wegamizi
09.07.12,14:34
Rada by som sa poradila.
Ako spolupodielnicka jedna z piatich som vyhrala sudny proces, kde som napadla porusenie zakona o predkupnom prave. Protipravne predany podiel pozemku sa vratil spat do povodneho stavu, teda i povodnemu spolupodielnikovi, ktory vlastne tento zakon porusil. Byvaly kupujuci ma i nadalej zaujem o tento pozemok, ale uz od vsetkych spolupodielnikov, teda vsetkych pat casti. nakolko sme suhlasili, pride k odpredaju. Kedze tento obchod prebehne vdaka mojej vyhre na sude, patrilo by sa:), aby mi spolupodielnici prispeli na sudne trovy i cestovne ( cca 1500 precestovanych km). Akou formou by som mala oslovit spolupodielnikov aby som mala potvrdeny ich suhlas k prispevku na moje trovy. Sucet nakladov som delila piatimi. Kupnopredajne zmluvy na odpredaj nam robi realitka, mozem aj ich nejak poverit? Preto mam tento problem, lebo spolupodielnici sme kazdy z ineho kuta Slovenska. Ako by ste to riesili vy?
Mária27
09.07.12,18:41
Trovy konania si si mala uplatniť na súde, bol by ich hradil ten, kto súd prehral.
Inak platí, že Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločnej veci sú oprávnení a povinní všetci spoluvlastníci spoločne a nerozdielne (§ 139 obč.z.).
No keď prebehne ten istý obchod pre jedného spoluvlastníka (ktorý súd prehral) a vy ostatní len predáte k tomu svoje podiely, asi ich nepresvedčíš, že by podiely neboli mohli kupcovi predať bez toho súdu. Alebo som to zle pochopila ...
wegamizi
09.07.12,18:54
Dobre si to pochopila, je to tak. Takze je to len na presvedceni a charaktere cloveka. Uf, skusim verit a dufat:-))