kocand
20.09.04,10:49
Ahojte,
chcela by som sa opýtať, či mi nevie niekto poradiť, či môžem dať do daňových výdavkov nákup sadu samozalažovaciu do kvetináčov a či si môžem uplatniť DPH.
Dakujem
Andrea
Veselá
20.09.04,10:24
Ak podnikáte v kvetinárstve alebo zahradníctve bez problémov. Záleží či sú to výdavky na udržanie a zabezpečenie príjmu.

Ak ide o samozavlažovače do kvetináčov v kancelárii dala by som to na
reprezentáciu aj s DPH.
Danka Kosibová
20.09.04,11:06
tak ako pise p. Vesela, nedavala by som to do nákladov, pokial nepodnikáte s kvetinkami. Podla mna to sluzi na reprezentáciu.
kocand
20.09.04,11:25
Dakujem za radu. Nepodnikame v zahradníctve a ani nemáme v predmete podnikania nič s kvetmi.
Chcela by som sa ešte spýtať, či dávate kochlíkové kvety, kvetináče, zeminu do repre, alebo do nákladov? My ich dávame do nákladov a daňová kontrola na to nič nepovedala a nechala nám to v nákladoch. Podľa mňa aj ten zavlažovací systém by mohol patriť do nákladov. Je to vlastne podobné ako zemina.
Dakujem
mudroš
20.09.04,11:38
Veľa sa dá, len to treba správne oddôvodniť. Nie vždy to musí byť reprezentácia. Predsa aj dobré pracovné prostredie je potrebné na zabezpečenie príjmov.
kocand
20.09.04,11:59
Ja si to iež myslím a tak sme im to aj zdôvodnili.
Dakujem za poradenie
Milka
20.09.04,19:15
Samozrejme, že daňový náklad, veď to je určite nepatrná cena a dala by som to rovno do režie resp. spotrebný materiál. Veď celé Slovensko sa "oblieka do nového šatu" a priestor kancelárie tiež musí upútať zákaznika, aby sa dosiahli "vyššie" príjmy. Reprezetačné je káva, čaj, pohostenie ...
Paula
15.06.05,09:41
Firemné betónové parkovisko .... ponechali sme "prírodný" pás, nakúpili zeminu a tuje. Môžem novozakúpené dať do nákladov a odpočítať DPH? Ďakujem za radu. :)
adrika
16.06.05,10:39
A čo zakúpenie ľadviniek na doklady pre zamestnancov ? /firma sa zaoberá predajom a servisom výpočt. techniky / - môžem to dať do nákladov a odpočítať DPH ? ďakujemhttp://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif
Paula
16.06.05,14:51
Tak s ľadvinkami veru neviem a budem rada, ak sa k tvojej otázke vyjadria skúsení poradcovia, resp.tí, ktorým takýto nákup pri kontrole prešiel ako výdavok, resp.náklad + odpočet DPH. Mali sme na Porade prípad tričiek s firemným logom, možno v takom prípade by sa dali zaúčtovať do výdavkov.... :)
Jana Acsová
16.06.05,15:07
A čo zakúpenie ľadviniek na doklady pre zamestnancov ? /firma sa zaoberá predajom a servisom výpočt. techniky / - môžem to dať do nákladov a odpočítať DPH ? ďakujemhttp://www.porada.sk/images/icons/icon6.gifAk si viete zdôvodniť, že zamestnanci servisu (ak ich tak môžem nazvať) majú časté zmeny pracoviska, t.j. chodia po klientoch a vybavujú zákazky, pričom používajú služobné vozidlo, mám za to, že ľadvinky môžu byť daňovo uznaným nákladom pre účely DPH. Pristúpila by som k tomuto výdavku ako v služobnej aktovke. Doporučila by som evidenciu takto vydaných ľadviniek - aby ste preukázali, že Vám záleží na ich evidencii, sledujete ju a nedávate im to často, ale podľa stanovenej doby spotreby (t.j. doporučujem zapracovať do smernice k ostatným OOPP so stanovením tejto doby.)
