Marie00
09.07.12,09:53
Dobrý deň, od januára som začala peňažné prostriedky v cudzej mene na bankovom účte prerátavať kurzom zisteným váženým aritimetickým priemerom. Problém je v tom,že mojími výpočtami som sa dostala na mínusový zostatok a aj kurz 19,4 CZK. Tak sa chcem spýtať, kde som mohla spraviť chybu, robim to tak,že postupne zrátavam príjmy s výdavkami, pričom príjem prerátam referenčným kurzov a výdavok z BÚ (príjem-výdavky), t.j. zostatkom, neviem či to robiť po mesiacoch alebo to môžem od januára až do konca účtovného obdobia?ďakujem:confused:
JAJA11
09.07.12,07:57
Dobrý deň, od januára som začala peňažné prostriedky v cudzej mene na bankovom účte prerátavať kurzom zisteným váženým aritimetickým priemerom. Problém je v tom,že mojími výpočtami som sa dostala na mínusový zostatok a aj kurz 19,4 CZK. Tak sa chcem spýtať, kde som mohla spraviť chybu, robim to tak,že postupne zrátavam príjmy s výdavkami, pričom príjem prerátam referenčným kurzov a výdavok z BÚ (príjem-výdavky), t.j. zostatkom, neviem či to robiť po mesiacoch alebo to môžem od januára až do konca účtovného obdobia?ďakujem:confused:

Mne program prerátava kurzom platným v predchádzajúci deň. K 31.12. potom prepočíta kurzový rozdiel za celý rok. Myslím, že počas roka sa na bankovom účte nepoužíva aritmetický priemer, to sa robí len v pokladni. :o
Marie00
09.07.12,07:59
od januára vyšla novela zákona o účtovníctve, kde je uvedené,že úbytok peňažných prostriedkov na bankovom účte sa môže preratavať buď váženým aritmetickým priemerom alebo FIFO, takže sa to netýka len peňažných prostriedkov.
JAJA11
09.07.12,08:19
od januára vyšla novela zákona o účtovníctve, kde je uvedené,že úbytok peňažných prostriedkov na bankovom účte sa môže preratavať buď váženým aritmetickým priemerom alebo FIFO, takže sa to netýka len peňažných prostriedkov.

to som nevedela, ale potom tam môžete mať chybu vo výpočtoch, je to dosť veľký rozdiel... :o Neviem či nie je jednoduchšie používať kurz vyhlásený NBS....
promont maja
09.07.12,08:23
http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-od-31-12-2011-a.html ... zeleným zmeny od 1. 1. 2012


to som nevedela, ale potom tam môžete mať chybu vo výpočtoch, je to dosť veľký rozdiel... :o Neviem či nie je jednoduchšie používať kurz vyhlásený NBS....
JAJA11
09.07.12,08:37
:-) ja som si to už pozrela, nejak som to prehliadla, spolieham sa v tomto na software, takže som si to ani neuvedomila :-)
JAJA11
09.07.12,08:40
http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-od-31-12-2011-a.html ... zeleným zmeny od 1. 1. 2012

hej, ale je tam slovko môže, čo vlastne znamená, že nemusí :o a dá sa rozhodnúť aký spôsob zvolí.... mne sa ten denný kurz javí jednoduchší.... a vlastne mi to tak robí aj program...
promont maja
09.07.12,09:26
... zaujímavé by bolo oba spôsoby porovnať ... podľa mňa by sa, v konečnom dôsledku, nemali veľmi líšiť = ak to teda máme mať v súlade s požiadavkou verného a pravdivého zobrazenia podľa § 7, ods. 1 Zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve ... či?
Marie00
09.07.12,09:36
Tak asi sa líšia, lebo keď som to prerátavala referenčným kurzom,tak som v na účte mala + 20000 czk, ale -180 eur, pri váženom aritmetickom priemere by taketo rozdiely nemali vznikat, aspon to tvrdila na skoleni pani Cenigova.
JAJA11
09.07.12,09:43
Tak asi sa líšia, lebo keď som to prerátavala referenčným kurzom,tak som v na účte mala + 20000 czk, ale -180 eur, pri váženom aritmetickom priemere by taketo rozdiely nemali vznikat, aspon to tvrdila na skoleni pani Cenigova.

ja mám v pokladni používaný aritmetický priemer a na účte používam referenčný kurz....
v oboch prípadoch mám priemer cca 25,43 v pokladni na účte 25,56 EUR. myslím, že ak máte na účte 20 000 CZK a v účtovníctve -180,- EUR tak tam môže byť chyba. Asi by som hľadala dôvod tak veľkého rozdielu... nechýba tam nejaká účtovná operácia na účte ? (trebárs chybná analytika)...
JAJA11
09.07.12,09:54
Dobrý deň, od januára som začala peňažné prostriedky v cudzej mene na bankovom účte prerátavať kurzom zisteným váženým aritimetickým priemerom. Problém je v tom,že mojími výpočtami som sa dostala na mínusový zostatok a aj kurz 19,4 CZK. Tak sa chcem spýtať, kde som mohla spraviť chybu, robim to tak,že postupne zrátavam príjmy s výdavkami, pričom príjem prerátam referenčným kurzov a výdavok z BÚ (príjem-výdavky), t.j. zostatkom, neviem či to robiť po mesiacoch alebo to môžem od januára až do konca účtovného obdobia?ďakujem:confused:

asi máte chybu v spôsobe výpočtu.... váž.ar.priemer sa vypočíta vždy pri náraste finančných prostriedkov... v tej chvíli si vypočítate váž.ar.priemer a pri každom výdaji použijete tento priemer, až kým vám znova nenabehnú nejaké nové príjmy.... a znovu treba prepočítať váž.ar.priemer.... atď
promont maja
09.07.12,10:26
ja mám v pokladni používaný aritmetický priemer a na účte používam referenčný kurz....
v oboch prípadoch mám priemer cca 25,43 v pokladni na účte 25,56 EUR. myslím, že ak máte na účte 20 000 CZK a v účtovníctve -180,- EUR tak tam môže byť chyba. Asi by som hľadala dôvod tak veľkého rozdielu... nechýba tam nejaká účtovná operácia na účte ? (trebárs chybná analytika)...

... pripájam sa k JAJI11 ... chyba tam určite je ... nemáte náhodou zle zadaný kurz ( namiesto 25,47 je 2,547 ..) ... napr. mksof rieši celú problematiku aj tak, že je možnosť prepočtu kurzu za obdobie od 1. 1. - dodnes ... a raz som mala problém pri zadávaní kurzu ku 1. 1. ... ale taký veľký rozdiel určite nie je v poriadku ...

... nemali ste niekedy zostatok CZK v banke mínusový = možno soft si s takým niečím nevie poradiť ...