petovsan
16.02.06,15:17
Poraďte, či môžem rozdeliť príjem z prenájmu výherných automatov na oboch manželov v pomere 50:50 v prípade, že priestory prenajíma ten z manželov, ktorý predmetnú nehnuteľnosť nevlastní. Budova, kde sú tieto automaty umiestnené, je vlastníctvom iba jednoho z nich, čiže nejde o BSM. V skratke: jeden z manželov budovu vlastní a ten druhý je prenajíma; medzi sebou majú o tom podpísanú dohodu. Alebo bude lepšie prepísať nájomnú zmluvu na oboch manželov (i keď vlastníkom je iba 1 z nich) a až potom príjmy deliť? Ide o invalidných dôchodcov, myslím, že úľavy na dani im už padli, ale nezdaniteľnú časť 87.936,- na každého z nich uplatniť môžem, nie? Nejde o poberateľov starobného, ale invalidného dôchodku.
petovsan
16.02.06,16:47
Prosííííím, nikto mi nevie poradiť ???
Johanka
16.02.06,19:09
Poraďte, či môžem rozdeliť príjem z prenájmu výherných automatov na oboch manželov v pomere 50:50 v prípade, že priestory prenajíma ten z manželov, ktorý predmetnú nehnuteľnosť nevlastní. Budova, kde sú tieto automaty umiestnené, je vlastníctvom iba jednoho z nich, čiže nejde o BSM. V skratke: jeden z manželov budovu vlastní a ten druhý je prenajíma; medzi sebou majú o tom podpísanú dohodu. Alebo bude lepšie prepísať nájomnú zmluvu na oboch manželov (i keď vlastníkom je iba 1 z nich) a až potom príjmy deliť? Ide o invalidných dôchodcov, myslím, že úľavy na dani im už padli, ale nezdaniteľnú časť 87.936,- na každého z nich uplatniť môžem, nie? Nejde o poberateľov starobného, ale invalidného dôchodku.
Deliť príjem medzi manželov sa dá iba ak ide o príjem , ktorý plynie z ich bezpodielového spoluvlastníctva ( § 4 ods.8 Zo DP).
Nechápem tú dohodu, možno tam je niečo napísané , čo vyhovuje z právneho hľadiska, ale nezdá sa mi, že sa ja ako vlastník nehnuteľnosti, dohodnem s inou FO, že bude prenajímať moju nehnuteľnosť. Za prvé nevidím v tom nejakú výhodu, lepšie povedané nechápem zámer takejto voľby a za druhé si myslím, že to je iba slovenská nekonečná tvorivosť.
Možno však - ak doplníš informácie - nájdeme nejaké riešenie, ale delenie príjmov to určite nebude.
petovsan
16.02.06,20:36
Manžel tú budovu nadobudol ešte pred uzatvorením manželstva a tým, že časť budovy bezodplatne prenajal manželke, jej chcel umožniť dosiahnuť nejaké ďalšie príjmy. Takto mi to bolo podané. Aha, teraz ma napadla ešte jedna alternatíva, ako by sa to dalo vysporiadať z hľadiska DzP. Bolo by to v poriadku, keby ten manžel uzatvoril so svojou manželkou odplatnú zmluvu o prenájme tej časti budovy, kde sú umiestnené výherné automaty a tá ju prenajímala ďalej firme, ktorá tam má tie stroje umiestnené? Manžel by si zdanil svoj príjem za prenájom (povedzme vo výške 1/2 z jej podielu za automaty), ten by u manželky predstavoval výdavok a zdaňovala by iba rozdiel po odpočítaní tohto nájomného, zaplateného svojmu manželovi. To by bolo O.K.?
petovsan
18.02.06,09:50
Johanka, alebo niekto iný, prosím o Vaše rady a názory ...
Johanka
18.02.06,09:59
Manžel tú budovu nadobudol ešte pred uzatvorením manželstva a tým, že časť budovy bezodplatne prenajal manželke, jej chcel umožniť dosiahnuť nejaké ďalšie príjmy. Takto mi to bolo podané. Aha, teraz ma napadla ešte jedna alternatíva, ako by sa to dalo vysporiadať z hľadiska DzP. Bolo by to v poriadku, keby ten manžel uzatvoril so svojou manželkou odplatnú zmluvu o prenájme tej časti budovy, kde sú umiestnené výherné automaty a tá ju prenajímala ďalej firme, ktorá tam má tie stroje umiestnené? Manžel by si zdanil svoj príjem za prenájom (povedzme vo výške 1/2 z jej podielu za automaty), ten by u manželky predstavoval výdavok a zdaňovala by iba rozdiel po odpočítaní tohto nájomného, zaplateného svojmu manželovi. To by bolo O.K.?
Nájomná zmluva musí byť odplatná, aj keď iba za symbolické nájomné. To čo Ťa napadlo ako možné riešenie je, myslím, v poriadku.
Zita5
18.02.06,10:05
Poraďte, či môžem rozdeliť príjem z prenájmu výherných automatov na oboch manželov v pomere 50:50 v prípade, že priestory prenajíma ten z manželov, ktorý predmetnú nehnuteľnosť nevlastní. Budova, kde sú tieto automaty umiestnené, je vlastníctvom iba jednoho z nich, čiže nejde o BSM.


