Majo3333
08.07.12,14:36
Dobrý deň,

prosím Vás o radu mám s.r.o. firmu ktorá sa dostala do finančných problémov, ktoré ma nútia uvažovať o vyhlásení konkurzu.

1. zákazník mi nezaplatil vysokú hodnotu ktorá je pre moju firmu likvidačná dlh neviem už rok vymôcť, lebo dotyčný nemá žiadny majetok

2. Zamestnanec mi predal tovar bez podpísania dodacieho listu. Mám vôbec šancu dostať naspäť peniaze keď firma ktorá tovar kúpila všetko popiera ?

Veritelia mi šliapu na krk a ja nemám s čoho dlhy zaplatiť splátkový kalendár, ktorý som sa snažil podľa reálneho príjmu dohodnúť nechcú akceptovať a vyhrážajú sa mi trestným oznámením. Mám obavu že ešte nakoniec skončím vo väzení :(

Rozmýšľam na vyhlásení konkurzu a založenie novej s.r.o. dlhy by som chcel splácať, ale podľa svojho reálnych výnosov firmy. Chcem ďalej spolupracovať s niektorými dodávateľmi a obnoviť si dobré meno.

Predal som sklad a ostal som v prenájme aby som znížil dlhy napriek tomu to nestačilo. Majetok firmy je v podstate len v tovare a úžitkových vozidlách viem ho preniesť do novej s.r.o. tak aby som mohol fungovať ďalej a aby som neporušil zákon ? Zaplatiť za tovar momentálne neviem jedine že by som ho odkúpil na splátky dá sa to vôbec ? Musím v starej s.r.o. zaplatiť DPH za prefakturovaný tovar keď na to nemám financie alebo mi ho v konkurze správca rozpredá ?

PORAĎTE MI PROSÍM

ĎAKUJEM.

S pozdravom M.D.
KEJKA
08.07.12,13:01
ak záväzky sú vyššie ako pohľadávky, teda lepšie povedané majetok, firma je v predlžení a si zo zákona povinný vstúpiť dom konkurzu. Takže podaj, súd určí správcu konkurznej podstaty a ten bude speňažovať majetok a uhrázať záväzky podľa priority.

Ty sám ako dlžník máš pravdepodobne obmedzené možnosti založiť novú sro, ale dajme tomu, že založíš........tak táto bude úplne nový samostatný subjekt práva a začínaš prakticky od nuly. Nová sro nie je povinná plniť záväzky za starú sro, ale ak chceš zachovať dobré meno, budeš sa musieť nejako s dodávateľmi dohodnúť - je to na Tebe, ako.
Veritelia sa zvyknú vyhrážať, to je praavidlo, ale ty ako osoba neručíš za dlhy spoločnosti - ako spoločník len do výšky nesplateného ZI /ktoré je pri 1-osobovej sro splatené isto/.
Ako konateľ si trestnoprávne zospovedný v zmysle, že nemôžeš konať proti záujmom spoločnosti - tak nejako laicky.

Nechcem ťa navádzať , ale ak je situácia vážna, je zbytočné, aby si firmu ťahal ďalej z bezvýchodiskovej situácie.
Pokiaľ majetok je vyšší ako záväzky, firma nie je v prelžení a môžeš dobrovoľne vstúpiť do likvidácie - je to jednoduchšie, lebo môžeš stanoviť sám seba likvidátorom.
Prečo píšem tak ako píšem - jeden klient tak dlho bojoval a snažil sa firmu zachrániť, až vyčerpal všetky možnosti, prišiel o priestory, tým pádom nemohol podnikať, exekútor pobral všetko, čo sa dalo, a do roka-do dňa zinfarktoval..............a takých prípadov je mnoho. Podľa môjho názoru ešte viac je podnikavcov, ktorí takto privedú do záhuby firmu úmyselne a cez konkurz vyviaznu so zdravou kožou.....a súkromným majetkom.
jurmiro
08.07.12,18:45
Ak je podnikateľ predĺžený, presne ako je uvedené vyššie, je povinný podať na seba (teda svoj majetok) návrh na vyhlásenie konkurzu, prípadne sa pokúsiť o reštrukturalizáciu, ak sú na to splnené podmienky. Na toto treba ale posúdiť celkovú situáciu spoločnosti, aktíva, pasíva, portfólio veriteľov, a najmä či je možné zachovať aspoň časť prevádzky spoločnosti.

Ak konateľ spoločnosti ktorá je v úpadku (predlžená alebo insolventná) nepodá návrh na konkurz, či reštrukturalizáciu, môže sa dopustiť rôznych trestných činov - od marenia konkurzného konania, cez poškodzovanie veriteľov a pod. Vo chvíli keď je dlžník v úpadku, nemal by nakladať s majetkom dlžníka a riešiť úpadok ako celok.
Uvažovať v takejto situácii o prevode majetku do nejakej novej spolocnosti je iluzia - aj ked by sa ju podarilo založiť (pozor na osobitné podmienky prevádzkovania živnosti), akékoľvek nakladanie s majetkom dlžníka bude s veľkou pravdepodobnosťou odporovateľným právnym úkonom a správca môže dosiahnuť jeho neúčinnosť.

