Janarma
08.07.12,10:49
Dobry den,

zaciatkom roku 2003 som sa rozviedol a v ramci vyporiadania BSM sme sa s manzelkou dohodli, ze mne ostane auto (ktore sme s manzelkou kupili koncom roku 2001).

Kedze som vsak potreboval peniaze na byt, predal som toto auto ceskemu obcanu este v roku 2003.

A teraz sa ma pyta znama, ci som z prijmov z toho predaja auta platil dan z prijmov a ja som zmateny, ci som mal alebo nemal platit dan z prijmov z predaja auta (vtedy platil este zakon 366/1999 z.z.).

Mal som, prosim, podat danove priznanie k dani z prijmov alebo bol moj prijem z predaja auta oslobodeny?

Poradite, prosim?

Daaaakujem krasne za pomoc!
hena22
08.07.12,08:54
Nemusíš sa s tým trápiť, na rok 2003 Ti už daňová kontrola nepríde.

inak v roku 2003 platilo toto:
§ 4 zákona 366/1999
Oslobodenie od dane
1) Od dane je oslobodený príjem
...
c) z predaja hnuteľných vecí; od dane nie je oslobodený príjem z predaja motorových vozidiel, lietadiel a lodí, ak doba medzi nadobudnutím a predajom nepresahuje jeden rok; od dane nie je oslobodený príjem z predaja hnuteľných vecí, ktoré boli predmetom podnikania daňovníka alebo o nich daňovník účtoval5) ako o majetku využívanom na podnikanie alebo na inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo na prenájom [§ 9 ods. 1 písm. b)], alebo ich evidoval podľa § 9 ods. 4 ako majetok využívaný na prenájom [§ 9 ods. 1 písm. b)], a to do piatich rokov od skončenia činnosti; od dane nie je oslobodený príjem, ktorý plynie daňovníkovi na základe zmluvy o budúcom predaji hnuteľnej veci uzavretej v čase do piatich rokov od jej nadobudnutia, aj keď kúpna zmluva bude uzavretá až po piatich rokoch od jej nadobudnutia; ak takéto hnuteľné veci daňovník využíval len sčasti na podnikanie alebo na inú samostatnú zárobkovú činnosť, pri určení tej časti príjmu z ich predaja, ktorá nie je oslobodená od dane, sa vychádza z rovnakého pomeru, v akom tieto veci daňovník využíval na uvedené činnosti
Janarma
08.07.12,09:00
Nemusíš sa s tým trápiť, na rok 2003 Ti už daňová kontrola nepríde.
inak v roku 2003 platilo toto:
c) z predaja hnuteľných vecí; od dane nie je oslobodený príjem z predaja motorových vozidiel, lietadiel a lodí, ak doba medzi nadobudnutím a predajom nepresahuje jeden rok; od dane nie je oslobodený príjem z predaja hnuteľných vecí, ktoré boli predmetom podnikania daňovníka alebo o nich daňovník účtoval5) ako o majetku využívanom na podnikanie alebo na inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo na prenájom [§ 9 ods. 1 písm. b)], alebo ich evidoval podľa § 9 ods. 4 ako majetok využívaný na prenájom [§ 9 ods. 1 písm. b)], a to do piatich rokov od skončenia činnosti; od dane nie je oslobodený príjem, ktorý plynie daňovníkovi na základe zmluvy o budúcom predaji hnuteľnej veci uzavretej v čase do piatich rokov od jej nadobudnutia, aj keď kúpna zmluva bude uzavretá až po piatich rokoch od jej nadobudnutia; ak takéto hnuteľné veci daňovník využíval len sčasti na podnikanie alebo na inú samostatnú zárobkovú činnosť, pri určení tej časti príjmu z ich predaja, ktorá nie je oslobodená od dane, sa vychádza z rovnakého pomeru, v akom tieto veci daňovník využíval na uvedené činnosti

Dakujem pekne. Mne ide o to, ci sa do tej lehoty jedneho roka zapocitava aj lehota, ked sme to auto mali v spoluvlastnictve s manzelkou. Prosim, zapocitava?

P.S. Ja viem, ze mi uz nepride kontrola, ale aj tak by som to rad vedel. Prosim, poradite?
hena22
08.07.12,09:19
Môj názor je že sa započítava aj doba BSM. Zmenil si sa z bezpodielového na výhradného vlastníka, ale vlastne si nič nové nenadobudol. Robil si napríklad prepis v TP na seba?
Janarma
08.07.12,09:23
Môj názor je že sa započítava aj doba BSM. Zmenil si sa z bezpodielového na výhradného vlastníka, ale vlastne si nič nové nenadobudol. Robil si napríklad prepis v TP na seba?

Nie, nerobil. Bolo to na mňa a aj to ostalo na mňa.... Tak by som to mal mať oslobodené?

Ďakujem pekne!
ELAST
09.07.12,07:51
Prajem príjemný deň!

Prosím, pomôžete aj mne v tejto téme? Možno zbytočne sa pýtam, ale pre istotu by som Vás chcela pekne poprosiť o to, či sa tiež v nasledujúcom prípade jedná o oslobodený príjem.

Nepodnikajúci občan bol ženatý od 1980 až do 2011. V roku 1995 sa stal spoločníkom v s.r.o. Po rozvode sa tento občan s exmanželkou dohodli, že obchodný podiel ostáva jemu - exmanželovi. V roku 2012 sa mu však črtá dobrý kupujúci a tak plánuje predať tento obchodný podiel.

