buzon
10.07.12,15:35
Prosim,poradte mi v tejto veci,doteraz som si platil smeti v mieste trvaleho bydliska,ale par tyzdnov byvam inde,ale nemam nahlaseny prechodny pobyt,ani ho nechcem nahlasovat...prenajimatel ale odo mna ziada odhlasit si platenie za smeti v mieste trvaleho pobytu a prihlasit sa v meste,kde momentalne ten odpad produkujem,aby mu nezanikol narok na nadobu na komunalny odpad...(smetny kos).....ide o dvojgeneracny rodinny dom...

co mam urobit,je to take jednoduche,ako vravi,alebo sa to neda??

Dakujem
LydaLyda
10.07.12,14:20
Každá obec a mesto má svoje Všeobecne záväzné nariadenia (ľudovo povedané zákon prispôsobený pre obecné podmienky). V zákone sa v § 13 uvádza k MIESTNEMU POPLATKU - Miestny poplatok za komunálne odpady a drobné stavebné odpady sa píše.

(1)Miestny poplatok za komunálne odpady a drobné stavebné odpady (ďalej len „poplatok“) sa platí za komunálne odpady a drobné stavebné odpady, ktoré vznikajú na území obce.
(2)Ak ďalej nie je ustanovené inak, poplatok platí poplatník, ktorým je:
a)fyzická osoba, ktorá má v obci trvalý pobyt alebo prechodný pobyt alebo ktorá je na území obce oprávnená užívať alebo užíva byt, nebytový priestor, pozemnú stavbu alebo jej časť alebo objekt, ktorý nie je stavbou, alebo záhradu, vinicu, ovocný sad, trvalý trávny porast na iný účel ako na podnikanie, pozemok v zastavanom území obce okrem lesného pozemku a pozemku, ktorý je evidovaný v katastri nehnuteľností ako vodná plocha (ďalej len „nehnuteľnosť“),
b)právnická osoba, ktorá je oprávnená užívať alebo užíva nehnuteľnosť nachádzajúcu sa na území obce na iný účel ako na podnikanie,
c)podnikateľ, ktorý je oprávnený užívať alebo užíva nehnuteľnosť nachádzajúcu sa na území obce, na účel podnikania.

Tento poplatok platí každý len 1x za rok a to za 365 dní (v roku 2012=366 dni). Každý rok spravidla do 31.01. ak už občan vie dopredu, kde a koľko sa bude zdržiavať, tak "písomne" - listom oznámi na ten ktorý obecný alebo mestský úrad, že v čase od napr. 01.01. do 30.06. sa budem zdržiavať tam, kde mám trvalý pobyt (Bratislava 182 dní) a
od 01.07. do 31.10. sa budem zdržiavať napr. v záhradkárskej osade (B.Bystrica 123 dní) a
od 01.11. do 31.12. sa budem zdržiavať zase tam, kde mám trvalý pobyt (Bratislava 61 dní). Potom dostane domov "Rozhodnutie" o výške tohto poplatku, ktorý treba do 30 zaplatiť. Ak sa stane počas kalendárneho roku, že sa napr. z obce odsťahujete, máte možnosť požiadať písomne spravidla do 30 dní o vrátenie časti poplatku tam, odkiaľ ste dostali "Rozhodnutie" a to z dôvodu, že už v tej obci nebudete bývať. Takto to platí, aj keď si občan počas roka nájde prácu alebo začne študovať v zahraničí. Najspoľahlivejšie je sa zastaviť na obecnom, alebo mestskom úrade a tam Vám poradia.
martuľa
10.07.12,14:32
jednoducho sa na dobu, kedy budeš v mieste prechodného bydliska bývať prihlás na OÚ, alebo MÚ a potvrdenie ( kópiu ) o prechodnom pobyte zašli na MÚ v mieste trvaléhobydliska, aby si neplatil za odpad 2 krát ( trvalé aj prechodné bydlisko). Ak budeš náhodou uhrádzať KO v mieste prechodného bydliska, prilož im aj potvrdenie o úhrade. Ak to neurobiš, budeš platiť KO v oboch miestach pobytu.
LydaLyda
10.07.12,14:37
Súhlasím s Martuľou a doplňam - Kedy je povinnosť sa prihlásiť na prechodný pobyt?

