Andyke
10.07.12,17:53
6.7.2012 bol doručený do NRSR nový návrh novely zákona 461/2003 Z.z. o soc.poistení.

Návrh tu: http://www.nrsr.sk/web/Page.aspx?sid=zakony/cpt&ZakZborID=13&CisObdobia=6&ID=152

§ 54
Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu
(1) Ak nemocenské poistenie trvalo nepretržite najmenej od 1. januára kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, do dňa, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
(2) Ak nemocenské poistenie zamestnanca vzniklo
a) v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky; pri posudzovaní trvania nemocenského poistenia sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť nemocenské poistenie a obdobia prerušenia povinného nemocenského poistenia.“.

(3) Ak rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu zamestnanca nie je možné stanoviť podľa odsekov 1 a 2 , rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, okrem obdobia nemocenského poistenia dosiahnutého u zamestnávateľa, u ktorého vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

(10) Z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, a obdobia prerušenia povinného nemocenského poistenia.


§ 57
Pravdepodobný denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenských dávok
(1) Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak
a) poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie,
b) dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky zamestnancovi a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe vznikol v deň vzniku tohto nemocenského poistenia,
c) dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky; nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň alebo
d) rozhodujúce obdobie bolo stanovené podľa § 54 ods. 3 a počet dní rozhodujúceho obdobia upravený podľa § 54 ods. 10 je menší ako 90 dní .
veronikasad
10.07.12,15:58
Zvýraznené v odst.2 písm b) = obdobie PN, MD a RD ?
Jozef Mihál
10.07.12,17:48
Vyjadrím sa, keďže ide o moju iniciatívu. Od 1.1.2011 sa sprísnilo posudzovanie rozhodujúceho obdobia pre určenie výšky nemocenskej dávky s cieľom eliminovať špekulatívne zmeny zamestnania (pred čerpaním dávky sa ukončilo dovtedajšie zamestnanie s nízkym príjmom a občan sa na deň-dva zamestnal v novom zamestnaní s príjmom na úrovni max.VZ - dávku čerpal vypočítanú z nového zamestnania, teda v max. výške). Preto sa zaviedlo pravidlo 90 dní trvania nového zamestnania.

Prax ukázala, že to nestačí. Špekulácie pokračovali - v novom zamestnaní s vysokým príjmom sa občan stal okamžite PN, síce čerpal nízku dávku ale "bežali dni" a po 90 dňoch jedna PN-ka skončila a šiel na ďalšiu - a tu už mal nárok na vysokú dávku z max. základu. Pritom v novom zamestnaní nezaplatil temer žiadne odvody (lebo 90 dní bol PN).

Preto navrhujem, aby sa pri posudzovaní trvania nemocesnkého poistenia (ergo "nového zamestnania") brali do úvahy len také dni, za ktoré sa skutočne platí poistné.
Katy a R
10.07.12,18:22
Prax ukázala, že to nestačí. Špekulácie pokračovali - v novom zamestnaní s vysokým príjmom sa občan stal okamžite PN, síce čerpal nízku dávku ale "bežali dni" a po 90 dňoch jedna PN-ka skončila a šiel na ďalšiu - a tu už mal nárok na vysokú dávku z max. základu. Pritom v novom zamestnaní nezaplatil temer žiadne odvody (lebo 90 dní bol PN).

Preto navrhujem, aby sa pri posudzovaní trvania nemocesnkého poistenia (ergo "nového zamestnania") brali do úvahy len také dni, za ktoré sa skutočne platí poistné.
Špekulovať sa bude vždy - však nejaká dieročka sa nájde.
keď už chceme predísť nejakým špekuláciám - tak nakieho oného má §54 až 10 odstavcov:confused:
Keby sa napríklad dalo RO 10 rokov (resp iná doba) .. a počítať poistné za tie obdobia za ktoré bolo skutočne platené - a sčítať každé poistenie (typ), ktoré je naozaj platené - bolo by určite menej "špekulácií". Samozrejme u mladých (alebo tých, čo majú poistenie kratšie) je možné riešiť koeficientmi.
Tsunamka
07.09.12,10:31
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či "nemocenské poistenie trvalo nepretržite" znamená aj to, keď som v priebehu roka zmenila zamestnanie, t.j. prvé trvalo do 30.06.2012 a nové začalo 01.07.2012. Môžem to považovať za nepretržité nemocenské poistenie? Ide mi o rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej, nakoľko by som chcela ísť na materskú v roku 2013, a v novej práci mám nižšiu hrubú mzdu ako v predchádzajúcej, tak či sa mi bude do vymeriavacieho základu započítavať aj tá vyššia mzda z prvého zamestnania. Píše sa tu o 270dňoch poistenia 90 dňoch a nerozumiem tomu. Ja som bola zatiaľ stále zamestnaná.

