silver
11.07.12,15:04
Spoločnosť - platiteľ DPH predáva stroj, nadobudnutý delimitáciou v r. 1991, s nulovou zostatkovou cenou.
Ide o príležitostný predaj plne funkčného, ale roky nepoužívaného zariadenia.
Predávajúca spoločnosť nie je obchodník s použitým tovarom, a zariadenie sa nepredáva ako kovový šrot.
Je možné použiť §42 zákona o DPH a predať tento DHM bez DPH?
Prípadne prosím inú oporu v zákone.
Vopred vďaka za ústretovosť.
SilMar Group
11.07.12,13:13
Ak spĺňa podmienky uvedené v §42, tak áno - tzn. ak ten stroj bol používaný výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa §28-41, prípadne kúpený za účelom repre alebo ako prechodná položka (§49/7) :). Myslím si, že ani jedna z podmienok nie je dodržaná, takže, podľa mňa musíte normálne predať s DPH.
silver
11.07.12,13:31
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Stroj podmienky §42 nespĺňa.
Ale zároveň pri jeho obstaraní nebol uplatnený nárok na odpočet DPH - teda nemám vedomosti ani prehľad o tom, čo sa v tých rokoch 1991 a ďalej pri delimitáciách dialo podľa vtedy platných zákonov, či tam bola možnosť pri registráciách za platiteľov DPH uplatniť si spätne nejakú formu dane z obratu alebo inej dane ... toto je čistá moja improvizácia
SilMar Group
11.07.12,13:34
pokiaľ viem, tak okrem §42 sú osobitne riešené len osobné automobily, pri ktorých nebolo možné odpočítať daň podľa starého zákona.
silver
11.07.12,13:49
práve som zistila že dani z obratu pred r. 1992 nepodliehali investície - to len na magro mojej nevedomosti
ak tomu rozumiem správne, tým že zákon o DPH v platnom znení dnes túto problematiku nerieši, je daňová povinnosť v tomto prípade považovaná za samozrejmosť
ešte raz Vám ďakujem