nika6
11.07.12,11:13
ahojte, viete mi poradiť?


od roku 2009 evidujeme záväzok voči inej firme (faktúru sme doposiaľ neuhradili). Z tejto faktúry sme si však uplatnili odpočet DPH, je to správne?
marjankaj
11.07.12,09:42
S vami je asi radosť obchodovať.:eek:
nika6
11.07.12,11:52
dakujem za uprimnosť, ale nejde o moju firmu.
marjankaj
13.07.12,12:12
Vôbec to nie je správne. Služba alebo tovar(ja neviem) vám bola dodaná, o čom svedčí, že ste si uplatnili odpočítanie DPH, tak by ste tú faktúru aj mali uhradiť.
betka
18.07.12,08:58
Vôbec to nie je správne. Služba alebo tovar(ja neviem) vám bola dodaná, o čom svedčí, že ste si uplatnili odpočítanie DPH, tak by ste tú faktúru aj mali uhradiť.

Ako dobre bolo, keď existoval zákon, keď bude DPH uhradená, môžeš si odpočítať. Tiež ma štve, že neplatičom túto DPH vrátia.
nika6
18.07.12,10:36
Nechápem, prečo sa navážate do mňa, keď som len slušne poprosila o radu na tomto diskusnom fóre, nakoľko nechcem urobiť nijaký kiks, čo sa týka DPH. Veď ja predsa nemôžem za to že niekto má neuhradený záväzok. Ja som dotyčnú DPH odpočitala keď to bolo aktuálne a momentálne je to doposiaľ neuhradené tak sa slušne pýtam či je to O.K. s pohľadu DPH. Ja by som to najradšej uhradila hneď a bolo by po probléme, ale nemám na to právomoci. Ale v pohode .... uražajte dalej.....
skaspa
18.07.12,10:47
ahojte, viete mi poradiť?
od roku 2009 evidujeme záväzok voči inej firme (faktúru sme doposiaľ neuhradili). Z tejto faktúry sme si však uplatnili odpočet DPH, je to správne?

právo na odpočítanie DPH nie je podmienené úhradou, ak ste si DPH uplatnili, tak je to OK; netreba robiť žiadny dodatočný odvod DPH z titulu neuhradenia faktúry - ak bola otázka smerovaná k tomuto
marjankaj
18.07.12,10:55
Nechápem, prečo sa navážate do mňa, keď som len slušne poprosila o radu na tomto diskusnom fóre, nakoľko nechcem urobiť nijaký kiks, čo sa týka DPH. Veď ja predsa nemôžem za to že niekto má neuhradený záväzok. Ja som dotyčnú DPH odpočitala keď to bolo aktuálne a momentálne je to doposiaľ neuhradené tak sa slušne pýtam či je to O.K. s pohľadu DPH. Ja by som to najradšej uhradila hneď a bolo by po probléme, ale nemám na to právomoci. Ale v pohode .... uražajte dalej.....
Dala si málo informácií. Ak to bola fiktívna faktúra(a preto ste to neuhradili), tak nemáte právo na odpočet DPH.


Odpočítanie dane

§ 49
Odpočítanie dane platiteľom

(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.
promont maja
18.07.12,11:00
Nechápem, prečo sa navážate do mňa, keď som len slušne poprosila o radu na tomto diskusnom fóre, nakoľko nechcem urobiť nijaký kiks, čo sa týka DPH. Veď ja predsa nemôžem za to že niekto má neuhradený záväzok. Ja som dotyčnú DPH odpočitala keď to bolo aktuálne a momentálne je to doposiaľ neuhradené tak sa slušne pýtam či je to O.K. s pohľadu DPH. Ja by som to najradšej uhradila hneď a bolo by po probléme, ale nemám na to právomoci.

... neviem, konkrétne čo by si potrebovala vedieť ... čisto z pohľadu zadávanej témy ( z pohľadu odberateľa, teda nárokujúceho si odpočet):

§ 49 Zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty
Odpočítanie dane platiteľom
(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7.

Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň
a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
b) ním uplatnená z tovarov a služieb, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4, 7 a 9 až 12,
c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
d) zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru. (s účinnosťou od 1. januára 2013)
d) ním uplatnená pri dovoze tovaru alebo zaplatená colnému orgánu v tuzemsku pri dovoze tovaru. (s účinnosťou od 1. januára 2013)

.. čiže, ako vidíš, či je aj DPH uhradená tento zákon nerieši ... no, je potrebné aj dodať, že z pohľadu dane z príjmu je situácia iná ... ale na toto sa nepýtaš, či? ...

