kitt77
11.07.12,13:29
Zdravím. Chcem sa Vás opýtať, či mi viete poradiť ohľadom dlhov po rozvode manželstva. Môj manžel nabral počas nášho manželstva rôzne pôžičky a úvery, na svoje meno, pričom moje meno v nich nefiguruje. Mám nejaký podiel na týchto jeho dlhoch aj ja?, musím ich aj ja splácať?. Tieto jeho pôžičky boli použité na jeho gamblerstvo a na to aby mal z čoho žiť, keď bol stále na chorej - bohužial nič z toho neviem dokázať. Často menil zamestnania - toto dokázať viem. Som už druhý rok rozvedená a uvažujem o vysporiadaní BSM po rozvode manželstva. Žiadny majetok nemáme, ani ja ani môj ex-manžel, takže ide len čisto o vysporiadanie dlhov, resp. záväzkov. Pred uzavretím manželstva som vlastnila byt, ktorý som predala a financie z jeho predaja, som investovala do rodiny a úpravu prenajatého domu, pričom následne sme mali zlavnený nájom. Za všetky odpovede vopred ďakujem.
: D
Mária27
11.07.12,13:06
Ak si nedala na pôžičky súhlas (ani tichý), sú to iba jeho dlhy. Avšak, ak by tie dlhy vymáhal exekútor, mohol by pohľadávky veriteľa uspokojiť aj z BSM v zmysle § 147 občianskeho zákonníka. Majetkom v BSM by mohli byť aj hnuteľné veci a peniaze v hotovosti (vklady), lebo aj tie sa považujú za vyporiadané (ako ich užívate) až po troch rokoch od rozvodu.

Čiže, ak by mohol hroziť exekútor, dobre by bolo mať BSM vyporiadané čím skôr - potom už nemôže ani exekútor zasiahnuť do tvojho majetku. Vyporiadať je to najlepšie dohodou - dáte si potvrdenie o vyporiadaní. Tiež by mohol BSM vyporiadať aj súd - treba spísať všetky spoločné veci.
Ak určite nemáte nič v BSM, ani nemáte spoločné dlhy, tak nemáte čo vyporiadať.
kitt77
11.07.12,14:44
aký to je tichý súhlas? Ďakujem veľmi pekne za tvoje odpovede Mária27 :D
willma
11.07.12,14:52
a nerobíš si náhodou s tejto stránky vrtuľu? Tu si rozvedená 2 roky, bývalá vlastníčka bytu a v inej téme študentka denného štúdia na SŠ
mareko
11.07.12,15:09
a nerobíš si náhodou s tejto stránky vrtuľu? Tu si rozvedená 2 roky, bývalá vlastníčka bytu a v inej téme študentka denného štúdia na SŠ

....keby študentka, ale študent, ktorý miestami vystupuje (píše) v ženskom rode :-(

"Dlh som nikdy preukázatelne neuznal."
"...keď som študentom denného štúdia na SŠ..."
kitt77
11.07.12,16:05
písal tu v mojom mene aj syn, aby sa nemusel registrovat
Mária27
11.07.12,17:31
Tichý súhlas znamená, že si o braní pôžičky vedala a neprotestovala, teda potichu súhlasila.