Maja6
16.02.06,14:36
Zdravím Vás, milí kolegovia!
Som tu medzi Vami celkom nová. Chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadne zrážkovej dane pri dovoze "krabicového" softvéru z Čiech pre širokú verejnosť.
Prečítala som si Vaše príspevky týkajúce sa tejto problematiky, ale stále nemám jednoznačnú odpoveď. Tak k čomu som sa doteraz dopracovala a čo mi zostalo ešte nevyjasnené?
Jeden výklad hovorí, že takýto štandardný softvér pre širikú verejnosť, ktorý výrobca distribuje prostredníctvom svojich distribútorov, ktorí na softvéri nič nemenia len ho v nezmenenej podobe predávajú na nosičoch CD konečným používateľom sa považuje za tovar a v súlade s Pokynom Ministerstva financií č.3/1998 sa z predaja takéhoto softvéru zrážková daň neodvádza.

Vzniká tu však otázka, či Pokyn MF z roku 1998, ktorý bol vydaný za účinnosti starého zákona o dani z príjmu môžeme aplikovať aj na terajší Zákon o dani z príjmu č.595/2003, alebo s účinnosťou starého zákona o dani z príjmu zanikla účinnosť aj tohto opatrenia?

Druhý výklad hovorí, že podľa súčasného zákona o dani z príjmu na základe §16 ods.1 písm e) 1. až 3. bodu a §43 sa daň vyberá zrážkou bez ohľadu na to, o aký softvér sa jedná.

Už vopred som Vám vďačná za vyjadrenie Vašich názorov a skúseností k tejto problematike.

Maja6