vybavoval, teda elektrika...je možné, že aj kataster, my sme už po úradoch nebehali žiadnych, to viem...
Teda riadiť sa pri predaji potom, ak by to bolo do katastra zapísané až v r.2011 podľa toho, čo už bolo vyššie písané? o bločkoch a sume a tak?
Ďakujem...
Xanti
08.07.12,09:17
Skôr aký dátum majú uvedený o trvalom pobyte.
Ale trvalý pobyt obec dá až po predložení LV. Takže je to spolu prepojené. Ale máš správnu pripomienku.
marjankaj
08.07.12,09:24
Potom aká daň teda? Teraz som u rodičov, takže nemôžem nazrieť do papierov a nemám ani ,,šajnu,, o tom, kedy prebehol zápis do katastra. Ale viem, že realiťák nám všetko ostatné vybavoval, teda elektrika...je možné, že aj kataster, my sme už po úradoch nebehali žiadnych, to viem...
Teda riadiť sa pri predaji potom, ak by to bolo do katastra zapísané až v r.2011 podľa toho, čo už bolo vyššie písané? o bločkoch a sume a tak?
Ďakujem...
Realitka vybavuje aj zápis trvalého pobytu?:eek:
janodana
08.07.12,09:48
Ďakujem Vám všetkým za odpovede...podľa vašich odpovedí teraz mi vyšlo z toho, že obč.preukaz mám vystavený 22.12.2010, čiže to je trvalý pobyt...a ak realitka vybavuje aj trvalý pobyt a ten dátum je prepojený zo zápisom do katastra, tak by to bolo v tom roku 2010...
mattto
08.07.12,10:02
Potom aká daň teda? Teraz som u rodičov, takže nemôžem nazrieť do papierov a nemám ani ,,šajnu,, o tom, kedy prebehol zápis do katastra. Ale viem, že realiťák nám všetko ostatné vybavoval, teda elektrika...je možné, že aj kataster, my sme už po úradoch nebehali žiadnych, to viem...
Teda riadiť sa pri predaji potom, ak by to bolo do katastra zapísané až v r.2011 podľa toho, čo už bolo vyššie písané? o bločkoch a sume a tak?
Ďakujem...

ak vieš, ako sa voláš priezviskom, skús si pozrieť https://www.katasterportal.sk/kapor/ nemusíš doma hľadať papiere ;)
myara
08.07.12,10:21
No ďakujem...takto s končím v ústave, ale v blázinci, z manžela...
Ale dík za odpove´d, čiže je to tak, že po 4 rokoch môžeme predať, aby sme potom už neplatili dane, dobre teraz znie otázka?

tak, ak je spoluzitie s tvojim manzelom take neznesitelne, mozes sa vykaslat kolko bude dan, hlavne ze sa ho zbavis, nie?
ci si skor ten typ, co si necha pre korunu do kolena vrtat?
Katy a R
08.07.12,10:30
Ak je pravda, čo zadávateľka píše, že dom chátra ... a kupovali ho v roku 2010 - tak ho asi teraz ťažko predajú za viac, ako kúpili. :confused: a prípadné investície vedia zdokumentovať. :confused:
Tá podmienka trvalého pobytu 2 roky by platila - ale musí byť bezprostredne pred predajom - takže do predaja nemeniť trvalý pobyt - hlavne ak by teda tá suma za predaj bola predsalen vyššia;)
doplním, lebo som zabudla záver - že s daňami by ozaj nemal byť problém (skôr je teraz ťažko predať - a to delenie !!!:mee::mee:)