Vopred ďakujem za odpoveď.
tictac7
07.09.12,10:49
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či "nemocenské poistenie trvalo nepretržite" znamená aj to, keď som v priebehu roka zmenila zamestnanie, t.j. prvé trvalo do 30.06.2012 a nové začalo 01.07.2012. Môžem to považovať za nepretržité nemocenské poistenie? Ide mi o rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej, nakoľko by som chcela ísť na materskú v roku 2013, a v novej práci mám nižšiu hrubú mzdu ako v predchádzajúcej, tak či sa mi bude do vymeriavacieho základu započítavať aj tá vyššia mzda z prvého zamestnania. Píše sa tu o 270dňoch poistenia 90 dňoch a nerozumiem tomu. Ja som bola zatiaľ stále zamestnaná.

Vopred ďakujem za odpoveď.

neboj sa, aj keď si zmenila zamestnávateľa, nakoľko si prešla bez prerušenia - jeden PP ukončený 30.6., druhý PP začatý 1.7. - počíta sa Ti to ako neprerušené NP.
Čo sa však týka výšky VZ - ten sa Ti bude počítať z roku 2012....od 1.7. - teda u nového zamestnávateľa
Tsunamka
07.09.12,11:18
ďakujem, práve o to mi ide, aby sa mi VZ rátal za rok 2012, lebo je to pre mňa výhodnejšie :)
Andyke
10.09.12,09:46
Tsunamka, ale Ty nemáš nepretržité nemocenské poistenie.
K 30.6. Ti zaniklo staré a od 1.7.2012 Ti vzniklo nové.
V prípade, že pôjdeš na materské v r.2013 tak RO bude od 1.7. do 31.12. a do výpočtu pre DVZ vstupujú VZ za toto obdobie získané u nového zamestnávateľa.
tictac7
10.09.12,09:54
...aha, až teraz som zistila o čo jej ide - u nového má menší príjem..... opravujem
Tsunamka
11.09.12,05:33
ĎAKUJEM za správnu odpoveď ... :( .. tak to je pre mna uuuplne nevyhodne .. :( Ste ma nepotesili. Cely system je na ....


Takže, VZ sa mi bude vypočítavať z hrubej mzdy za 6 mesiacov v 2012 (07-12) - § 54 - 2. a).
A denný teda bude sučet hrubych miezd (*65%) / počet dní poistenia ??
Ak by som sa dohodla so zamestnávateľom, aby mi zvýšil plat od 09-12/2012, tak sa mi to oplati, ze? Potom v 2013 už môžem mať znova pôvodný plat, či?
Jana Motyčková
11.09.12,06:22
Keď chceš mať materskú počítanú z predchádzajúceho zamestnania, stačí pár dní (najviac 89 dní) pred materskou toto zamestnanie ukončiť a ďalší deň začať nový pracovný pomer u toho istého zamestnávateľa.
A zrejme sú aj iné možnosti.
dadasv
11.09.12,10:57
Táto novela už bola schválená alebo sa jej schválenie pripravuje? Alebo bola zamietnutá, keďže ide o návrh opozičného poslanca?
dadasv
11.09.12,11:02
No pán Mihál, dobre pokiaľ ide o špekulantov. Len je smutné, že vždy na špekulantov doplatia tí, ktorí sú v tom nevinne. Ak je niekto skutočne chorý, alebo sa mu stal úraz s čím určite nemohol špekulatívne počítať, tak ten na to doplatí nevinne. Pri dlhej PN to je skutočne pre takého človeka úder. Prečo poslanci vždy ak sa zistia špekulácie navrhnú zákony, ktoré idú aj proti tým, ktorý za to nemôžu. Čo keby ste radšej "špekulantov" postihovali a netrestali s nimi aj nevinných?


