Tatiana19
16.02.06,13:59
Prosím Vás mohol by mi niekto poradiť.
Som zamestnaná a mám živnosť. Mzdárka mi dala podklad k daňovému priznaniu ale keď som si urobila daňové priznanie vyšiel mi preplatok ca 1300,- Sk. Mesačne mi do základu dane zaratáva aj príspevok zamestanváteľa a zdaní ho. Pri ročnom zúčtovaní nie je táto suma nikde zahrnutá, takže mi vznikol preplatok. Mám pocit, že to tak je aj u zamestnancov, ktorým robí zúčtovanie ona. Nie je to nejaká blbosť. Prečo mi mesačne strháva daň z príspevku zamestnávateľa a na konci roka mi to vráti štát na základe zúčtovania. Vlastne to potom nie je zdanené alebo?Možno to zle chápem.
Ďakujem
Táňa
Ingrid G.
16.02.06,17:53
Príspevok zamestnávateľa na DDP mesačne zvyšuje daňový základ. Určite by mal byť zahrnutý aj v potvrdení o zdaniteľnej mzde.
Lenuška
16.02.06,18:42
Ja tomu rozumiem asi tak, že príspevok zamestnávateľa DDP je zahrnutý do HM a tiež je aj zdaňovaný. Príspevok zamestnanca
je vyčíslený mimo a neovplyvňuje ZD.
Na Potvrdení o zúčt. a vyplat.príjmoch mám od mzdárky:
r. 01 - Úhrn .... HM /aj s príspevkom zamestnávateľa/
r. 03 - Poistné a príspevky
r. 04 - ČZD
r. 05 - Úhrn preddavkov /vrátane zdanen. časti DDP - zamestnávateľ/
r. 09 - zrazené a odvedené preddavky na DDP - zamestnanec
Zamestnanec si uplatní platby DDP v ročnom zúčtovaní - v dańovom priznaní, alebo v zamestnaní v ročnom zúčtovaní.
Ingrid G.
17.02.06,07:07
Ja tomu rozumiem asi tak, že príspevok zamestnávateľa DDP je zahrnutý do HM a tiež je aj zdaňovaný. Príspevok zamestnanca
je vyčíslený mimo a neovplyvňuje ZD.
Na Potvrdení o zúčt. a vyplat.príjmoch mám od mzdárky:
r. 01 - Úhrn .... HM /aj s príspevkom zamestnávateľa/
r. 03 - Poistné a príspevky
r. 04 - ČZD
r. 05 - Úhrn preddavkov /vrátane zdanen. časti DDP - zamestnávateľ/
r. 09 - zrazené a odvedené preddavky na DDP - zamestnanec
Zamestnanec si uplatní platby DDP v ročnom zúčtovaní - v dańovom priznaní, alebo v zamestnaní v ročnom zúčtovaní.

Lenuška, súhlasím s Tebou.
V riadku 01 - "úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov ..." - v tomto riadku musí byť jednoznačne zahrnutý aj príspevok zamestnávateľa na DDP

Ako písala vo svojom príspevku Tatiana, ich mzdárka príspevok od zamestnávateľa nezahrnula do úhrnu príjmov, myslím si, že ak je to tak, potvrdenie nie je vystavené správne.
Tatiana19
17.02.06,07:07
Veľmi pekne Vám ďakujem.
Táňa