dabe183
09.07.12,08:04
Chcem sa spýtať, ako mám vypočítať mzdu a dovolenku pre zamestnanca, ktorý má úväzok na 10 hodín týždenne a pracuje 3dni v týždni?
Ďakujem
ivka70
09.07.12,06:11
Mzdu snad podla toho, ako ju ma definovanu v prac. zmluve (mesacna, hodinova??).
A dovolenku:
Standardny narok na dovolenku je dany v tyzdnoch.
Ak ma rovnomerne rozlozeny prac. cas a podla veku narok na 4 tyzdne, pracuje 3 dni v tyzdni, jeho rocny narok v dnoch je 4x3 - 12 dni.
dabe183
09.07.12,06:34
Ale ako túto dovolenku vyrátam?
10h/3dni v týždni * priemerný hodinový zárobok alebo 10h/5dní * priem. hod. zárobok
veronikasad
09.07.12,06:50
Ale ako túto dovolenku vyrátam?
10h/3dni v týždni * priemerný hodinový zárobok alebo 10h/5dní * priem. hod. zárobok
aký je ročný nárok zamestnanca na dovolenku ?
ivka70
09.07.12,07:10
a ako ma zamestnanec definovanu pracovnu dobu?
teda ako ma rozdelenych tych 10 hodin?
dabe183
09.07.12,07:46
10hod týždenne...pracuje 3dni v týždni
ivka70
09.07.12,07:47
10hod týždenne...pracuje 3dni v týždni

Ako ma tych 10 hodin rozdelenych .... robi kazdy den 3,333 hodiny?
dabe183
09.07.12,07:55
to sa práve snažím zistit....
a este mam otazku, ze ked je pp na polovicny uvazok, tj 20h týždenne (pracuje 5dní v týždni), tak náhradu za dovolenku vyrátam: priem. hod. zárobok * 4 hodiny?
ivka70
09.07.12,07:58
a este mam otazku, ze ked je pp na polovicny uvazok, tj 20h týždenne (pracuje 5dní v týždni), tak náhradu za dovolenku vyrátam: priem. hod. zárobok * 4 hodiny?

Ano.
dabe183
09.07.12,08:01
ďakujem
LydaLyda
10.07.12,15:58
Ak pomôže, bolo to Publikované: 21-11-2011
Otázka: Aký nárok na dovolenku má zamestnanec, ktorý má uzatvorený pracovný pomer na kratší pracovný čas (1/4 úväzok) a pracuje jeden deň v týždni alebo má uzatvorený pracovný pomer na kratší pracovný čas (1/2 úväzok) a pracuje tri dni v týždni?

Odpoveď:
Kratší pracovný čas neovplyvňuje základnú výmeru dovolenky zamestnanca. Po splnení podmienok zo Zákonníka práce vznikne zamestnancovi nárok na dovolenku v rozsahu 4, resp. 5 alebo 8 kalendárnych týždňov.
Zamestnanec, ktorý si so zamestnávateľom dohodol v pracovnej zmluve výkon práce so skráteným pracovným úväzkom, má nárok na toľko kalendárnych týždňov dovolenky ako ostatní zamestnanci.
Ak bude kratší pracovný čas zamestnanca rozvrhnutý na všetky pracovné dni v týždni, bude pracovať denne, napr. od pondelka do piatku po 4 hodiny, náhrada za dovolenku bude za toľko hodín, koľko hodín trvá denná pracovná zmena, napr. za jeden deň dovolenky zamestnávateľ vyplatí náhradu mzdy za 4 hodiny.
Ak kratší pracovný čas zamestnanca nebude rozvrhnutý na všetky pracovné dni v týždni, zamestnanec bude pracovať napr. len jeden deň v týždni alebo 3 dni v týždni, týždeň dovolenky bude toľko pracovných dní, koľko dní by mal pracovať. V uvedenom príklade bude týždňom dovolenky buď 1 deň, alebo 3 dni. Náhrada za dovolenku bude vyplatená za toľko hodín, koľko hodín trvá denná pracovná zmena, ktorú neodpracuje z titulu čerpania dovolenky.
Ak pracovný čas zamestnanca nie je rozvrhnutý na všetky pracovné dni v týždni, tak pri zisťovaní skutočnosti, či sú splnené podmienky vzniku nároku na dovolenku, sa posudzuje tento zamestnanec tak, ako keby v kalendárnom týždni pracoval päť pracovných dní.
Príklad č. 1
Zamestnanec má dohodnutý pracovný pomer na kratší pracovný čas 10 hod./ týždeň a pracuje len 1 deň v týždni. Aký má nárok na dovolenku pri nároku na 8 týždňov dovolenky za kalendárny rok?
Riešenie
Zamestnanec má nárok na 8 týždňov dovolenky, čo znamená, že má nárok na 8 dní dovolenky po 10 hodín. Týždňom dovolenky je 1 deň dovolenky/10 hodín.
Pri čerpaní jedného týždňa alebo jedného dňa dovolenky zamestnávateľ poskytne zamestnancovi náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku za 10 hodín. Zamestnanec si čerpá dovolenku len na deň, ktorý je jeho pracovným dňom.
(Týždenný pracovný čas 10 hodín : 5 dní v týždni = 2 hod./deň x 40 dní dovolenky = 80 hodín, zamestnanec má nárok na 80 hodín dovolenky; týždeň dovolenky predstavuje 10 hodín x 8 týždňov = 80 hodín).
Príklad č. 2
Zamestnanec má dohodnutý pracovný pomer na kratší pracovný čas 20 hod./ týždeň a pracuje len 3 dni v týždni. Aký má nárok na dovolenku pri nároku na 8 týždňov dovolenky za kalendárny rok?
Riešenie
Zamestnanec má nárok na 8 týždňov dovolenky, týždeň dovolenky u zamestnanca predstavujú 3 dni dovolenky, ktoré budú predstavovať spolu 20 hodín. Ak zamestnanec bude pracovať rovnako každý deň, tak dňom dovolenky bude 6,66 hodín (20 hodín : 3 dni). V otázke nie je uvedené, či sú u zamestnanca rovnaké zmeny čo do počtu hodín za zmenu.
Pri čerpaní jedného dňa dovolenky zamestnávateľ poskytne zamestnancovi náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku podľa počtu hodín za zmenu. Zamestnanec si čerpá dovolenku len na deň, ktorý je jeho pracovným dňom.