Vyjadrím sa, keďže ide o moju iniciatívu. Od 1.1.2011 sa sprísnilo posudzovanie rozhodujúceho obdobia pre určenie výšky nemocenskej dávky s cieľom eliminovať špekulatívne zmeny zamestnania (pred čerpaním dávky sa ukončilo dovtedajšie zamestnanie s nízkym príjmom a občan sa na deň-dva zamestnal v novom zamestnaní s príjmom na úrovni max.VZ - dávku čerpal vypočítanú z nového zamestnania, teda v max. výške). Preto sa zaviedlo pravidlo 90 dní trvania nového zamestnania.

Prax ukázala, že to nestačí. Špekulácie pokračovali - v novom zamestnaní s vysokým príjmom sa občan stal okamžite PN, síce čerpal nízku dávku ale "bežali dni" a po 90 dňoch jedna PN-ka skončila a šiel na ďalšiu - a tu už mal nárok na vysokú dávku z max. základu. Pritom v novom zamestnaní nezaplatil temer žiadne odvody (lebo 90 dní bol PN).

Preto navrhujem, aby sa pri posudzovaní trvania nemocesnkého poistenia (ergo "nového zamestnania") brali do úvahy len také dni, za ktoré sa skutočne platí poistné.
Tsunamka
11.09.12,12:54
Takže, ak som tomu správne porozumela. Napr. koncom augusta by som mala termín pôrodu, na materské mám nárok od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným pôrodom, t.j. cca na začiatku júla. Ak by som v marci ukončila pracovný pomer a začala nový na inej pozícii u toho istého zamestnávateľa s max. VZ od apríla (splnila by som 90 dní), tak by som mala denný vymeriavací základ 3 x 1153,- € * 0,65 / 90 dní (samozrejme zaokrúhlene a približne všetko myslím, v skutočnosti to určite musí sedieť na "sekundy").
žeby to bolo také "jednoduché"???
dadasv
17.09.12,07:43
Takže, ak som tomu správne porozumela. Napr. koncom augusta by som mala termín pôrodu, na materské mám nárok od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným pôrodom, t.j. cca na začiatku júla. Ak by som v marci ukončila pracovný pomer a začala nový na inej pozícii u toho istého zamestnávateľa s max. VZ od apríla (splnila by som 90 dní), tak by som mala denný vymeriavací základ 3 x 1153,- € * 0,65 / 90 dní (samozrejme zaokrúhlene a približne všetko myslím, v skutočnosti to určite musí sedieť na "sekundy").
žeby to bolo také "jednoduché"???


Mňa by tiež zaujímala odpoveď na túto otázku.
A okrem toho je už schválený horeuvedený návrh, že do tých 90 dní sa napočíta PN? Ak áno, ak uzavriem so zamestnankyňou nový pracovný pomer od 1.10.2012 bude sa postupovať podľa starého zákona, t.j. že do 90 dní sa počíta aj PN, alebo ak bude od 1.11. platiť horeuvedený návrh, tak už sa PN do odpracovaných 90 dní už počítať nebude?
Andyke
17.09.12,08:07
Tento návrh zatiaľ nebol schválený.
pochemi
17.09.12,09:05
Dobrý deň, aj ja sa potrebujem opýtať..... od 1.1.2011 na úrade práce......do 31.12.2010 stále zamestnaná a platené odvody.....teraz ochorela ....bude dostávať nejaké nemocenské?
Mila123
17.09.12,09:15
Dobrý deň, aj ja sa potrebujem opýtať..... od 1.1.2011 na úrade práce......do 31.12.2010 stále zamestnaná a platené odvody.....teraz ochorela ....bude dostávať nejaké nemocenské?

už nie.....
ani v OL a ani ako DP.....je neskoro.....
drina1
16.11.12,09:53
Som tehotná, termín pôrodu júl 2013. Bola som zamestnaná od 1.4.2009 do 31.5.2012, momentálne som nezamestnaná, ak sa od 1.12 zamestnám mohla by som ísť potom na PN v roku 2013? Z akého vymeriavaceho základu by sa rátala? Z toho decembrového? Koľko by som musela byť v tomto pracovnom pomere aby mi potom v júli vyšla aj materská a aký VZ by som mala mať? resp. musím byť v pracovnom pomere, keď mi vznikne nárok na materskú?
poraďte prosím
Mila123
16.11.12,10:33
odpracuješ viac ako 90 dní?
drina1
16.11.12,10:41
odpracuješ viac ako 90 dní?

