IVEB
16.02.06,15:25
V niektorých vyjadreniach poraďákov som sa dočítala , že tvoria sociálny fond každý mesiac so skutočných hrubých miezd vyplatených zamestnancom. Vzhľadom k tomu , že mám len jedného zamestnanca by to samozrejme bolo pre mňa jednoduchšie a nemusím sa trápiť s koncoročným zúčtovaním. /teda do 28.02/
Ale moja otázka znie , nakoľko tvorbu musím zúčtovať do 15-teho v mesiaci napr. do 15.01.2006 , ako vlastne mám zúčtovať tvorbu za tento mesiac ak ja vtedy neviem ešte výšku hrubej mzdy za mesiac január ?

Ešte sa chcem opýtať , ak robím ročné zúčtovanie SF do 28.02.2006 tak počítam HM za 1-12/05 a o prípadný preplatok znížim tvorbu SF / mínusovou položkou / v evidencii SF v roku 2006 , kde uvediem , že je to ročné zúčtovanie SF ?

ďalej , SF tvorbu účtujem v JÚ v rámci uzávierkových operácii ID , je potrebné čerpanie SF v PD vykazovať mesačne alebo stačí tiež v rámci uzávierkových operácií? / čerpanie mám len na stravu/

a ešte jedna otázka , ak moja tvorba SF je veľmi nízka / cca 600 Sk a na rok / môžem celú tvorbu Inter.smernicou použiť ako príspevok na stravu ?
Marína
16.02.06,17:53
V niektorých vyjadreniach poraďákov som sa dočítala , že tvoria sociálny fond každý mesiac so skutočných hrubých miezd vyplatených zamestnancom. Vzhľadom k tomu , že mám len jedného zamestnanca by to samozrejme bolo pre mňa jednoduchšie a nemusím sa trápiť s koncoročným zúčtovaním. /teda do 28.02/
Ale moja otázka znie , nakoľko tvorbu musím zúčtovať do 15-teho v mesiaci napr. do 15.01.2006 , ako vlastne mám zúčtovať tvorbu za tento mesiac ak ja vtedy neviem ešte výšku hrubej mzdy za mesiac január?
Ak vieš, že nik nebude mať dovolenku, že nebude prípadne chorý atd. tak si vypočítaj predbežne mzdy a z toho vypočítaj tvorbu SF. Prípadne, ak dôjde k zmene a software Ti to umožňuje, čiastku oprav podľa skutočného výpočtu miezd, aj keď podľa postupov účtovania takýto postup nie je správny. V najhoršom prípade upravíš v uzávierkových operáciach tak, ako si to robila doteraz.

Ešte sa chcem opýtať , ak robím ročné zúčtovanie SF do 28.02.2006 tak počítam HM za 1-12/05 a o prípadný preplatok znížim tvorbu SF / mínusovou položkou / v evidencii SF v roku 2006 , kde uvediem , že je to ročné zúčtovanie SF ?
Áno, v evidencii upravíš + alebo -.

ďalej , SF tvorbu účtujem v JÚ v rámci uzávierkových operácii ID , je potrebné čerpanie SF v PD vykazovať mesačne alebo stačí tiež v rámci uzávierkových operácií? / čerpanie mám len na stravu/
Ja vediem osobitne pokladňu SF, takže prevod robím medzi pokladňami.
Ak nevedieš pokladňu alebo BÚ soc. fondu, tak účt. operáciu môžeš previesť len cez ID. Ak zo SF čerpáš mesačne, tak mesačný pohyb.

