Cleo33
08.07.12,18:51
Dobrý deň
Mám otázku ohľadom jednoduchého účtovania pri zakladaní SZČO.
Začínajúca SZČO vloží do podnikania vklad (síce je nepovinný ale chce vložiť) vo výške napr. 2000,- eur; z toho tvorí 1000,- nábytok; 400,- eur softver a 600,- eur vloží na bankový účet. Vo výkaze majetku a záväzkov to bude vyzerať takto?:
Majetok:
- Hmotný majetok (nábytok) 1000,- eur
- Nehmotný majetok (softver) 400,- eur
- Bankový účet 600,- eur
Záväzky:
- Záväzky (vklad podnikateľa) 2000,- eur

Je to správne? Alebo sa začiatočný vklad majiteľa pri zakladaní živnosti neúčtuje vo výkaze majetku a záväzkov na strane záväzkov? Ale len na strane majetku?
Niesom si istá ako to je....

Za odpoveď vopred Ďakujem
marjankaj
08.07.12,16:57
Začiatočný stav majetku a záväzkov sa neuvádza. Iba na konci obdobia.
V ďalších rokoch sa začiatočný stav= koncovému stavu z minulého roka.
Cleo33
08.07.12,18:05
Aha
Ďakujem veľmi pekne
Ešte ak mi môžete poradiť mám ešte jednu otázku ohľadom účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva.
Nákup kancelárskeho vybavenia (stôl, skrine, stoličky..), ako aj nákup softvéru a PC budem úťovať do výdavkov - prevádzkovej réžii do Drobného majetku, alebo do výdavkoch neovplyvňujúcich základ dane - investičný majetok. Je to tak ako pri podvojnom účtovníctve, že to závisí od ceny. Takže hmotný majetok do 1700,- a nehmotný do 2400,- dám do výdavko-do prevádzkovej réžii-do drobného majetku?
Tweety
08.07.12,18:07
Aha
Ďakujem veľmi pekne
Ešte ak mi môžete poradiť mám ešte jednu otázku ohľadom účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva.
Nákup kancelárskeho vybavenia (stôl, skrine, stoličky..), ako aj nákup softvéru a PC budem úťovať do výdavkov - prevádzkovej réžii do Drobného majetku, alebo do výdavkoch neovplyvňujúcich základ dane - investičný majetok. Je to tak ako pri podvojnom účtovníctve, že to závisí od ceny. Takže hmotný majetok do 1700,- a nehmotný do 2400,- dám do výdavko-do prevádzkovej réžii-do drobného majetku?
Posudzuješ to rovnako ako u PÚ. Len s jednou opravou. Nákup DM nie je prevádzkovou réžiou, ale nákupom materiálu. Hm- VNZD.