janulka88
10.07.12,18:52
Ahojte, prosím vás o radu.
Ak SZČO cestuje po slovensku napr. miesto podnikania PO ale nejaké zákazky má aj v BA tak musí vypisovať cesťák?... A ak za hranice vrámci svojej činnosti, čo všetko si okrem stravného môže dať do nákladov?

Ďakujem veľmi pekne..:)
veronikasad
10.07.12,16:53
Používa na podnikanie súkromné motorové vozidlo, alebo má auto v obchodnom majetku ?
janulka88
10.07.12,17:02
Mám aj taký aj taký príklad....ked má motorové vozidlo súkromné a druhý v určené na podnikanie.
veronikasad
10.07.12,17:07
Mám aj taký aj taký príklad....ked má motorové vozidlo súkromné a druhý v určené na podnikanie.
Pri súkromnom motorovom vozidle, ak je splnená oznamovacia povinnosť na DU - si uplatňuje sadzbu základnej náhrady 0,183€/km + spotrebu PHM (prepočítanú podľa tech.preukazu a s dokladom o nákupe PHM) podľa počtu najazdených km. V tejto sume sú všetky náklady súvisiace s prevádzkou mot.vozidla, s výnimkou dane z motor.vozidiel. Je potrebná evidencia jázd.

Pri aute zahrnutom do obchodného majetku si uplatňuje všetky náklady súvisiace s prevádzkou mot.vozidla (údržba, poistné, daň z mot.vozidiel ...). Ak vedie knihu jázd, uplatňuje si PHM v skutočnej výške. Môže sa rozhodnúť, že knihu jázd viesť nebude, vtedy je VOZD len 80 % ceny spotrebovaných PHM. V oboch prípadoch potrebuje doklad o nákupe PHM.

Ešte k splneniu tej oznamovacej povinnosti pri súkr.mot.vozidle. Náklady si môže uplatniť aj keď auto včas nenahlási na DU, ale treba počítať s pokutou.
janulka88
10.07.12,17:17
Ďakujem, takže PHM a stravné si môže dať. Ešte niečo si môže dať do nákladov? v jednom prípade je to architekt.
veronikasad
10.07.12,17:18
Ďakujem, takže PHM a stravné si môže dať. Ešte niečo si môže dať do nákladov? v jednom prípade je to architekt.
Stravné v zmysle zákona o cestovných náhradách - podľa dlžky trvania prac.cesty.

Čo si myslela pod tým ešte niečo ?
janulka88
10.07.12,17:23
áno, rozumiem.....pod tým niečo som myslela, že či ešte niesú nejaké zákonom povolené náklady...a ak za hranicu bude cestovať iným dopravným prostriedkom ako vlastným autom(napr. vlak, lietadlo) tak sa to všetko šupne do nákladov s príslušným dokladom, správne?
veronikasad
10.07.12,17:25
áno, rozumiem.....pod tým niečo som myslela, že či ešte niesú nejaké zákonom povolené náklady...a ak za hranicu bude cestovať iným dopravným prostriedkom ako vlastným autom(napr. vlak, lietadlo) tak sa to všetko šupne do nákladov s príslušným dokladom, správne?
Ano, ak použije iný dopravný prostriedok, uplatní si cestovné v preukazatelnej výške.
janulka88
10.07.12,17:25
Ešte raz vďaka..:)..pekný večer..