sanca
10.07.12,16:39
Ahojte, prosím o radu. Od r.1997 mám na mestskom úrade žiadosť o pridelenie bytu - podaná je na moje meno, ale v tom čase som bol ženatý. Pred pár rokmi som sa rozviedol a znova oženil. Teraz som sa bol spýtať na mestskom úrade, ako to je s mojou žiadosťou, či sa to niekam pohlo a na moje zdesenie som zistil, že žiadosť je prepísaná na bývalú manželku. Dôvod prevodu žiadosti je ten, že som sa oženil a bývam u rodičov(tam som býval stále). Môže mestský úrad bez môjho vedomia takto postupovať?
Mária27
10.07.12,19:20
Obce si stanovujú pravidlá na pridelovanie nájomných bytov svojimi zásadami, prípane aj VZN. Právne normy im záväzné ustanovenia neurčujú. dodržiavanie poradovníka sa určuje len pre tých, ktorí v ňom boli zapísaní pred rokom 1992.
Obce však v súčasnosti stavajú byty len výnimočne a pôvodne postavené byty voľné nemajú, takže nádej na pridelenie bytu je malá.

Zákon č. 189/1992:

§ 12
Osobitné oprávnenie obce
(1) Obec, ktorá má viac ako 5 000 obyvateľov alebo je sídlom obvodného úradu, môže ustanoviť všeobecne záväzným nariadením, že zmluvu o nájme bytu vo vlastníctve obce alebo vo vlastníctve inej právnickej osoby s prevažnou majetkovou účasťou obce možno uzavrieť predovšetkým s uchádzačom o byt podľa poradia určeného obcou.

(2) Obec podľa odseku 1 ustanoví najmä pravidlá, podľa ktorých sa zostaví poradie uchádzačov o byt. Pritom zohľadní naliehavosť bytovej potreby uchádzača o byt, jeho sociálne pomery, potrebu uspokojenia bytových potrieb tých, ktorí vykonávajú práce alebo služby nevyhnutné pre obec alebo ktorí sa zaviazali na svoje náklady vykonať v byte alebo v inom priestore také zmeny, ktorými sa byt alebo iný priestor stane spôsobilým na bývanie.
§ 13
Prechodné ustanovenie
Uchádzačom o byt zapísaným do miestneho poradníka schváleného podľa doterajších predpisov, ktorým ku dňu účinnosti tohto zákona nebol pridelený byt, sa prenajímajú byty vo vlastníctve obce prednostne podľa tohto poradníka.
huawei1
11.07.12,11:58
obec si stanovuje pravidla, samozrejme ze moze