hanelore16
09.07.12,16:38
Je to pripustne, aby Obecne zastupitelstvo (dalej "OZ") na zasadani spred roka (napr. v 05/2011) schvalilo vysku platu starostu podla prislusneho Zakona o pravnom postaveni a platovych pomeroch starostov č.253/1994 (dalej "Zakon") a o rok (na dalsom zasadani, napr. v 06/2012 ) ZRUSILO Ob.zastupitelstvo toto uznesenie o urcení platu z minuleho roku?
A vzapati, na tom istom zasadani OZ ( v 06/2012) schvalia poslanci novy plat v zmysle Zakona s tym, ze schvaleny plat starostu spred roka sa rusi, a prijima sa nova vyska platu s tym, ze od 1.1.2012 schvali doplatenie mzdy starostu podla piermeru mzdy v narodnom hospodarstve a to na zaklade § 3 ods.1 Zakona po ostatnej novele c. 154/2011 Z.z. s ucinnostou od 1.6.2011 vo vyske 40,- Eur mesacne za 6 mesiacov od 1.1.2012 do 30.6.2012 , t.j spolu 240,- Eur.
Rozumiem tomu, ze OZ ma pravomoc schvalit zvysenie platu - hoci , chyba mi k tomu odôvodnenie, avsak ked toto neustanovuje ziadny zakon, tak odôvodnenia nie su povinni davat, a ani evidovat v Zapisnici.
Nie som si vsak celkom istý tym, ci je mozne spatne nieco schvalene rusit a potom este doplacat (zvlast pri sucasnej situacii vo verejnych zdrojoch...) Dakujem za radu.



OZ ruší plat starostu, určeného na zasadnutí OZ dňa yy.xx.2011 č. xx/2011 časť X bod 1). k30.6.2012 vrátane. Zástupkyňa starostu obce xxx xxxxx predložila poslancom OZ návrh nadoplatenie mzdy starostu podľa priemeru mzdy v národnom hospodárstve a to na základe zmenypriemernej mzdy v národnom hospodárstve platnej od 1.1.2012, a to na základe § 3 ods.1 zákonač. 253/1994 Z.z. o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest po
ostatnej novele č. 154/2011 Z.z. s účinnosťou od 1.6.2011



OZ schvaľuje doplatenie mzdy starostu podľa priemeru mzdy v národnom hospodárstve a to nazáklade zmeny priemernej mzdy v národnom hospodárstve platnej od 1.1.2012, a to na základe § 3ods.1 zákona č. 253/1994 Z.z. o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí aprimátorov miest po ostatnej novele č. 154/2011 Z.z. s účinnosťou od 1.6.2011 vo výške 40,-€mesačne za 6 mesiacov od 1.1.2012 do 30.6.2012 spolu 240,.-€.

OZ určuje mesačný plat starostu obce v súlade § 11 ods.4 písm. i) zákona č. 369/1990Zb. oobecnom zriadení v znení neskorších predpisov a podľa zákona NR SR č. 253/1994 Z.z. oprávnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest, ktorá ustanovujeminimálnu výšku mesačného platu starostov zodpovedajúcu počtu obyvateľov obce alebo mesta,

ktorí majú na ich území trvalý pobyt. Starostovi patrí plat, ktorý je súčinom priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve vyčíslenej na základe údajov Štatistického úradu SR za

predchádzajúci kalendárny rok, ktorá činí 786,-€ a násobku podľa § 4 ods.1, ktorý pre obec XXXje 1,98, čo činí základný plat 1557,-€. Obecné zastupiteľstvo môže tento plat rozhodnutím zvýšiť ažo 70%. podľa § 3 ods. 2 plat sa zaokrúhľuje na celé euro nahor. Poslanci OZ priznali starostoviobce zvýšenie platu o 40% , čo činí 623,-€. Plat starostu pozostáva z 1557-€ - základný plat + 623,-€ zvýšenie platu odsúhlasené obecným zastupiteľstvom, suma celkom plat starostu 2180.-€, nazáklade § 4ods.2 zákona č. 253/1994 Z.z. o právnom postavení a platových pomeroch starostovobcí a primátorov miest
wagner
09.07.12,19:20
Nie je to veľmi zrozumiteľne napísané, ale ja som to pochopila takto - poslanci OZ zrušili plat starostu za vlaňajší rok? A schválili mu doplatenie platu od 1.1.2012? Starosta bez platu za vlaňajší rok nemôže zostať - musí mať minimálne toľko, čo ukladá zákon. Zvýšenie platu malo byť asi napísané zrozumiteľnejšie, pretože plat starostu sa upravuje každý rok podľa mzdy určenej štatistickým úradom. Teda výšku "základného platu a príplatkov" v zmysle zákona poslanci nemôžu ovplyvniť. Tá je stanovená zákonom. Štatistický úrad posiela do obcí list o výške priemernej mzdy, z ktorej sa vypočítava plat starostu niekedy koncom apríla, alebo v máji.Toto je doklad pre poslancov a mzdárku. Poslanci môžu ovplyvniť akurát výšku odmeny - nenárokovateľná časť. Keď chcú, tak mu ju môžu priznať, keď nie, tak odmenu nemá. Preto sa muselo starostovi doplatiť za uvedené mesiace., ako si to citoval. Teda po slovensky povedané - nič svetoborné sa nestalo. Poslanci si splnili svoju povinnosť a doplatili to, na čo mal starosta nárok.
hanelore16
10.07.12,04:49
Dakujem , Wagner, myslim, ze som to pochopila.Poslanci schvalili vsetko podla zakona. Najskôr som nechapala, preco ale rusia Uznesenie OZ spred roka? Ale to mala byt asi "len" formalita, ked po roku prehodnocovali starostovi plat... a vzhladom na novu vysku priem. mzdy v hospod... Schvalenie "odmeny" (40% ) bolo tiez v kompetencii poslancov... Ked sa na to clovek pozrie v globale,...musi skonstatovat, ze poberat plat vo vyske 2200,- Eur (vrat. odmien) kazdy mesiac, na taku obec, co má 1.500 obyvatelov, a kde nezamestnananost je okolo 12% (konkretne v celom okrese, teda v blizkom okoli tejto obce), priemerna nominalna mzda v tomto okrese bola min. rok 685,- Eur, primator (okresneho mesta) ma okolo 2500,- Eur (a to okres má vyse 12tis. obyvatelov!) a starostovia okolitych obci okresu nedostavaju viac nez 1500,-Eur (ano, v zavislosti od poctu obyvatelov). Suma sumarum - tu je uz na samotnom starostovi, rsp. poslancoch, aby sa postavili trochu kritickejsie k moznostiam zakona a dali si veci do pomeru... Na jednej strane sa obec zadlzuje, berie si uvery (ok, treba budovat, investovat...) ale kto si ma neustale utahovat opasky? ryba ma predsa smrdiet od hlavy (aj v pozitivnom zmysle...) ale v nasej obci zjavne tento fakt neplatí... Este raz dik za odp.
wagner
10.07.12,15:37
Je to vo veľa obciach, stačia kamaráti poslanci a starosta si žije kráľovsky.