Mixka
11.07.12,06:39
dobry den,
zvazujeme s manzelom, ze by sme isli na dva roky pracovat do rakuska. nasla som na nete dost informacii o tom, ako postupovat a co vybavit, ale potrebujem poradit, ci by mohla ist s nami aj moja mama, ktora ma 73r. mame dve skolkarske deti a chcela by som, aby isla s nami a pomohla mi s detmi, ked ja budem v praci. povolili by jej pobyt na na cely cas, co tam budeme ?? dakujem.
220870
11.07.12,16:46
Povolia nie sú v tom obmedzenia .
arizona
11.07.12,17:03
Poznam viacero cudincov zijucich dlhodobo v AT a co viem, nahlasuju rodicov iba na "bezne" navstevy. / na Gemainde,alebo Policia/ Tie mozu trvat 3 mesiace. Potom staci iba znovu nahlasit,akoze prisli opat.
Ak matka pobera na SK dochodok,alebo bude navstevovat doma lekarov, tak urcite bude chodit na SK, takze to nie je problem...


Od vstupu Slovenskej republiky do EÚ 1. 5. 2004 nepodliehajú slovenskí štátni príslušníci v Rakúsku vízovej povinnosti a majú právo usadiť sa v Rakúsku. Občania Európskeho hospodárskeho priestoru, ktorí si uplatňujú právo na slobodu pobytu, sú oprávnení zdržiavať sa na spolkovom území maximálne 3 mesiace. Stačí prihlásenie podľa zákona o prihlasovaní.
Pri pobyte v trvaní viac ako 3 mesiacov musia byť splnené nasledovné predpoklady

Občan Európskeho hospodárskeho priestoru musí byť zamestnanec alebo vykonávať samostatnú pracovnú činnosť
vedia doložiť, že majú dostatočné zdravotné poistenie ako aj dostatočné finančné prostriedky na živobytie
vedia doložiť, že absolvujú vzdelanie na právne uznanej verejnej alebo súkromnej škole alebo vzdelávacom zariadení a majú dostatočné zdravotné poistenie ako aj dostatočné finančné prostriedky na živobytie

Pri trvalom pobyte dlhšom ako 3 mesiace to treba hlásiť regionálne príslušnému úradu krajinskej vlády resp. obvodnému úradu formou prihlásenia najneskôr 3 mesiace od začiatku pobytu (prihlasovacie potvrdenie).

http://www.rakusko.eu/sk/pobyt.aspx

viac info mas aj tu :http://www.slovaci.at/infoservis.html
Mixka
12.07.12,05:02
dakujem vam za odpovede :)

dochodok mama pobera tu na sk a na tom nic menit nebudeme. lekarov ma tiez samozrejme tu, len to by asi bolo lepsie, keby potom chodila tam, lebo predsa len 700km aby chodila hore dolu... no uvidime. v kazdom pripade dakujem :)