suzanne32
10.07.12,20:52
Dobry den,

Aby som opisala svoj problem.Mam schvaleny uver v CSOB s odlozenym cerpanim 6mesiacov, tato doba sa konci v auguste.
Vhodnu nehnutelnost som zatial nenasla.Tak sme sa dohodli s mamou,ze odkupim byt od nej a tak si vycerpam uver-a vlastne mi peniaze ostanu,kym si nenajdem vhodnu nehnutelnost, ktoru uz potom vyplatim vlastne v hotovosti./kedze peniaze realne ostanu mne/
Mamina je vlastnik bytu,obe mame v byte trvalý pobyt viac ako 10rokov.
Zaujimalo by ma ako sa da tento predaj zrealizovat aby sme nemuseli vsetko prepisovat na mna /elektriku,vodu,kurenie.../ Vlastne kupit byt len na ucel vycerpania uveru.
Alebo este sme rozmyslali, ci by sa to nedalo urobit,ze by som odkupila z bytu iba jednu izbu-neviem, ci je to mozne /kvoli banke/
Mozete mi poradit ako by bolo najlepsie takuto kupu realizovat s co najmesimi vydavkami???

Dakujem pekne, Zuzana
freddy87
10.07.12,19:01
Príklad, ktorý si opísala sa bežne používa v praxi, ide o klasickú kúpu, kde platenie energií najlepšie zistíš keď zavoláš priamo do spoločností, ktoré Vám ich dodávajú. Určite v tom nebude problém. Existujú aj možnosti ako kúpiť iba časť bytu, viem, že kolegovia to tak niekedy využívali. Najlepšie je sa obrátiť s prosbou o pomoc na nejakého odborníka, keď sa popýtaš vo svojom okolí, určite má niekto kontakt na nejakého šikovného finančníka. Alebo si to potom obehaj sama...
suzanne32
10.07.12,19:06
:( z tohto nie som o vela mudrejsia ...
draik
10.07.12,19:56
Kupovať musíte celý byt. Ak budete tým bytom aj ručiť, budete ho môcť previesť (darovať) späť matke len so súhlasom banky resp. po založení inej nehnuteľnosti. S prevodom záložného práva sú spojené poplatky banke na zmenu zmluvnej dokumentácie, poplatky na kataster a prípadne znalecký posudok na novú nehnuteľnosť. Ďalšie poplatky katastru v prípade darovania bytu s5 matke. Zároveň sa stráca niekdajšia výhoda daňového oslobodenia pri prípadnom následnom predaji bytu matkou.
Pri energiách ide o odberné miesto, nie o nehnuteľnosť. To by až taký problém nebol, aj keď zmena by bola to najmenšie, čo Vás čaká.
Helik3
11.07.12,05:23
tat, tak - zakladáš banke celý byt, nie len časť a dôležitá je hodnota bytu!! na žiadanú výšku úveru, musí mať aj nehnuteľnosť určitú hodnotu, to ti v banke povedia, aká musí byť hodnota nehnuteľnosti, iba v tom prípade ti ho preplatia... treba si dať byt oceniť súdnemu znalcovi. viem, že v CSOB ti nejakého môžu prideliť, alebo si zoženieš sama (najlepšie po známosti).