... hoci toto ešte nie je schválené, ale informatívne to tu prilepím ... od 1. 10. 2012 sa chystá: http://www.porada.sk/t197833-zabezpeka-na-dan-od-oktobra-stazi-registraciu-novych-subjektov.html ... myslím si totiž, že toto schvália ... možno aj preto, že Česká republika má s tým dobrú skúsenosť ...
betka
18.07.12,11:25
Nechápem, prečo sa navážate do mňa, keď som len slušne poprosila o radu na tomto diskusnom fóre, nakoľko nechcem urobiť nijaký kiks, čo sa týka DPH. Veď ja predsa nemôžem za to že niekto má neuhradený záväzok. Ja som dotyčnú DPH odpočitala keď to bolo aktuálne a momentálne je to doposiaľ neuhradené tak sa slušne pýtam či je to O.K. s pohľadu DPH. Ja by som to najradšej uhradila hneď a bolo by po probléme, ale nemám na to právomoci. Ale v pohode .... uražajte dalej.....

Nika, nenavážame sa. Vy ste účtovníčka a máte veľa firiem. My účtovníci robíme to, čo máme robiť, a to, čo nám náš odberateľ služieb predloží. Každý máme určité právomoci, a proti niektorým nič nezmôžete, nezmôžeme. Pomyslíme si svoje, prípadne cez zaťaté zuby, aby sme nebuchli, si vypočujeme kydy na svoje účtovnícke schopnosti a znášame to, akoby sme za to mohli samy. Tiež by ste boli rada, keby Vám to zo záväzkov vypadlo, menej roboty, menej inventarizácie, kratšie lajstro záväzkov, ..... (vieme, o čom hovoríte)

Máte samozrejme nárok na odpočítanie DPH. Ani Janko, ani ja sme to tak nemysleli. Len už človeka v poslednej dobe se.ú určité skutočnosti, a ešte viac deprimuje to, že poctivec cvakaj, darebák vez sa na poctivcovi ....
nika6
18.07.12,11:59
dakujem za pochopenie a za odpovede.
AntekaK
13.01.13,07:44
Ahojte, chcem sa s Vami skúsenejšími poradiť. Skutočne je to v našej republike tak, že keď vykonám pre odberateľa službu, som mesačný plátca DPH, odberateľ je tie plátca DPH, faktúru odošlem po skončení mesiaca, (mimochodom už od júla mi neuhradil ani jednu faktúru), ja mesačne mám daň na výstupe, musím zaplatiť do ŠR aj keď nemám faktúry uhradené. Nie je niekde v zákone o DPH nejaké ustanovenie, že po akom čase musí odberateľ faktúru uhradiť, aby si ju aj on mohol odpočítať, čo by ho donútilo svoje záväzky vyrovnať. Ďakujem Vám, neviem, či som to napísala dosť zrozumiteľne.
Tweety
13.01.13,08:11
Ahojte, chcem sa s Vami skúsenejšími poradiť. Skutočne je to v našej republike tak, že keď vykonám pre odberateľa službu, som mesačný plátca DPH, odberateľ je tie plátca DPH, faktúru odošlem po skončení mesiaca, (mimochodom už od júla mi neuhradil ani jednu faktúru), ja mesačne mám daň na výstupe, musím zaplatiť do ŠR aj keď nemám faktúry uhradené. Nie je niekde v zákone o DPH nejaké ustanovenie, že po akom čase musí odberateľ faktúru uhradiť, aby si ju aj on mohol odpočítať, čo by ho donútilo svoje záväzky vyrovnať. Ďakujem Vám, neviem, či som to napísala dosť zrozumiteľne.Nie, nie je.
janka01
13.01.13,08:21
Dievčatá ja sa opýtam inak.
Mám fa z minulého mesiaca, ktorú sme uhradili, dodavateľ mi dal aj bloček z ERP, len bohužiaľ niekde sa mi stratil. Dali mi nový, ale už je na ňom napísané že kopia.
Ako môžem postupovať, učtujem v JU. Z fa si odpočítam DPH, a čo ďalej? Zaúčtujem ako výdaj neovplyňujúci daň z príjmu? Alebo klasika do stlpca materiál a pôjde do nákladov?
Ďakujem.
Tweety
13.01.13,09:03
Dievčatá ja sa opýtam inak.
Mám fa z minulého mesiaca, ktorú sme uhradili, dodavateľ mi dal aj bloček z ERP, len bohužiaľ niekde sa mi stratil. Dali mi nový, ale už je na ňom napísané že kopia.
Ako môžem postupovať, učtujem v JU. Z fa si odpočítam DPH, a čo ďalej? Zaúčtujem ako výdaj neovplyňujúci daň z príjmu? Alebo klasika do stlpca materiál a pôjde do nákladov?
Ďakujem.Faktúru zaúčtuješ klasicky, podľa toho, čoho sa týka. Bude VOZD, materiálom alebo réžiou.
kukučka
28.03.14,16:42
A ako dostať takúto neuhradenú faktúru von zo záväzkov? Podnikateľ neodložil lístok o zaplatení dobierky a dodávateľ nereaguje na žiadosť o kópiu.