Príjem 50:50 môžeš deliť jedine v prípade , že splňajú § 10 ods.1 Zákona o dani z príjmov . Čiže musia byť spoluvlastníci . V tomto prípade nie sú .


V skratke: jeden z manželov budovu vlastní a ten druhý je prenajíma; medzi sebou majú o tom podpísanú dohodu. Alebo bude lepšie prepísať nájomnú zmluvu na oboch manželov (i keď vlastníkom je iba 1 z nich) a až potom príjmy deliť? Ide o invalidných dôchodcov, myslím, že úľavy na dani im už padli, ale nezdaniteľnú časť 87.936,- na každého z nich uplatniť môžem, nie? Nejde o poberateľov starobného, ale invalidného dôchodku.


Ja by som to riešila zmluvou o nájme , s tým , že manžel vlastník prenajíma manželke budovu za odplatu s tým , že to môže prenajímať osobe ďalšej . On by si uplatnil paušálne výdaje resp. preukázateľné .
Nájom by účtoval do príjmu .
Manželka by účtovala príjem z prenájmu automatov a zároveň by uplatňovala výdavky .

Inak je to dosť blbé , pretože kľudne ten prenájom mohol ísť len na manžela . Prečo to takto kompĺikujú .
Tie automaty sú vo vlastníctve koho , nájomcu manželky ?
Johanka
18.02.06,10:36
Keby sa jednalo iba o prenájom .... To tiež nechápem o čo im ide. Ale aby to nakoniec nebolo tak, že ona nemá príjem z prenájmu, ale príjem na základe mandátnej zmluvy ako províziu z "tržby" v automate. Keď si pozrieme nadpis témy, je to celkom možné.
Zita5
18.02.06,10:40
Keby sa jednalo iba o prenájom .... To tiež nechápem o čo im ide. Ale aby to nakoniec nebolo tak, že ona nemá príjem z prenájmu, ale príjem na základe mandátnej zmluvy ako províziu z "tržby" v automate. Keď si pozrieme nadpis témy, je to celkom možné.

Ono je to ťažko sa k téme vyjadrovať , keď nie sú úplne základné údaje . Možno aj máš pravdu , ale snáď zadávateľ témy sa rozpíše . Možno ani jemu to manželia nepovedali všetko . Veď vieš , že veľa ľudí pri takýchto vážnych témach vravia , len okrajovo . Aspoň ja som si to všimla .;) :)
Heni
18.02.06,13:54
ja by som sa ešte pozrela na to z inej stránky, že ak napr. daň z tých výherných automatov platil mestu len jeden z manželov, tak aj príjem z nich by mal mať ten istý človek...
opravte ma, ak sa mýlim...
petovsan
18.02.06,14:53
Ide im o to, aby z príjmu za prenájom výherných automatov zaplatili čo najnižšie dane. Ak by to bolo písané na manžela, nedal by sa rozdeliť základ dane na oboch, pretože budovu vlastní iba on. Do výdavkov by si mohol uplatniť iba 25% paušál. výdavky a nič iné. Rozdiel by musel zdaňovať. Ak sa to rozhodí aj na manželku s tým, že on jej vyfakturuje nájomné povedzme vo výške 1/2 jej príjmu za nájom priestorov pre automaty, manželka zdaňuje už iba tú druhú polovicu. Lenže teraz ma napadla ešte jedna vec: ak to bude takto postavené, môže to tá manželka vôbec prenajímať ďalej, ako na to nemá živnostenské oprávnenie a prenajíma to iba ako občan? Pokiaľ viem, bez ŽL môžu prenajímať budovy iba ich vlastníci ??? Alebo sa mýlim? Obaja sú invalidní dôchodcovia, dúfam, že nárok na nezdaniteľnú čiastku v tomto prípade majú; tá sa neuplatňuje, iba ak sú poberatelia starob. alebo výsluhového dôchodku, nie? Ešte doplním, že medzi majiteľmi automatov a prenajímateľom je vraj uzatvorená Zmluva o dodaní, umiestnení a prevádzkovaní výherných prístrojov, na základe ktorej im mesačne vyplácali príslušnú odmenu.
Johanka
18.02.06,15:11
V žiadnom prípade by som nerobila DP na základe toho, že je "vraj" uzatvorená nejaká zmluva, Tú zmluvu treba vidieť, lebo mne to zaváňa tým, čo som napísala vyššie. Zdá sa mi , že my tu odpovede smerujeme k príjmom z prenájmu nehnuteľnosti, pričom pri zdaňovaní takéhoto príjmu je nepodstatné, na čo nájomca ďalej nehnuteľnosť využíva. Podľa mňa manželka nedostáva nájomné (vyplýva to aj z názvu zmluvy) , ale províziu resp. podiel na tržbách. Toto všetko sú však iba dohady, ktoré bez zmluvy nevyriešime.