Viem, že podľa § 52 ods. 21 zákona o dani z príjmov by mali už byť oslobodené všetky obchodné podiely u nepodnikateľov nadobudnuté pred 1.1.2004 (doba medzi nadobudnutím a prevodom už v roku 2012 je viac ako 5 rokov), však?

A ako je to v prípade tohto exmanžela? Bude mať príjmy z predaja svojho obchodného podielu oslobodené od dane z príjmov? Ako sa pozerať z daňového hľadiska na moment nadobudnutia v tomto prípade? Je to v roku 1995, keď sa stal spoločníkom ešte počas manželstva alebo je to v roku 2011, keď je už výlučným vlastníkom tohto obchodného podielu???

Mne to vychádza tak, že ho nadobudol ešte v roku 1995 a tak to má oslobodené od dane z príjmov. Ale moc to neviem, a preto Vás pekne prosím o vašu pomoc.

Ja som vychádzala z tohto pokynu:

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_obchpod042010.pdf

kde sa spomína toto:

Prevod obchodného podielu od iného spoločníka nemá vplyv na začiatok plynutia päťročnej doby v súlade s ustanovením § 4 ods. 1 písm. h) zákona č. 366/1999 Z. z. pre spoločníka, ktorý nadobúda obchodný podiel, pretože nadobudnutím podielu od iného spoločníka dochádza k zväčšeniu jeho obchodného podielu.

Ale to je trochu iný prípad a nespomína sa tam BSM... Tak prosím, ako to je? Má tento exmanžel oslobodený príjem z predaja obchodného podielu?

Ďakujem veľmi pekne!
ELAST
10.07.12,09:04
Prosím, poradíte, či má tento exmanžel oslobodený príjem z predaja obchodného podielu? Prosím...
ELAST
11.07.12,06:11
Prosím, poradíte, či má tento exmanžel oslobodený príjem z predaja obchodného podielu? Prosím...
KEJKA
11.07.12,06:17
ak sa len exmanžel stal spoločníkom OP, tak podľa mňa tento OP nespadá do BSM. Ak sa mýlim, opravte ma.
Určite je spoločníkom a OP vlastní viac ako 5 rokov, dohoda pri rozvode a delení BSM s tým nemá nič spoločné.
ELAST
11.07.12,06:35
ak sa len exmanžel stal spoločníkom OP, tak podľa mňa tento OP nespadá do BSM. Ak sa mýlim, opravte ma.
Určite je spoločníkom a OP vlastní viac ako 5 rokov, dohoda pri rozvode a delení BSM s tým nemá nič spoločné.

Ďakujem pekne, Kejka. Aj my sme si to mysleli, ale už sa stretávame s takýmito názormi:

http://www.sevis.sk/blog/bsm-a-obchodny-podiel-v-s-r-o/

Tak, prosím, je to aj tak v poriadku? Bude to oslobodené? Prosím, pomôžete?
KEJKA
11.07.12,07:41
všetko sa vyvíja, aj spomínaný link pojednáva o tom, že ide o novátorský pohľad. napriek tomu však je podľa mňa podstatné znenie jedného z odsekov
Treba si uvedomiť, že táto zásada sa nedotkne práv manžela, ktorý je spoločníkom v s.r.o.. Ten naďalej (či už počas trvania manželstva alebo pri delení majetku) zostáva spoločníkom v s.r.o. a druhý manžel si nemôže uplatňovať žiadne z práv prislúchajúcich spoločníkovi a ani sa domáhať ich priznania, napr. účasť na valnom zhromaždení a uplatňovanie hlasovacích práv spoločníka. Tieto práva zostávajú zachované výlučne tomu manželovi, ktorý je spoločníkom v s.r.o.
ELAST
11.07.12,08:04
všetko sa vyvíja, aj spomínaný link pojednáva o tom, že ide o novátorský pohľad. napriek tomu však je podľa mňa podstatné znenie jedného z odsekov
Treba si uvedomiť, že táto zásada sa nedotkne práv manžela, ktorý je spoločníkom v s.r.o.. Ten naďalej (či už počas trvania manželstva alebo pri delení majetku) zostáva spoločníkom v s.r.o. a druhý manžel si nemôže uplatňovať žiadne z práv prislúchajúcich spoločníkovi a ani sa domáhať ich priznania, napr. účasť na valnom zhromaždení a uplatňovanie hlasovacích práv spoločníka. Tieto práva zostávajú zachované výlučne tomu manželovi, ktorý je spoločníkom v s.r.o.

Dakujem veľmi pekne!

Tak myslíte, že je to oslobodené od dane z príjmov, prosím, keď je spoločníkom ešte od roku 1995?
Prosím pekne, len o potvrdenie...
ELAST
12.07.12,11:26
Dakujem veľmi pekne!

Tak myslíte, že je to oslobodené od dane z príjmov, prosím, keď je spoločníkom ešte od roku 1995?
Prosím pekne, len o potvrdenie...


Prosím, poradíte?
ELAST
13.07.12,04:54
Prosím, poradíte?

Ale ak by sme odhliadli od toho BSM, tak by to bolo určite oslobodené??? On-spoločník nemal ten obchodný podiel v podnikaní...