Odporúčam navštíviť advokáta, ktorý sa zaoberá konkurzným právom alebo ešte lepšie niektorého správcu vo Vašom okolí (zoznam je na stránke MS SR) a títo Vám určite na základe zhodnotenia celkovej situácie poradia čo a ako.
Do konkurzu dlžníka môžu dať samozrejme aj veritelia, ak sú aspoň dvaja.
Majo3333
08.07.12,19:40
Ďakujem pekne za odpoveď,

Viete podnikám už 19 rokov a pomaly som myslel že pôjdem do dôchodku a svojej rodine nechám prospešnú firmu a nie dlhy. Mladší syn pracuje u mňa vo firme nechcem, aby aj moje deti platili za moje chyby. Peniaze na tovar nemám a banka mi úver neposkytne. Záväzky mám vyššie ako majetok môže mne alebo mojej rodine exekútor siahnuť aj na osobný majetok ak nebudem mať na splatenie záväzkov ? Tovar kupujem posledné obdobie prevažne v hotovosti tak som myslel, že by som ho mohol preniesť do novej s.r.o.
jurmiro
08.07.12,21:12
Začnem od konca, spôsob úhrady za tovar nie je rozhodujúci pre charakter vlastníctva, resp. to či tento majetok podlieha konkurzu alebo nie. Ak ho máte v účtovnícte a aj náklady naň, zrejme patrí Sro.
Či exekútor môže siahnuť na majetok - to ťažko povedať, pretože mám málo informácii.
V zásade nie, ak dlžníkom je Sro, vy ako spoločník máte splatený vklad a je to zapísané v OR, neručíte alebo nezodpovedáte za záväzky Sro nejak inak - záložné právo na osobný majetok, ručenie a pod. Teoreticky ako náhradu škody voči konateľovi, ale teraz naozaj len si domýšľam.
Ak je firma v úpadku (už či v predlžení alebo insolvencii) treba uvažovať o konkurze alebo reštrukturalizácii, pokiaľ nie sú ešte vedené exekúcie.
Sika3008
18.09.12,12:31
Možno trochu mimo témy, ale tiež sa to týka konkurzu:

Dobrý deň,
chcem Vás veľmi pekne poprosiť o radu pri podávaní DP pred vyhlásením konkurzu k 09.02., nakoľko som ešte nikdy neriešila konkurz a nete je toho tiež málo.
Až teraz to chce správkyňa a to komunikuje cez ďalšieho človeka. Keď ona niečo potrebuje vedia to hneď napísať alebo zavolať, ale keď ja niečo chcem po nej tak robia mrtveho chrobáka.

Urobím mimoriadnu závierku kde :
1, Odpisy majetku zaúčtujem len za január,február
2, Zostatok kontokorektu preúčtujem na 461
3, Na valutových účtoch a v pokladni urobím kurz.rozdiel
4, HV za min.rok-stratu, dám na neuhradenú alebo nechám to na 431, keďže sa DP za min.rok podávalo k 30.03.?
5, Vytvorím rezervu na nevyčerpanú dovolenku a odvody k 09.02..
6, Na mzdy za február rezervu nerobím, lebo sa môžu robiť len zákonné rezervy.
7, Zostatky účtu 381, ktoré sa týkajú bud.obdobia nechám na účte.
8, Opravné položky k pohľadávkam - tu nič neriešim?
9, Nakoľko so mnou nekomunikuje správkyňa a ani leasingovka tak vôbec netuším čo mám urobiť:
- 14.01. nám boli doručené mimoriadne ukončenia leasingov a ďalšia splátka by bola 15.01.
- stále nemám preberacie protokoly a ani konečné vyúčtovanie, pri tom už dva predmety leas.zmluv sa predali a prihlášku do konkurzu tiež dávali,tak by ich podľa mňa mali mať.
- odpisy z leasingov účtovať nebudem, ale mala by som dať pripočitateľné položky z dôvodu porušenia podmienok fin.prenájmu t.j. rozdiel uplatnených a aké by mali byť podľa odp.skupín za obdobie trvania leasingu?
- mám aj vyradiť predmety leas.zmlúv z majetku spoločnosti keď nemám od nich preberacie protokoly?
- mimoriadnych ukončenia boli vyčíslené aj úroky, mám aj tie zaúčtovať?
10, Keď urobím pripočitateľné položky z odpisov LZ,tak vyjde zisk. Môžem uplatniť stratu z min.rokov?

Veľmi pekne ďakujem
Sylvia K.