Myslím, že by to bolo možné
Mila123
16.11.12,10:45
ak áno, dávky NP budeš mať platené z r. 2012 (DVZ) ak nie tak budú z minimálneho VZ
drina1
16.11.12,11:25
ak áno, dávky NP budeš mať platené z r. 2012 (DVZ) ak nie tak budú z minimálneho VZ

a čo s MD ? musím byť v pracovnom pomere pred nástupom na MD ?
ďakujem
Mila123
16.11.12,11:28
nemusíš byť v PPV, máš predsa nárok na OL...
MD je jednou z dávok NP....
drina1
16.11.12,11:57
a výška MD sa mi bude rátať z čoho? ak by som od 1.12 uzatvorila nový prac.pomer a ostala v ňom 3 mesiace do 28.2.2013, čiže od 1.1.2013-28.2.2013, to je RO ?
Mila123
16.11.12,12:08
a výška MD sa mi bude rátať z čoho? ak by som od 1.12 uzatvorila nový prac.pomer a ostala v ňom 3 mesiace do 28.2.2013, čiže od 1.1.2013-28.2.2013, to je RO ?
už som ti to písala, že ak budeš mať odpracovaných 90 dní sa ti budú dávky nemocenského poistenia vypočitávať z r. 2012
a ak nebudeš mať odpracovaných 90 dní budú z minimálneho vymeriavacieho základu....
RO je rozhodujúce obdobie....
podľa návrhu novej novelizácie zákona (je v schvaľovacom konaní ) , bude zmena oproti predchádzajúcej právnej úpravy.....
drina1
16.11.12,12:16
myslela som že sú tam nejaké výnimky čo sa týka PN a MD, že to nie je totožné...prepáčte...

ďakujem za odpovede
Mila123
16.11.12,12:21
myslela som že sú tam nejaké výnimky čo sa týka PN a MD, že to nie je totožné...prepáčte...

ďakujem za odpovede

výnimky už neexistujú....podľa môjho názoru sa zneužívali......
ady23
22.11.12,10:18
c) dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky; nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň alebo
d) rozhodujúce obdobie bolo stanovené podľa § 54 ods. 3 a počet dní rozhodujúceho obdobia upravený podľa § 54 ods. 10 je menší ako 90 dní .

môžem sa opýtať ? nerozumiem tomuto bodu - to akože ak mám splnených 270 dní DNP a DNP bolo ukončené a napr. sa poistím z minimálneho VZ a na druhý deň pôjdem na PN, tak to už nebude možné ?

Môj prípad som v 7tt tehotenstva, roky som si platila DNP, skončilo 7.10.2012. Som zamestnaná a zároveň som sa poistila na DNP z minima 15.11.2012 a k dnešnému dňu ho plánujem zrušiť, platila by na mňa ako tehotnú ochranná lehota v prípade PN a následne materskej. Dúfam, že toto bude platiť aj na budúci rok, že týmto zákonom sa niečo nepokazí ak bude schválený. Rozmýšľala som ešte, že ak nepôjdem do januára na PN, tak sa znovu prihlásiť z minima (keďže bude vyššie) na pár dní a tiež by platila ochranná lehota, len teraz tomu trošku nerozumiem.
Jana Motyčková
22.11.12,13:05
Ochranná lehota platí, pozor nesmie vzniknúť počas OL nové poistenie, OL by sa skončila.
S tým budúcim rokom je úvaha správna.
drina1
29.11.12,13:46
Dobrý deň, ešte mám otázku:
Ak sa od 1.12 zamestnám, ale len na minimálnu mzdu bohužiaľ a budem zamestnaná dlhšie ako 3 mesiace, pomohol by mi ďalší nový pracovný pomer-súbežný, uzatvorený od 1.1.2013, tiež v trvaní 3 mesiace k vyššej materskej? Bude sa brať VZ z oboch prac. pomerov, či nie?
Ďakujem
Mila123
29.11.12,14:24
podmienku 270 dní za posledné 2 roky máš splnenú?
drina1
29.11.12,16:01
podmienku 270 dní za posledné 2 roky máš splnenú?

áno mám
dadasv
18.12.12,05:56
Vyjadrím sa, keďže ide o moju iniciatívu. Od 1.1.2011 sa sprísnilo posudzovanie rozhodujúceho obdobia pre určenie výšky nemocenskej dávky s cieľom eliminovať špekulatívne zmeny zamestnania (pred čerpaním dávky sa ukončilo dovtedajšie zamestnanie s nízkym príjmom a občan sa na deň-dva zamestnal v novom zamestnaní s príjmom na úrovni max.VZ - dávku čerpal vypočítanú z nového zamestnania, teda v max. výške). Preto sa zaviedlo pravidlo 90 dní trvania nového zamestnania.