a ešte jedna otázka , ak moja tvorba SF je veľmi nízka / cca 600 Sk a na rok / môžem celú tvorbu Inter.smernicou použiť ako príspevok na stravu ?
Ja to mám ošetrené tak isto.
IVEB
17.02.06,10:15
Veľmi pekne Ti ďakujem za odpoveď
IVEB
17.02.06,14:50
MARÍNA , prepáč ale ešte ma napadlo toto.
Vzhľadom k tomu , že ja v JU nevediem samostatný účet na SF , mám len vytvorenú Evidenciu SF , kde mesačne zapisujem tvorbu + čerpanie , ale nie je mi vlastne jasné účtovanie SF v peňažnom denníku. Ak mesačne tvorím SF vystavím VPD - kolonka v PD tvorba SF , ďalej čerpanie napíšem ako VPD - výdaj neovplyvňujúci daň pokladňa / mám len jednu/ alebo to všetko robím len ID bez pohybu peňazí v pokladni Tak ktorý spôsob účtovania SF je správny v PD alebo už som sa načisto poplietla?
Marína
17.02.06,15:34
Ak vedieš pokladňu SF, tak
Príklad
Pokladňa 1
Pokladňa 2(SF)
odvod do SF - VOZD z H1
tvorba SF - PNZD do H2 (v evidencii SF +)
čerpanie SF - VNZD z H2 (v evidencii SF -)
K 31.12. úprava SF na základe výpočtu z ročných miezd
Ak je v evidencii SF viac, potom
VNZD z H2
POZD v H1 alebo VOZD mínusom
ak menej
VOZD z H1
PNZD do H2
a súčasne upravíš v evidencii SF + alebo -
Dúfam, že som Ťa nedoplietla.
Ak nemáš pokladňu SF, potom nemôžeš ani účtovať v PD prevody medzi pokladňami. Musíš len úpravu z evidencie SF upraviť aj zdaniteľný základ v rámci uzávierkových operácii cez ID.
IVEB
20.02.06,11:25
Nepoplietla si ma , ale ja Ti s tým SF nedám pokoja. Čiže to zhrniem , ak nemám prostriedky fondu vedené v pokladni , tak tvorbu v PD účtujem v rámci uzávierkových operácií ID k 31.12.2005. To mi je jasné , ale čo s čerpaním SF ? Čerpanie môžem taktiež uskutočniť v rámci uzávierkových operácií v PD , / nakoľko so SF mesačne prispievam na stravovanie zamestnancovi / , alebo to môžem ID resp. VPD učtovať v PD mesačne ako VNZD? Vďaka , dúfam , že už s tým SF budem mať pokoja.
Marína
20.02.06,20:54
Keďže by to mali byť reálne peniaze, otvor si hoci aj k 31.12. pokladňu SF a zúčtuj to tak, ako som Ti napísala. V r.2006 už budeš účtovať chronologicky.
janyca
17.02.11,13:44
ahojte...poprosila by som Vás o radu...či mám alebo nemám zaúčtovať SF v JÚ, lebo ked zaúčtujem tvorbu SF, čerpanie vlastne nebude, pretože zamestnancovi z toho nebudeme prispievať na gastráče,nakolko zamestnavatel mu plati denne stravu...hmm poradí mi niekto ??? ďakujem ...
Tweety
17.02.11,14:27
ahojte...poprosila by som Vás o radu...či mám alebo nemám zaúčtovať SF v JÚ, lebo ked zaúčtujem tvorbu SF, čerpanie vlastne nebude, pretože zamestnancovi z toho nebudeme prispievať na gastráče,nakolko zamestnavatel mu plati denne stravu...hmm poradí mi niekto ??? ďakujem ...
Tvorba je zákonom stanovená, a k tomu príspevku na stravu, príspevok zo SF je povinný nielen na SL, ale na akékoľvek zabezpečenie stravovania.
janyca
17.02.11,15:01
oki takže radšej zaučtujem :) dík ... ale predsa sa ešte opýtam, ked mám zaučtovanú tvorbu SF a čerpanie nebude, nič sa nedeje?? a tvorba sa účtuje vlastne ako príjem v JU?
Tweety
17.02.11,15:02
oki takže radšej zaučtujem :) dík ... ale predsa sa ešte opýtam, ked mám zaučtovanú tvorbu SF a čerpanie nebude, nič sa nedeje?? a tvorba sa účtuje vlastne ako príjem v JU?
A prečo by nemalo byť? veď som napísala, že na zabezp. stravovania musí prispievať.
kimart
21.02.11,12:33
Mám problém, čo so SF, ak už vo firme niet zamestnanca (JU)
Tweety
21.02.11,12:59
Mám problém, čo so SF, ak už vo firme niet zamestnanca (JU)
Zaúčtovať ich do príjmu a zdaniť.
kimart
21.02.11,13:16
ďakujem