LuciaV86
09.07.12,16:41
Prosím Vás aby ste mi poradili, čo mám urobiť s hmotným drobným majetkom /cena pod 1700,- eur a doba pout. nad 1 rok/, ktorý som po minulé roky zaúčtovala v JU priamo do výdavkov a viedla som evidenciu tzv. DHIM - ktorá sa nepremietla v ziadnych záverečných výkazoch.
Dnes som došla na to /dosť skoro:mad:/, že som to mala účtovať ako zásoby /a tým pádom to malo
byť vo Výkaze MaZ/. Čo mám s tým teraz urobiť - mam si urobiť int.úct.doklad a celý "DHIM, ktorý tam evidujem" prijať ako zásoby na sklad / s tým že v pen.denníku nebudem robiť nič/ a zvýši sa mi iba stav zásob? Alebo AKO ????? Fakt neviem - chodia na to nejaké kontroly?


ZA ODPOVED FAKT PEKNE DAKUJEM
ivustek
09.07.12,15:19
veronikasad
09.07.12,15:27
Prosím Vás aby ste mi poradili, čo mám urobiť s hmotným drobným majetkom /cena pod 1700,- eur a doba pout. nad 1 rok/, ktorý som po minulé roky zaúčtovala v JU priamo do výdavkov a viedla som evidenciu tzv. DHIM - ktorá sa nepremietla v ziadnych záverečných výkazoch.
Dnes som došla na to /dosť skoro:mad:/, že som to mala účtovať ako zásoby /a tým pádom to malo
byť vo Výkaze MaZ/. Čo mám s tým teraz urobiť - mam si urobiť int.úct.doklad a celý "DHIM, ktorý tam evidujem" prijať ako zásoby na sklad / s tým že v pen.denníku nebudem robiť nič/ a zvýši sa mi iba stav zásob? Alebo AKO ????? Fakt neviem - chodia na to nejaké kontroly?


ZA ODPOVED FAKT PEKNE DAKUJEM
V zásobách /vo VoMaZ) eviduješ iba drobný hmotný majetok, nezaradený do používania (teda na zásobách).
LuciaV86
09.07.12,17:29
Nechápem !!!! V postupoch účotvanie v JU je v § 12, ods.26 napísané ze hmotný majetok, ktorého hodnota je rovná alebo nižšia ako 1700,- eur a má dobu použiteľnosti dlhšiu ako jeden rok /teda DhIM/ a ktorý zároven nebol zaradení do dlhodobého hmot. majetku, sa účtuje ako ZÁSOBY. To platí aj pre hnuteľný majetok s dobou použit. do 1 roka. Tak fakt neviem, či sa všetko musí viesť akože na sklade - lebo aj v prípade, že si uč.jednotka určí smernicou §11 ods.8 /postupov/ - že sa niektoré druhy majetku môžu dať do priamej spotreby , avšak pri uzatváraní úč.kníh na v knihe zásob sa majú vykázať aj nespotrebované zásoby /ktoré sme si teoreticky uviedli v tej smernici - kde ich vynímame z povinnosti evidovat v knihe zásob/. §8, ods.5..

Nemá náhodou niekto skúsenosť, či tou smernicou môžem vyňať okrem takých vecí /ako čistiace prostriedky, kancelárske potreby, pohonné hmoty / aj DhIM /teda telefony, rebríky atd./ z povinnosti viesť ich ako zásoby.

Doposiaľ sa mi DhiM nikdy nedostal do výkazov /iba priamo v tom roku v ktorom som ho kupila - v prev.réžii/ - vie mi niekto povedať, ako to má byť naozaj - teda podľa zákona???? Mám pocit, že ten DhiM má byť fakt súčasťou zásob a ukazať sa vo výkaze Majetku a záväzkov v podstate z roka na rok pokiaľ sa nieco nevyradí.

D A K U J E M
Krakonoš
09.07.12,17:47
Pozri si aj par. 11, ods. 8 postupov JU....zásoby určené na priamu spotrebu sa neúčtujú v knihe zásob.
Ale ich nákup sa v peňažnom denníku účtuje rovnako ako nákup zásob (par 10, ods. 26).
LuciaV86
09.07.12,17:54
To akože ked si kúpi kaderníčka strojček na strihanie vlasov za 350,- Eur, alebo mobilný telefon - tak to má byť považované za priamu spotrebu ??? / ja som si mylsela,že to sa iba opotrebováva - a spotreba sa týka iba takých vecí ako čistiace prostriedky a pod.
veronikasad
09.07.12,20:05
To akože ked si kúpi kaderníčka strojček na strihanie vlasov za 350,- Eur, alebo mobilný telefon - tak to má byť považované za priamu spotrebu ??? / ja som si mylsela,že to sa iba opotrebováva - a spotreba sa týka iba takých vecí ako čistiace prostriedky a pod.
Ano, ak ho používa. Vedieš ho v evidencii drobného majetku.
LuciaV86
09.07.12,20:19
O.K. - ale v zákone nie je nikde nutné viesť evidenciu drobného majetku - alebo hej?
Cize podľa teba:
- kúpim strojček - je to výdavok ovpl.ZD
- zaevidujem si ho do evidencie DhiM /iba pre seba/, a ďalej sa mi to už v budúcich rokoch nikde nepremietne do výkazov?


A ako je to teraz z pohonnými hmotami ? účtujú sa po novom ako zásoby?

Dakujem
veronikasad
09.07.12,20:23
O.K. - ale v zákone nie je nikde nutné viesť evidenciu drobného majetku - alebo hej?
Cize podľa teba:
- kúpim strojček - je to výdavok ovpl.ZD
- zaevidujem si ho do evidencie DhiM /iba pre seba/, a ďalej sa mi to už v budúcich rokoch nikde nepremietne do výkazov?


A ako je to teraz z pohonnými hmotami ? účtujú sa po novom ako zásoby?

Dakujem
Evidenciu drobného majetku vyžadujú aj kontrolori pri kontrole DPH.
Nákup drobného majetku sa ti tiež premietne vo Výkaze príjmov a výdavkov - v členení materiál.

PHM-ky účtuješ ako spotrebu materiálu. Vo výkaze o majetku uvedieš len konečný zostatok, nie spotrebu. Spotreba sa ti premietne do Výkazu o príjmoch a výdavkoch, v členení materiál.