Xeepeet
09.07.12,18:23
Pozdravujem,

ak mame taku situaciu, ze som autorom diela (je nou databaza), ktoru pouziva na svoju podnikatelsku cinnost eserocka.
Ako autor som sa s eserockou dohodol na vyplate 1/3 vsetkych prijmov, ktore ziska vyuzivanim tejto databazy.
Zaujimalo by ma, akym sposobom mi eserocka tieto platby vyplati.
Ake dokumenty je potrebne podpisat, aby sa vyplaty mohli udiat na mesacnej baze?
Ako si to ta eserocka bude uctovat? Predpokladam, ze mi bude vyplacat 1/3 vsetkych prijmov bez akejkolvek zrazky, a ja si tieto sumy potom zratam a uvediem pri podani danoveho priznania, kedze je to moj prijem a tak si to zdanim.
Eserocka mi bude platit peniaze na moj osobny ucet, avsak tiez si tieto sumy chce davat do nakladov - je to teda mozne?

vdaka za odpoved ;)
IvoM
10.07.12,07:09
V otázke sa pýtaš na podiel na zisku ale v texte zas operuješ s príjmom, to sú dve rozdielne veci. Nebolo by od veci aj uviesť akú zmluvu máš s tou sročkou, či máš aj živnosť alebo to bude u Teba príjem podľa §6.2a). Pozri alfou a omegou celého je zmluva, podľa Tvojich otázok ale usudzujem že ju asi nemáš v nej totiž by mali byť riešeném veci na ktoré sa pýtaš. Všeobecne ale bude platiť že pre sročku bude Tvoj podiel na ich príjmoch daňovým nákladom a pre Teba zdaniteľným príjmom.
Xeepeet
10.07.12,19:39
Takze upresnujem, ze som autor diel, ktore vyuziva eserocka A a inkazuje za to peniaze. Ustne sme sa dohodli, ze eserocka A mi bude platit 1/3 preukazatelnych prijmov ktore inkasuje pouzivanim mojich diel. Zmluvu s eserockou A nemam ziadnu. Nukaju mi vsak dohodu o postupeni prav, co je vsak dohoda medzi eserockami A a B. Zivnost nemam a som konatelom eserocky B avsak nechcem aby moj podiel bol prijem pre moju eserocku B. Tieto 1/3 prijmy si zdanim a ziadam vyplatit ako sukromnej osobe ako autorsky prijem co je ten prijem podla §6.2a).
Moja otazka teda znie, ako bude eserocka A uctovat peniaze, ktore vyplati mne ako autorovi? Aku zmluvu mam ocakavat, a predovsetkym, co mam eserocke A navrhnut, aby som docielil vyssie popisany stav, nakolko nechcem aby si eserocka A a B medzi sebou platili moj podiel, aj ked som v eserocke B konatelom.
Myslim tym teda to, ze poviem eserocke A - uzatvorte so mnou taku a taku zmluvu, v ktorej bude napisane, ze mi 1/3 budete vyplacat mesacne na moj osobny ucet s tym, ze mi mailom poslete report kolko ste na mojich dielach zarobili. Vyplatite mi 1/3 tychto preukazatelnych prijmov - co si date aj do nakladov a ja si tento moj autorsky prijem zdanim v danovom priznani.


V otázke sa pýtaš na podiel na zisku ale v texte zas operuješ s príjmom, to sú dve rozdielne veci. Nebolo by od veci aj uviesť akú zmluvu máš s tou sročkou, či máš aj živnosť alebo to bude u Teba príjem podľa §6.2a). Pozri alfou a omegou celého je zmluva, podľa Tvojich otázok ale usudzujem že ju asi nemáš v nej totiž by mali byť riešeném veci na ktoré sa pýtaš. Všeobecne ale bude platiť že pre sročku bude Tvoj podiel na ich príjmoch daňovým nákladom a pre Teba zdaniteľným príjmom.
KEJKA
10.07.12,20:11
ak chceš mať príjem ako autor, bude dobre ak sa zaregistruješ ako SZČO na DU a v ZP.
Zmluvu nemusíš iba očakávať, ale môžeš im ju navrhnúť. Ty si autor diela, takže ty vystupuješ ako subjekt práva, B,s.r.o. s tým nemá nič spoločné.
Ak ide o významnú sumu, ale aj ked nie, odporúčam ísť za právnikom.