Prax ukázala, že to nestačí. Špekulácie pokračovali - v novom zamestnaní s vysokým príjmom sa občan stal okamžite PN, síce čerpal nízku dávku ale "bežali dni" a po 90 dňoch jedna PN-ka skončila a šiel na ďalšiu - a tu už mal nárok na vysokú dávku z max. základu. Pritom v novom zamestnaní nezaplatil temer žiadne odvody (lebo 90 dní bol PN).

Preto navrhujem, aby sa pri posudzovaní trvania nemocesnkého poistenia (ergo "nového zamestnania") brali do úvahy len také dni, za ktoré sa skutočne platí poistné.

Prosím Vás, môže mi niekto napísať, či hore citované bolo aj schválené? Máme pracovníčku, ktorá je tehotná a teraz má ísť na PN - dostala chrípku a nevie, či si to môže dovoliť, lebo inak by zrejme nesplnila tých 90 dní... (Nevie totiž ako dlho bude PN), či si nemá radšej vziať dovolenku..
Andyke
18.12.12,07:14
Schválené znenie :
(3) Ak obdobie nemocenského poistenia zamestnanca, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie, pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky bolo kratšie ako 90 dní od vzniku tohto nemocenského poistenia, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, ak obdobie nemocenského poistenia zamestnanca, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie, v predchádzajúcom kalendárnom roku bolo najmenej 90 dní, okrem obdobia nemocenského poistenia, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie, dosiahnutého u zamestnávateľa, u ktorého vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

Pozri tu : http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/zakon&ZakZborID=13&CisObdobia=6&CPT=244
dadasv
18.12.12,11:29
Schválené znenie :
(3) Ak obdobie nemocenského poistenia zamestnanca, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie, pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky bolo kratšie ako 90 dní od vzniku tohto nemocenského poistenia, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, ak obdobie nemocenského poistenia zamestnanca, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie, v predchádzajúcom kalendárnom roku bolo najmenej 90 dní, okrem obdobia nemocenského poistenia, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie, dosiahnutého u zamestnávateľa, u ktorého vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

Pozri tu : http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/zakon&ZakZborID=13&CisObdobia=6&CPT=244

Andyke, ďakujem ale celkom nechápem. Ja som myslela, že zmena bude v odst.2.
Teraz neviem. Zamestnankyňa je zamestnaná na nový pracovný pomer od 16.10.2012. Dovtedy bola na pracovný pomer na skrátený (1/2) úväzok. Od 16.10.2012 má novú pracovnú zmluvu na plný úväzok.

Na materskú dovolenku by mala ísť pravdepodobne 20.1.2012 (čo je 8 týždňom pred pôrodom). Teraz je vypísaná na PN (pravdepodobne na 7 dní). Ak by išla na PN, ovplyvnilo by jej to výšku materskej? Rátala by sa z príjmu do 16.10.2012 alebo z nového príjmu. Ráta sa PN do dní nemocenského poistenia, alebo nie? Lebo ak nie, vzala by si radšej dovolenku, alebo by posunula termín nástupu na MD.
Ďakujem za odpoveď.
ekofin
04.01.13,14:55
Dobrý deň, prosím o radu. zamestnanec bol v roku 2012 na PN od 18.2.2012 do 21.10.2012. Nastúpil opäť do práce. Teraz ale v januári 2013 je zase chorý a hrozí, že si bude musieť vybavovať invalidný dôchodok. Ak by nastúpil na PN napr. od 7.1.2013, jeho vymeriavací základ na PN sa bude počítať z akého obdobia. Bude to obdobie od 1.1.2012 do 17.2.2012 a od 22.10.2012 do 31.12.2012? Prakticky obdobie roku 2012, kedy pracoval a bol poistený? Ďakujem veľmi pekne.
Andyke
04.01.13,18:20
RO je rok 2012. A pri výpočte DVZ pre výpočet náhrady príjmu prihliadaš na § 54 ods.10.
ekofin
06.01.13,16:20
Ďakujem veľmi pekne, zamestnanec bol poistený od roku 2010 a v roku 2012 neplatil poistenie len za obdobie poberania nemocenských dávok. Takže aj mne to vychádza, že DVZ bude za to obdobie čo odpracoval v roku 2012.