MaMm
10.07.12,12:42
Dobrý deň, odchádzam do Anglicka ako au pair, bola som sa spýtať v zdravotnej poisťovni (Všeob.zdrav.poisťovňa) čo mám urobiť ešte pred odchodom, pôvodne som si tam bola vyzdvihnúť Európsky preukaz poistenca, pani mi povedala, že mi ten preukaz bude musieť zničiť keď sa prídem odhlásiť a že jej mám doniesť potvrdenie o tom, že som poistená aj v Anglicku, pritom všade na nete čítam, že ZP je tam hradené automaticky štátom. Tak teraz netuším čo mám urobiť ako au pair, či sa mám odhlásiť a byť samoplatca (cca.49 € mesačne), a k tomu si zaplatiť aj preistotu cestovné poistenie na rok. Ďakujem za Vaše rady...
freddy87
10.07.12,18:11
Cestovné poistenie v každom prípade...
Katyschka
17.08.12,17:23
Ahoj MaMm,
mala som obdobny problem rok dozadu. Sla som na jazykovy pobyt do Latinskej Ameriky. Aby som nemusela platit subezne poistenie tu na Slovensku a drahe cestovne poistenie, sla som do zdravotnej poistovne a odhlasila som sa zo zdravotneho poistenia. Pozor! To mozes urobit, ak vies zdokladovat, ze budes mimo Slovensko nepretrzite viac ako 183 dni a zaroven mas na to obdobie namiesto zakonneho poistenia na Slovensku cestovne poistenie v zahranici ale(pripadne poistenie v inom state). (Ja som ako doklad mala letenky a potvrdenie zo skoly - hoci ani to mi arogantne panie v poistovni nechceli uznat a spravali sa ku mne, ako keby som chcela stat obrat o miliony, letenky odmietali uznat ako doklad o opusteni republiky a ziadali potvrdenie zo skoly aj na tie dva dni, co by som sedela v lietadle, co samozrejme skola odmietala). Poznam ludi, ktori tento problem riesili zrusenim trvaleho pobytu, ale to je uz krajna moznost.