Ide predsa o to, aby práca technikov nebola brzdená zabudnutím dokladov u klienta, prípadne sa to dá odôvodniť aj preventívnym opatrením pred odcudzením. A bez dokladov nemôže technik zabezpečovať firme "príjem".
accad
16.06.05,15:57
A čo zakúpenie ľadviniek na doklady pre zamestnancov ? /firma sa zaoberá predajom a servisom výpočt. techniky / - môžem to dať do nákladov a odpočítať DPH ? ďakujemhttp://www.porada.sk/images/icons/icon6.gifAk zdôvodnite účelnosť používania daných "ľadviniek" vašími pracovníkmi nevidím v tom problém dať to do nákladov. Ale treba popísať kedy to používajú a na čo to v praxi slúži. Napr., že chodia často do terénu k zákazníkom a ľadvinky používajú na uloženie pokladničných dokladov, objednávkových formulárov, drobných nástrojov (šroubováky a pod.), ktoré používajú pri demontáži a montáži, služobný mobil atď.
durisovad
16.06.05,18:07
Ja som pred casom riesila podobny pripad - colnym deklarantom sme kupili aktovky na ulozenie a nosenie dokladov. Preslo to bez problemov aj cez kontrolu danoveho uradu, jak pri kontrole odpoctu DPH, tak pri kontrole dane z prijmu. Len sme urobili interny zaznam, ze aktovky potrebuju k svojej praci.
Paula
21.06.05,06:47
Prosím radu -prísp.č. 8 .Ďakujem :)
ALLL
21.06.05,07:38
Firemné betónové parkovisko .... ponechali sme "prírodný" pás, nakúpili zeminu a tuje. Môžem novozakúpené dať do nákladov a odpočítať DPH? Ďakujem za radu. :)Pokial to parkovisko patri firme...nie ste v podnajme, tak si myslim ze by tam nemal byt problem...
Paula
21.06.05,14:39
ALLL, ďakujem :) .
Manual
21.06.05,15:40
Prosím radu -prísp.č. 8 .Ďakujem :)Paula, my sme robili drobné terénne úpravy pri budove firmy, priestor nie je oplotený a priamo sa napája na verejnú komunikáciu. jednalo sa o botonárke práce a úpravu terénu. Týmto sa docielilo v okolí budovy lepší prístup autami a lepší celkový vzhľad okolia. Jednalo sa to do 26.000,- Sk s DPH. Pri kontrole nebol problém.
Pekný deň želám...
Paula
21.06.05,16:54
Dík Manual aj Tebe :) . Úpravu sme robili na vlastnom pozemku... ale chcela som mať istotu :) .
nika.sum
12.07.05,12:45
Kvety v kancelariach budu asi nedanovy vydavok vsak? Keby bolo zdovodnenie : zkraslenie interieru pre klientov? A kvety viest v evidencii.
To iste napr. s vianocnou ci inou vyzdobou.
Jara
12.07.05,12:57
Ja som davala do daňových výdavkov aj vianočné ale tak raz za 2 roky, aby som to mohla odôvodniť. Je to za účelom dosiahnutia príjmov? Je. Tak čo potom? Ak to nieje neúmerne vysoká čiastka, tak napr. že už z papierov je jasné, že je to výzdoba doma u deti, svokry ap....
Paula
12.07.05,12:58
Kvety vo firemných priestoroch, aj vianočnú výzdobu dávame do výdavkov (nákladov).Ešte sme pri kontrolách nemali námietky. :)
adrika
12.07.05,13:40
Ahojte, a čo osobný automobil: Lekárka - zubárka - ordináciu má v mieste bydliska - zakúpi osobné auto na svoju s.r.o.-čku. Môže si uplatňovať jeho odpisy v daňovo uznateľných výdavkoch ? Ďakujem
nika.sum
12.07.05,14:49
dakujem za radu. :)
liba2
12.07.05,15:41
Kvety vo firemných priestoroch, aj vianočnú výzdobu dávame do výdavkov (nákladov).Ešte sme pri kontrolách nemali námietky. :)Ja tiež tak robím. Sú prevádzky kde je nevyhnutné umiestniť výzdobu. Napr. predajne, a všade kam chodí klientela. Kontrola - v pohode.
Paula
12.07.05,15:54
adrika: odpisy pôjdu do daňovo uznaných nákladov s.r.o. :)
dhuisman
05.03.08,20:05
ahojte, mame blocek z nakupu z Billy (neuvazujem s DPH): taska 6 Sk, obrusky 15 Sk, kuch. utierky 20 Sk. A nas uctovnik zauctoval tasku na 513 a obrusky s utierkami na 501. Mne sa to nejako nezda....preco by sme nemohli dat do dan. nakladov tasku, v ktorej sme nakup odniesli....? Co myslite, uctuje to dobre? Dakujem
dhuisman
18.03.08,12:08
..posuvam..