Prechodný pobyt je pobyt občana mimo miesta trvalého pobytu, kde sa občan dočasne zdržiava, ak má trvať viac ako 90 dní; prechodný pobyt je tiež pobyt občana trvalo žijúceho v zahraničí, ktorý má na území Slovenskej republiky trvať viac ako 90 dní.Občan hlási ohlasovni v mieste prechodného pobytu do 10 dní od ubytovania začiatok, miesto a predpokladanú dobu prechodného pobytu.
Pri hlásení prechodného pobytu je občan povinný predložiť:

platný občiansky preukaz,
doklad o vlastníctve alebo spoluvlastníctve budovy alebo jej časti,
písomné potvrdenie o súhlase s prihlásením občana na prechodný pobyt s osvedčeným podpisom vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti s údajmi a nájomcu, ak je budova alebo jej časť v nájme; toto potvrdenie sa nevyžaduje, ak:
1. ide o prihlásenie vlastníka alebo spoluvlastníka,
2. ide o prihlásenie nájomcu, ak má nájomnú zmluvu uzavretú s vlastníkom alebo so všetkými spoluvlastníkmi na neurčitú dobu,
3. ide o prihlásenie manžela alebo nezaopatreného dieťaťa vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu podľa bodov 1 a 2, alebo ak
4. vlastník alebo všetci spoluvlastníci budovy alebo jej časti a nájomca, ak je budova alebo jej časť v nájme, potvrdí svojím podpisom na prihlasovacom lístku na trvalý pobyt súhlas s prihlásením občana na trvalý pobyt pred zamestnancom ohlasovne
buzon
10.07.12,15:21
a ked jednoducho nechcem mat momentalne v mieste,kde sa zdrziavam nahlaseny prechodny pobyt,(nechcem aby o tom vedeli v mieste trvaleho pobytu) da sa to?
LydaLyda
10.07.12,15:35
Prihlásenie na prechodný pobyt sa robí na obecnom úrade alebo MsÚ (toho nového bývania) a odtiaľto ide Hlásenie o prechodnom pobyte len na políciu, nikde inde.
buzon
10.07.12,15:38
ok,to je mozne...ale ja nechcem mat nahlaseny prechodny pobyt...to by som ho musel mat na dalsich 2 miestach
buchač
10.07.12,16:30
Prosim,poradte mi v tejto veci,doteraz som si platil smeti v mieste trvaleho bydliska,ale par tyzdnov byvam inde,ale nemam nahlaseny prechodny pobyt,ani ho nechcem nahlasovat...prenajimatel ale odo mna ziada odhlasit si platenie za smeti v mieste trvaleho pobytu a prihlasit sa v meste,kde momentalne ten odpad produkujem,aby mu nezanikol narok na nadobu na komunalny odpad...(smetny kos).....ide o dvojgeneracny rodinny dom...

co mam urobit,je to take jednoduche,ako vravi,alebo sa to neda??

Dakujem


ok,to je mozne...ale ja nechcem mat nahlaseny prechodny pobyt...to by som ho musel mat na dalsich 2 miestach

...JE ....proste prenajímateľ nech nerobí žiadne ohlášky , prihlášky a iné písomnosti ....
...že porušíte zákon ???...a koho to zaujíma ...;)

Proste mu navrhni , že mu tú sumu za nádobu budeš jednoducho refundovať .....

Ale to je zasa asi neprijateľné pre Teba , platiť aj na jednom a aj na druhom mieste.......či ??? :cool: