acco
11.07.12,14:40
Prosím o radu.
SRO zakúpila v tuzemsku v 12/10 nový osobný automobil a uplatnila si odpočet DPH v plnej výške. Teraz má existenčné problémy a chce automobil predať súkromnej osobe v tuzemsku. Predávať bude s DPH, ale ako je to v prípade, keď predajná cena bez DPH bude nižšia než daňová zostatková cena k 31.12.11. To znamená, že DPH na výstupe bude pomerne nízka. Vyplývajú z toho nejaké ďalšie povinnosti, čo sa týka DPH voči daňového úradu?
Vopred ďakujem.
SilMar Group
11.07.12,12:50
podľa §22/1 zákona o DPH - základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí pritihodnotu... zníženú o daň. V tomto prípade je to predajná cena bez ohľadu na zostatkovú cenu. Aj daň z príjmu povoľuje dávať do daňových nákladov celú zostatkovú cenu majetku pri jeho predaji, bez ohľadu na predajnú cenu.

Len si treba dávať pozor na osoby, ktoré majú osobitný vzťah k platiteľovi - tam sa už používa trhová hodnota ako základ dane - viď §22/8 a 9
acco
11.07.12,13:23
podľa §22/1 zákona o DPH - základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí pritihodnotu... zníženú o daň. V tomto prípade je to predajná cena bez ohľadu na zostatkovú cenu. Aj daň z príjmu povoľuje dávať do daňových nákladov celú zostatkovú cenu majetku pri jeho predaji, bez ohľadu na predajnú cenu.

Len si treba dávať pozor na osoby, ktoré majú osobitný vzťah k platiteľovi - tam sa už používa trhová hodnota ako základ dane - viď §22/8 a 9

Ak tomu správne rozumiem :), tak môže SRO predať za nižšiu cenu a tým pádom odviesť aj nižšiu DPH, ak kupujúci nemá osobitný vzťah k predávajúcemu. SRO má jedného spoločníka, ktorý je zároveň konateľom, tomu sa to nepredáva. Okrem neho už je vo firme iba zamestnanec na dohodu o pracovnej činnosti a kupujúca je jeho matka. Kupujúca je tiež matkou osoby prenájímajúcej registračné sídlo SRO. Kupujúca je zároveň aj exmanželkou konateľa, ktorý bol konateľom do apríla 2011 a v tom istom čase sa aj rozviedli. Hm :)...takže ktoré z toho je osobitný vzťah k platiteľovi???
SilMar Group
11.07.12,13:28
Čo sa rozumie pod osobou blízkou je presne vymenované v §22/9 - ak tam nenájdeš žiadnu súvislosť, tak je to OK. Ale priprav sa na to, že ak k tomu príde, daňováci si na tomto prípade zgustnú.
acco
11.07.12,13:40
Čo sa rozumie pod osobou blízkou je presne vymenované v §22/9 - ak tam nenájdeš žiadnu súvislosť, tak je to OK. Ale priprav sa na to, že ak k tomu príde, daňováci si na tomto prípade zgustnú.

Prešla som práveže všetky tie odstavce a nie som si istá, preto sa pýtam. Tá exmanželka konateľa už asi nie, matka prenajímateľa sídla neviem....možno matka zamestnanca na dohodu? Fakt nie som si istá... Na dedine sú si skoro všetci blízky :):):)
KEJKA
11.07.12,14:37
zober si to tak..... má existenčné problémy a predáva pod trhovú cenu?
Dobre, beriem. Teda doslova. Nech to predá mne za tú istú cenu, ja ešte dobrovoľne prihodím 10%. To je ferová ponuka.
Ak súhlasíš, tak potom je ten predaj aj tej osobe v poriadku, ak nesúhlasíš, tak je to jasne zvýhodnený predaj osobe blízkej.
Za normálnych okolností sa nikto nevzdá, nepredá niečo pod cenu.
Riešiť sa to dá aj tak, že síce predáš pod cenu, ale DPH vypočítaš z ceny obvyklej a teda odvedieš DPH tú vyššiu - DU isto namietať nebude.
acco
11.07.12,15:06
zober si to tak..... má existenčné problémy a predáva pod trhovú cenu?
Dobre, beriem. Teda doslova. Nech to predá mne za tú istú cenu, ja ešte dobrovoľne prihodím 10%. To je ferová ponuka.
Ak súhlasíš, tak potom je ten predaj aj tej osobe v poriadku, ak nesúhlasíš, tak je to jasne zvýhodnený predaj osobe blízkej.
Za normálnych okolností sa nikto nevzdá, nepredá niečo pod cenu.
Riešiť sa to dá aj tak, že síce predáš pod cenu, ale DPH vypočítaš z ceny obvyklej a teda odvedieš DPH tú vyššiu - DU isto namietať nebude.

Zánovných automobilov je teraz na predaj veľa a keď chceš predať, musíš lacno, inak nepredáš. Akokoľvek to vyzerá, osoba je dohodnutá a cena tiež, ani by ma nenapadlo, že je to blízka osoba, kým som si neprečítala tie odstavce, kto sa za blízku osobu považuje. Každý keď niečo predáva, tak skôr predá známemu ako cudziemu.... To je jedno, ja už to riešim iba účtovne. Takže ty si Kejka myslíš, že niektorý prípad z toho, čo som napísala, je blízka osoba?
KEJKA
11.07.12,15:20
DU sa na to bude pozerať tak.
Áno, myslím si to, lebo pod cenu by isto cudziemu - napr. mne nepredal.
Ak by napr. v bazare dostal viac, tak isto to nie je cena obvyklá.
Však sa na to dívaj čisto logicky.
acco
11.07.12,16:35
DU sa na to bude pozerať tak.
Áno, myslím si to, lebo pod cenu by isto cudziemu - napr. mne nepredal.
Ak by napr. v bazare dostal viac, tak isto to nie je cena obvyklá.
Však sa na to dívaj čisto logicky.

Ved ja sa na to praveze chcem pozriet logicky a chcem vediet, aku mam odviest DPH. Co je pod cenu? Ak odvediem DPH zo zostatkovej danovej hodnoty, bude to v poriadku? Ja neviem posudit sama, za kolko by sa ten automobil mohol predat. V jeho kategorii sa cena pohybuje 10000 hore-dolu....
KEJKA
11.07.12,17:01
ved to - ak budeš mať nejaký dôkaz s cenami 10000 plusmínus a ty bude napr. v tej tolerancii niekde na spodnej hranici, tak sa nič nedeje. Nikto to nebude môcť účinne namietať.
Ja hovorím o mimoriadne výhodných predajoch - pre kupujúceho. Za pár EUR, niekoľkonásobne nižšie ceny ako sú obvyklé.
acco
12.07.12,15:34
ved to - ak budeš mať nejaký dôkaz s cenami 10000 plusmínus a ty bude napr. v tej tolerancii niekde na spodnej hranici, tak sa nič nedeje. Nikto to nebude môcť účinne namietať.
Ja hovorím o mimoriadne výhodných predajoch - pre kupujúceho. Za pár EUR, niekoľkonásobne nižšie ceny ako sú obvyklé.

Jaaaj Kejka to nie, ved som pisala ze za nizsiu cenu, nez je danova zostatkova, ale nie za par EUR :o)))).
Jarka 1
12.07.12,15:41
Aj pár EUR je cena nižšia ako zostatková.