autonacomputers
11.07.12,15:20
Dobrý deň. Vybavil som si živnosť spolu s príspevkom na podnikanie z dôvodu, že zahraničný DE zamestnávateľ to požadoval. No nastala zmena a vyzerá to tak, že budem v DE pracovať na trvalý pracovný pomer a zamestnávateľ bude za mňa odvádzať odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne v DE. Informoval som sa na zdravotnej a sociálnej poisťovni kde mi bolo povedané, že nemôžem platiť odvody dvoch členských štátoch, ale iba v jednom. Keďže mám momentálne otvorenú živnosť s príspevkom na podnikanie a nemôžem ju zrušiť kvôli príspevku a zdravotné a sociálne odvody budem platiť v zahraničí, má to nejaký vplyv na príspevok, ktorý som dostal na otvorenie živnosti, ktorú asi nevyužijem, ak si živnosť ponechám, ale odvody budem platiť v Nemecku na základe trvalého pracovného pomeru?
veronikasad
11.07.12,15:21
Ak živnosť nebude aktívna po dobu dvoch rokov, musíš príspevok vrátiť. Nestačí (ne)platiť na Slovensku odvody, musíš mať zo živnosti na Slovensku príjem - z predmetu podnikania, na ktorý si príspevok dostal.
autonacomputers
11.07.12,15:42
To znamená, že ak v priebehu dvoch rokov od založenia živnosti vystavím zopár faktúr tak to bude potom OK?
veronikasad
11.07.12,15:44
To znamená, že ak v priebehu dvoch rokov od založenia živnosti vystavím zopár faktúr tak to bude potom OK?
Budeš na Slovensku živnosť skutočne prevádzkovať, keď pracuješ v Nemecku ? O aký predmet podnikania sa jedná ?
autonacomputers
11.07.12,15:50
Elektroinštalačné práce. Do DE idem ako elektrikár na TPP. Živnosť môžem prevádzkovaťnapr. keď pridem z DE na dovolenku
veronikasad
11.07.12,15:54
Elektroinštalačné práce. Do DE idem ako elektrikár na TPP. Živnosť môžem prevádzkovaťnapr. keď pridem z DE na dovolenku
Ak si živnosť ešte nezačal prevádzkovať a dotáciu neminul, bolo by rozumnejšiu ju vrátiť. Sprísňujú sa kontroly na čerpanie dotácie, treba posielať pravidelne polročné výkazy na UP po dobu dvoch rokov.
autonacomputers
11.07.12,16:02
Jasné to viem. Hlásenia sa posielajú každý polrok ohľadom čerpania finančných prostriedkov z dotácie. Na úrade práce som dostal takú odpoveď, že pokiaľ budem riadne platiť odvody - socialne a zdravotne tak ÚP nezaujíma aké DP ja podávam a či naozaj mám aj príjmy zo živnosti a pokiaľ ja sám nepožiadam o zrušenie živnosti tak nie je dôvod aby som musel vrátiť dotáciu. Tu ide akurát o to, že ja budem mať živnosť, ktorú využijem len zriedka napr.vystavím, každé 3 mesiace faktúru na nejakú sumu - len preto, aby som vykázal nejakú činnosť kvôli dotácii, aby to nebolo podozrivé, že nič nerobím.
veronikasad
11.07.12,16:04
Jasné to viem. Hlásenia sa posielajú každý polrok ohľadom čerpania finančných prostriedkov z dotácie. Na úrade práce som dostal takú odpoveď, že pokiaľ budem riadne platiť odvody - socialne a zdravotne tak ÚP nezaujíma aké DP ja podávam a či naozaj mám aj príjmy zo živnosti a pokiaľ ja sám nepožiadam o zrušenie živnosti tak nie je dôvod aby som musel vrátiť dotáciu. Tu ide akurát o to, že ja budem mať živnosť, ktorú využijem len zriedka napr.vystavím, každé 3 mesiace faktúru na nejakú sumu - len preto, aby som vykázal nejakú činnosť kvôli dotácii, aby to nebolo podozrivé, že nič nerobím.
Toto ti naozaj povedala pracovníčka UP ? Možno jej nadriadený, ktorý bude kontrolovať tvoj polročný výkaz bude mať iný názor. Ak by si na pracovnú zmluvu pracoval na Slovensku, problém s vrátením dotácie nevidím.
autonacomputers
11.07.12,16:13
No naozaj a to som jej povedal, že možno pôjdem do zahraničia pracovať na TPP. Kvôli zahraničiu som si vybavoval živnosť a teraz sa mi to všetko komplikuje, len kvôli odvodom - lebo s tým som nepočítal, že nemôžem platiť odvody v dvoch štátoch. Myslel som, že nemec za mňa zaplatí odvody v nemecku a ja si ešte kvôli živnosti a príspevku budem platiť odvody tú na SVK. Myslím si, že ÚP do mojich príjmov nie je nič, pretože je veľa skrachovaných živnostníkov a keď sa Vám raz nedarí tak sa nedarí. Podmienka poskytnutia príspevku je článok 2 bod 3 SZČ vykonávať alebo prevádzkovať nepretržite najmenej po dobu dvoch rokov odo dňa začatia vykonávania alebo prevádzkovania SZČ, teda do dátumu posledného dňa dvojročného vykonávania SZČ, čo si myslím, že ak živnosť nezruším tak potom by to malo byť v poriadku