ajcu
10.07.12,18:37
Konečne som našla fajn stránku,tak preveľmi dúfam,že mi bude dobre poradené.

Manžel robí ručiteľa svojmu bratovi,teraz už bezdomovcovi.Má dlhy na asi 3 spotrebné úvery,v tej dobe keď ich bral,sa mu finančne dobre darilo.žiaľ,po čase sa začal sa divne chovať,piť....atď....tak sa stalo,že začali naháňať môjho manžela.Začal ručiť po našej svadbe,švagor bol veľmi spoľahlivý ,zodpovedný človek,preto sa manžel toho nebál.

Ale teraz sa bojím hlavne ja,kedže máme BSM,bývame v podnájme,nemáme žiadne majetky okrem bežných vecí v domácnosti,žiadne vkladné knižky...preto sa chcem popýtať,aký dopad to má na mňa a naše deti...keďže manželov plat nebude asi stačit na pokrytie dlhov.Ja som na MD,môžu exekútori naháňať aj mňa,ako manželku?Ak áno,ako?Môžem si ešte dodatočne vysporiadať majetok v byte,tak,že ho prepíšem na deti,mamu,seba?

Zaujíma ma ešte jedna vec,kedy môže exekútor prísť ku nám domov spísať majetok,či sa dopredu nahlasuje,alebo príde na blink,neohlásene,trvalý pobyt mám u mamy,aj manžel,lebo sme tam istý čas bývali a už sme bydlisko papierovo nemenili.Má exekútor právo vôjsť do bytu,kt. neni náš?Ak si nás vyhladá ?A môže vôjsť do bytu kde máme trvalý pobyt? Veľmi pekne ďakujem za odpovede-
freddy87
10.07.12,19:09
V akých spoločnostiach konkrétne má dlhy a v akých sumách (tie kde manžel ručí)? Napíšte sem všetko, čo možno najpodrobnejšie...
Mária27
10.07.12,19:28
Veriteľ má právo vymáhať dlh od ručiteľa aj exekútorom. Ak sa stal manžel ručiteľom za trvania manželstva, môže sa dlh uspokojiť aj z BSM, lebo je jeho spoluvlastníkom (§ 147 občianskeho zákonnka).
Pri spisovaní majetku máte právo byť prítomní obaja a tiež žiadať niektorý majetok vylúčiť z exekúcie. Veci každodennej potreby sú z exekúcie vylúčené. Prepis majetku z BSm na niekoho iného by mohol veriteľ protestovať (napadnúť) do troch rokov (§ 42a).

Exekútor sa pravdepodobne bude snažiť zrážať dlh manželovi z platu.
draik
10.07.12,19:42
Exekútor môže siahnuť aj na majetok v BSM. Ak je manžel zamestnaný, je pre exekútora najľahšie nariadiť zrážky zo mzdy každý mesiac až do zaplatenia. V tom prípade by sa zrejme neunúval brať hnuteľné veci (je to oštara a neistý výnos). Závisí však od výšky dlhu a výšky mzdy manžela.
Poberáte materskú alebo rodičovský príspevok? Rodičovský si nechajte posielať poštou, lebo na účte by ho exekútor mohol zablokovať (nemá ako vedieť, že ide o sociálnu dávku).
Spoločný majetok už neprepisujte na nikoho, na majetok vo Vašom výlučnom vlastníctve ako manželky exekútor siahnuť nesmie.
Exekútor príde a spisuje. Môže zavítať do bytu, kde sa zdržujete (ak o ňom vie) resp. kde máte trvalý pobyt (predpokladá, že tam bývate).
marvinik
11.07.12,12:05
tie uvery su v bankach? alebo nebankovke?
Nokerla
16.07.12,17:56
Zrusit BSM....v pripade navstevy exekutora, tvrdit ze vsetko je tvoje.
lotte5
17.07.12,09:26
a ako to bude dokazovat?
mattto
17.07.12,10:05
Zrusit BSM....v pripade navstevy exekutora, tvrdit ze vsetko je tvoje.

zrušiť BSM treba pred vznikom záväzkov, teraz je už neskoro, nepomohli by si a dostali by sa do väčších problémov