kimart
09.07.12,13:56
Ahojte, dostala sa mi do rúk faktúra za nákup jazdeného motocykla z autobazára SK, ktorý je platcom DPH. Odberateľ je platca DPH SK, faktúra je však vystavená bez DPH s odvolávkou na § 66 Zákona o DPH. Je to správne? Nevzťahuje sa daný zákon na nákup jazdených automobilov z EU? Kde by som našla podrobnejší výklad tohto zákona. Vopred ďakujem za odpovede :) a pochopenie :(.
IvoM
10.07.12,06:50
Faktúra je OK, predajca postupuje podľa §66 a tento spôsob pri predaji použitého tovaru sa v SK používa už roky a to nielen v autobazároch. V tomto prípade autobazár kúpil jazdený motocykel pri ktorom zrejme nebola možnosť odpočítať daň na vstupe (napríklad nákup od občana) a preto pri predaji postupoval podľa §66.3 a teda ako platiteľ DPH odviedol DPH len zo svojej marže, a keďze podľa §66.10 nemôže na faktúre uviesť DPH tak sa faktúra javí akoby bez DPH.
SSAndrea
10.07.12,10:19
No ja si myslím, že § 66 v súvislosti s predajom použitého tovaru nemôže použiť každá zdaniteľná osoba, ale iba obchodník, ktorý je presne definovaný v § 66 ods d. Pre vás ako odberateľa to znamená toľko, že pri kúpe motocykla si nemôžete DPH uplatniť (na doklade by ani nemala byť vyčíslená). Ale pri predaji by ste DPH mali odviesť z predajnej ceny (je to to isté ako keby ste kupovali napr. od občana). Ak sa mýlim, tak ma opravte.