michalk
16.02.06,14:03
Prosím o pomoc, dne 15. 2. nám přišla faktura za ubytovani, a to na obdobi od 13.2.-17.2., dále na obdobi 20.2.-24.2. a na období 24.2.-3.3., vše na jedné faktuře. Datum vzniku daňové povinnosti je 13.2. 2006, stejně jako datum vystavení faktury. Chci se zeptat, kdy mi vznikne právo na odpočet dph a zda taková faktura neni v rozporu se zákonem o dph? Děkuji:-)
ALBO
16.02.06,21:06
Nezaplatili ste náhodou dopredu?
Objednávka bola jedna na všetky tri termíny alebo boli 3?
liba2
16.02.06,23:05
Prosím o pomoc, dne 15. 2. nám přišla faktura za ubytovani, a to na obdobi od 13.2.-17.2., dále na obdobi 20.2.-24.2. a na období 24.2.-3.3., vše na jedné faktuře. Datum vzniku daňové povinnosti je 13.2. 2006, stejně jako datum vystavení faktury. Chci se zeptat, kdy mi vznikne právo na odpočet dph a zda taková faktura neni v rozporu se zákonem o dph? Děkuji:-)
Pri poskytovaní ubytovacích služieb je bežné, že sa služba vyfaktúruje vopred ešte pred jej poskytnutím. Právo na odpočítanie dph vznikne vo februári, resp. v 1.štvrťroku 2006.
--------------------------------------------------------
Doplnené 17.2.06
§49 ods. 1 ZDPH: "Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť."

§19 ods. 2 ZDPH: "Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby....."

Predpokladám, že všetky 3 ubytovania boli objednané ako jedna služba, potom daňová povinnosť vzniká posledným dňom poskytnutia služby, t.j. 3.3.06.
Dodávateľ služby požaduje úhradu vopred pred dodaním služby, čo je obvyklé (preto posiela faktúru pred prvým dňom objednanej služby). Ak objednávateľ zaplatí faktúru pred dňom daňovej povinnosti, bude mať právo odpočítať daň týmto dňom zaplatenia z dôvodu, že bude skôr ako deň dodania služby (§19 ods.4).
Vo svojej úvahe som predpokladala, že faktúra bude zaplatená vo februári :D .
K otázke, či nie je faktúra v rozpore so zákonom - neviem kam smeruje.
V prípade, že ubytovanie bolo objednané ako 3 samostatné služby, požadovala by som od dodávateľa fakturáciu ku každej službe osobitne; potom by sa samostatne posudzovali aj deň daň. povinnosti aj deň nároku na odpočítanie dane.
ALBO
17.02.06,08:20
Pri poskytovaní ubytovacích služieb je bežné, že sa služba vyfaktúruje vopred ešte pred jej poskytnutím. Právo na odpočítanie dph vznikne vo februári, resp. v 1.štvrťroku 2006.

Ja si myslím, že keď je služba ubytovacia dodaná od 28.2 do 1.3. tak patrí do marcs, pretože až 1.3. bola v konečnom dôsledku dodaná. Ak ale klient zaplatil vopred, t.j. v februári, potom patrí do februára.
liba2
17.02.06,09:08
svoj príspevok č. 3 som doplnila.