Pasztorka
09.07.12,19:02
Dobrý deň. Chcem sa opýtať, sme malá s.r.o. podnikajúca pár rokov len na území SR, mesačný platca DPH, každy mesiac riadne platíme DPH okolo 500-700 eur. V 05/12 firma kúpila auto, a ten mesiac nám vyšiel nadmerný odpočet cca 5000 eur, dovtedy sme ešte nadmerný odpočet nemali. Z každej strany ma strašia, že okamžite dostaneme kontrolu na DPH... chcem sa spýtať, akú máte skúsenosť a či sa nedá napísať nejaké lajstro na daňový úrad, že nadmerný odpočet vznikol v dôsledku kúpi auta (aj keď teoreticky o tom vedia, veď sme prihlasovali auto na cestnú daň...), resp. ani by nemuseli peniaze vracať, či by sa to nedalo ďalšie mesiace z toho preplatku kompenzovať... ? Ďakujem.
Tweety
09.07.12,17:04
Dobrý deň. Chcem sa opýtať, sme malá s.r.o. podnikajúca pár rokov len na území SR, mesačný platca DPH, každy mesiac riadne platíme DPH okolo 500-700 eur. V 05/12 firma kúpila auto, a ten mesiac nám vyšiel nadmerný odpočet cca 5000 eur, dovtedy sme ešte nadmerný odpočet nemali. Z každej strany ma strašia, že okamžite dostaneme kontrolu na DPH... chcem sa spýtať, akú máte skúsenosť a či sa nedá napísať nejaké lajstro na daňový úrad, že nadmerný odpočet vznikol v dôsledku kúpi auta (aj keď teoreticky o tom vedia, veď sme prihlasovali auto na cestnú daň...), resp. ani by nemuseli peniaze vracať, či by sa to nedalo ďalšie mesiace z toho preplatku kompenzovať... ? Ďakujem.
Źiadne lajstro o tom, čo bolo príčinou NO netreba. Stačí, ak máte všetko riadne tak, ako má byť. Kontrola môže, ale aj nemusí byť.
KEJKA
09.07.12,17:26
nechápem prečo sa roľko bojíte kontroly? Ved len pozrú súvisiace doklady spíšu protokol a hotovo. Máte čo skrývať?
Kompenzovať budete len nasledujúce zdaňovacie obdobie, teda zrejme odpočítate tých cca 500-700 €, zvyšok vám potom vrátia automaticky, resp. ohlásia kontrolu. Kontrolu niekedy účelovo ohlásia kvôli tomu, aby mohli korektne posunúť termín pre vrátenie NO.
Na margo toho listu na DU - nič vám nebráni k DP DPH pripojiť sprievodný list, kde oznámite, že dôvodom vzniku NO je kúpa vozidla.
Pasztorka
09.07.12,18:05
Tak bojím sa kontroly, asi ako väčšina ľudí, aj keď nemám čo skrývať, ale oni si stále niečo nájdu... ja zas profesionál v účtovaní nie som, všetko sa učím viac-menej sama... preto tie obavy. Aj ked nič prevratné nájsť nemôžu, ale strašia ma, že keď raz daň. kontrola príde, potom sa jej tak ľahko nezbavím...
KEJKA
09.07.12,18:20
to je blbosť.
Urob si pekne súpis dokladov, ktoré šli do DPH, podľa riadkov,
neviem aký máš SW, ale väčšina robí slušné výstupy.
Kontrola nemusí prísť, môže, s tým nič nenarobíš. neboj, prežiješ.
Pasztorka
09.07.12,20:12
Vďaka za podporu :-)...
Mám MRP. Tak som si kontrolovala pred odovzdaním DPH, doklad po doklade podľa toho výstupu. To budú chcieť pravdepodobne len za ten mesiac, však?
ingak
09.07.12,21:09
Mozu chciet za mesiac, alebo kvartal podla toho za ake obdobie kontroluju.
ingak
11.07.12,20:15
Nam sa ohlasili na kontrolu 1.Q.2012. Chcu doklady z toho obdobia, evidenciu dph a uctovnu evidenciu. Davam aj zoznamy dokladov so zauctovanim. Mam im dat uctovny dennik alebo hlavnu knihu, neviem co vsetko chcu pod uctovnou evidenciou? Nechcem davat zbytocne toho vela. Alebo radsej pockat ci si budu este nieco ziadat?
ingak
12.07.12,06:50
?

Nam sa ohlasili na kontrolu 1.Q.2012. Chcu doklady z toho obdobia, evidenciu dph a uctovnu evidenciu. Davam aj zoznamy dokladov so zauctovanim. Mam im dat uctovny dennik alebo hlavnu knihu, neviem co vsetko chcu pod uctovnou evidenciou? Nechcem davat zbytocne toho vela. Alebo radsej pockat ci si budu este nieco ziadat?
KEJKA
12.07.12,14:37
dvom klientom robia kontrolu na DPH, u jedneho len miestne zisťovanie kvôli úplne inej firme /ale trvá to už 2 mesiace/
u druhého kvôli NO sa ohlásili na kontrolu 2 dni pred vypršaním termínu na vrátenie NO!!!
ohlásili kontrolu NO za apríl - dokopy 6 !!! dokladov, prešli plynule na máj - 7 dokladov !!!! a tiež je to už mesiac.
Tak čo povedať?
chystať môžete čo chcete, nikdy nevedno ako sa to vyvrbí.
Podľa mňa majú interný predpis zdržiavať vyplácanie NO.