antonka
16.02.06,13:50
Ahojte,
Už niekoľko rokov som neúčtovala v JU ale tento rok ma požiadali o daň. priznanie tak, mám niekoľko otázok pre overenie.
1. Ak bol kúpený počítač za 34 995,- /nie je platca dph/ mal by sa odpisovať, ale bol kúpený cez splátkový systém a mesačne platí 3500,-- Sk. Platí v tomto prípade par. 26 odst.8 ZDP,alebo sa to týka nejakého iného finančného prenájmu?
2. Existuje ešte niečo také ako výdavok na osobnú spotrebu, ktorý sa účtuje do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane /niečo ako jeho výplata/?
3. Koľko percentný podiel z výdavkov na fax a na internet si môže uplatniť do nákladov ak to má v byte zapojené cez pevnú linku?
Zatiaľ všetko.
Zita5
16.02.06,13:08
[quote=antonka]Ahojte,
Už niekoľko rokov som neúčtovala v JU ale tento rok ma požiadali o daň. priznanie tak, mám niekoľko otázok pre overenie.

1. Ak bol kúpený počítač za 34 995,- /nie je platca dph/ mal by sa odpisovať, ale bol kúpený cez splátkový systém a mesačne platí 3500,-- Sk. Platí v tomto prípade par. 26 odst.8 ZDP,alebo sa to týka nejakého iného finančného prenájmu?

Nejde o to či máš splátkový kalendár , ale zmluva by musela byť vystavená vyslovene od lízingovej spoločnosti. Čiže počítač zaradiť a odpisovať .Splátky by som postupne účtovala do IM .
Muselo by byť jasné , že ide o finančný prenájom .
2. Existuje ešte niečo také ako výdavok na osobnú spotrebu, ktorý sa účtuje do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane /niečo ako jeho výplata/?

SZČO výpaltu nemá , jeho mzda je daňový základ na konci obdobia . Čiže ak si vyberie financie pre osobnú spotrebu počas roka , účtuješ to tak ako si písala - VNZD osobná potreba

3. Koľko percentný podiel z výdavkov na fax a na internet si môže uplatniť do nákladov ak to má v byte zapojené cez pevnú linku?


S mierov a rozumom . Môže si vypočítať koľko použije na podnikanie a koľko na súkromné účely .


Čítaj červenou .
antonka
16.02.06,13:32
Ďakujem Zite za odpovede.
Ešte ma napadla jedna otázka. Ak SZČO dostal mobilný telefón od spoločnosti pre ktorú pracuje na základe mandátnej zmluvy a kupuje si do tohoto telefonu Easy karty, musí mať evidenciu hovorov aby si to celé dal do nákladov.
Tonka
Zita5
16.02.06,13:56
Ďakujem Zite za odpovede.
Ešte ma napadla jedna otázka. Ak SZČO dostal mobilný telefón od spoločnosti pre ktorú pracuje na základe mandátnej zmluvy a kupuje si do tohoto telefonu Easy karty, musí mať evidenciu hovorov aby si to celé dal do nákladov.
Tonka

Na tie Easy karty sú nie rovnaké názory , ak ten telefón používa s dosahovaním svojich zdaniteľných príjmov , tak výdavok za Easy kartu môže dať do nákladov , ale s mierou/ vždy som za menšie zlo / , nie je isté či mu ju daniari nevyhodia .
Najlepšie je ,ak v rámci podnikania , si zabezpečí telefón na firmu to znamená IČO, IČ a pod.


Mne sa zdá , že s Easy karty sa nedá spraviť výpis hovorov . Avšak poraďáci ma určite opravia , ak to tak nie je .
Zlata
16.02.06,14:08
Ďakujem Zite za odpovede.
Ešte ma napadla jedna otázka. Ak SZČO dostal mobilný telefón od spoločnosti pre ktorú pracuje na základe mandátnej zmluvy a kupuje si do tohoto telefonu Easy karty, musí mať evidenciu hovorov aby si to celé dal do nákladov.
Tonka
Telefón by som zaevidovala do knihy DHIM s poznámkou nadobudnutia.
Ak sa má telefón vrátiť, tak podložiť nejakou zmluvou, aby bolo jasné, že nákup kreditu je opodstatnený.
Ak by nebola spotreba kreditov nejaká enormne vysoká, myslím si, že netreba viesť presnú evidenciu hovorov.
Zita5
16.02.06,14:16
Telefón by som zaevidovala do knihy DHIM s poznámkou nadobudnutia.
Ak sa má telefón vrátiť, tak podložiť nejakou zmluvou, aby bolo jasné, že nákup kreditu je opodstatnený.
Ak by nebola spotreba kreditov nejaká enormne vysoká, myslím si, že netreba viesť presnú evidenciu hovorov.

Zlatka , ale telefón nie je jeho majetkom , aspoň ja to tak chápem a neviem či príjem z mándátnej zmluvy mu ide cez účto .;)
antonka
16.02.06,14:21
Telefón by som zaevidovala do knihy DHIM s poznámkou nadobudnutia.
Ak sa má telefón vrátiť, tak podložiť nejakou zmluvou, aby bolo jasné, že nákup kreditu je opodstatnený.
Ak by nebola spotreba kreditov nejaká enormne vysoká, myslím si, že netreba viesť presnú evidenciu hovorov.

On tvrdí, že telefón, ktorý dostal je odpočúvaný (tou firmou) a preto ho používa výlučne na telefonovanie s klientami. (môže to byť pravda?). A ak je to pravda stačí to daňovému úradu aby uznal telef.kredity.
Zita5
16.02.06,14:25
Antonka , prosím ,vyjadri sa k zdaňovaniu príjmov na základe mandátnej zmluvy . Ako ich dostáva uhrádzané , majú súvis s jeho podnikaním . To sa musí posúdiť zo širšieho hľadiska .

Čo sa týka odpočúvania , a čože to je za firmu SIS -ka ?
antonka
16.02.06,14:33
Jeho zdaniteľné príjmy plynú len na základe práce podľa mandátnej zmluvy. Kôli tomu si vlastne založil živnosť. Má vyplácané provízie za úzatvorené zmluvy. A ten telefón ma len požičaný.