sada
16.02.06,14:02
Chcem si overiť postup pri určení obstarávajúcej ceny. Firma kúpila pozemok v roku 2005 , kedy sa stala aj vlastníkom. je zapísaný do LV. Cenu pozemku bude splácať do roku 2008 v mesačných splátkach , kde sú rozpočítane aj úroky. Mám úroky počítať do obstaravajúcej ceny alebo účtovať priamo do nákladov .
Cena je určená nasledovne:
Pozemok 400 000,-
úroky 19 000,-
Kúpna cena po zvýšení: 419 000,-
Ďakujem za názor
sada
17.02.06,13:29
Keď mi nikto neodpovedá skúsim vyjadriť môj názor:
Podľa postupov účtovania §35 odst.2, písmeno h Hovorí: Do ceny obstarania dlhodobého majetku nepatria úroky s úverov ak sa účtovná jednotka do času uvedenia tohto majetku do používania nerozhodne , že bude tvoriť súčasť obstarávacej ceny.
Z toho vyplýva , že keď obstarávam pozemok nikdy tieto úroky nedostanem do nákladov ( formou odpisov) a preto by som ich nemala dávať do obstarávacej ceny.
Čo vy na to?
Prediskutuje to so mnou niekto?
Ešte je tu polemika či tie úroky ktoré platím sú úroky s úveru.
Lebo ja platím úroky zo splátok.
Zita5
17.02.06,14:00
Z toho vyplýva , že keď obstarávam pozemok nikdy tieto úroky nedostanem do nákladov ( formou odpisov) a preto by som ich nemala dávať do obstarávacej ceny.
.


Ty nie že úroky nedostaneš do odpisov , ale odpisovať nemôžeš ani pozemok , pretože na základe Zákona o dani z príjmov § 23 odst.1 Hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania ,máš uvedené , čo je vylúčené z odpisovania .

Možno nás niekto usmerní .;)
sada
17.02.06,14:38
Veď práve že pozemok nemôžem odpisovať , tak keď úroky priradím k obstarávacej cene nedám do nákladov ani uroky , ktoré zaplatím priebežne pri mesačných splátkach .
JankaO
17.02.06,16:08
Chcem si overiť postup pri určení obstarávajúcej ceny. Firma kúpila pozemok v roku 2005 , kedy sa stala aj vlastníkom. je zapísaný do LV. Cenu pozemku bude splácať do roku 2008 v mesačných splátkach , kde sú rozpočítane aj úroky. Mám úroky počítať do obstaravajúcej ceny alebo účtovať priamo do nákladov .
Cena je určená nasledovne:
Pozemok 400 000,-
úroky 19 000,-
Kúpna cena po zvýšení: 419 000,-
Ďakujem za názor

Podľa § 35 odst. 2 Postupov účtovania

2) Na účte 042 – Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa neúčtujú a nie sú súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku
a) penále, pokuty, poplatky, úroky z omeškania alebo iné sankcie zo zmluvných vzťahov a peňažné náhrady škôd súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku,
b) náklady na prípravu pracovníkov pre budované prevádzky a zariadenia,
c) náklady na vybavenie obstarávaného dlhodobého majetku zásobami,
d) náklady na biologickú rekultiváciu,
e) náklady súvisiace s prípravou a zabezpečením výstavby, ktoré vznikli po uvedení obstaraného hmotného majetku do užívania,
f) náklady na opravy a udržiavanie dlhodobého hmotného majetku, pričom opravami sa odstraňuje čiastočné fyzické opotrebovanie alebo poškodenie za účelom uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu a uvedením do prevádzkyschopného stavu sa rozumie vykonanie opravy aj s použitím iných než pôvodných materiálov, náhradných dielcov, súčastí alebo technológií, ak nedôjde k zmene technických parametrov alebo zvýšeniu výkonnosti majetku a ani k zmene účelu použitia; udržiavaním sa spomaľuje fyzické opotrebovanie, predchádza jeho následkom a odstraňujú sa drobnejšie závady,
g) kurzové rozdiely,
h) úroky z úverov, ak sa do času uvedenia tohto majetku do používania nerozhodne, že budú tvoriť súčasť obstarávacej ceny.


Treba zvážiť, ako dohodnutý úrok bude klasifikovaný, no podľa môjho názoru nie je súčasťou obstarávacej ceny.
Jana Acsová
17.02.06,17:58
Chcem si overiť postup pri určení obstarávajúcej ceny. Firma kúpila pozemok v roku 2005 , kedy sa stala aj vlastníkom. je zapísaný do LV. Abstrahujem od ostatnej časti otázky.
Podľa § 32 ods. 2 písm. b) dlhodobý nehnuteľný majetok (viazaný na zápis do katastra) obstaraný na základe zmluvy účtuje v účtovej triede 0 účtovná jednotka, ktorá nehnuteľnosť užíva. Čiže máme tu dva dátumy, od ktorých je možné sa odraziť. Dátum, kedy ste začali nehnuteľnosť užívať, alebo povolenie zápisu do katastra. Týmito dátumami (tým ktorý nastane skôr) môžete podľa môjho názoru zaradiť pozemok a účtovať o ňom na účte 031. U zaradeného majetku sa viac jeho obstarávacia cena neupravuje a úroky budú nákladovou položkou aj v zmysle Zákona o dani z príjmov.

Možno by bolo ešte dobré uviesť účel, za akým ste pozemok obstarali.
sada
19.02.06,12:11
Oba dátumy sú v roku 2005 .
Kúpna zmluva však obsahuje splátky až do roku 2008, kde sú úroky zo splátok rozpočítané na každú jednu splátku. V závere zmluvy sú tieto čiastky naspočítane zvlášť. Doslovne napísané
Kúpna cena základná: 400000
Kúpna cena zvýšená o úrok 19000,-
Spolu: 419000
Podľa postupov účtovania mi vychádza , že tento úrok by som mohla dávať priamo do nákladov , pri uhradení splátky a celkovú cenu: 400000,- Sk by som zaradila ako cenu pozemku.
Učtujem v jednoiuchom účtovníctve a chcem si byť na 100% istá , že čiastky zaplatených úrokov možem počas 3 rokov dávať do nákladov , Aby mi to daniari nevyhodili a netvrdili že to patrí do ceny obstarania.
Pozemok sa kúpil a na ňom sa postavila stavba : predajňa.