blondy
11.07.12,15:20
Akoby ste chápali text v nájomnej zmluve, kde prenajímateľ je platcom DPH a nájomca nie.
text: "k nájomnému nebude účtované DPH za predpokladu že v zmysle platných právnych predpisov je takáto daň účtovateľná" :confused:
SilMar Group
11.07.12,13:25
Ja to chápem tak, že aj napriek tomu, že môžem "účtovať" DPH zdaniteľnej osobe, lebo mi to zákon umožňuje (§38/5 zákona o DPH), aj tak tam tú DPH nedám.

Čiže nájom bude vždy oslobodený od DPH.
Ale možno som to pochopila zle :)
blondy
11.07.12,13:38
Aj mňa toto napadlo, že sa prenajímateľ rozhodol pri prenájme neúčtovať DPH, len som si nie na 100% istá, čítam tú zmluvu ešte raz, to čo som citovala bolo v bode 2.1., bod 2.2 hovorí o spôsobe úhrady v hotovosti, a bod 2.3. hovorí o paušálnej sume 33 eur za energie : "cena služieb bude nájomcom platená súčasne s platbou nájomného, spôsobom uvedeným vyššie". takýto paušál za energie už však podlieha DPH, alebo sa mýlim?
KEJKA
11.07.12,14:46
znenie je nejednoznačné, a tá platba za energie ozaj DPH podlieha.
v zmluve mali byť pojmy identické s pojmami platnej legislatívy - navrhla by som upravu a jednoznačne pomenovať, čo je a čo nie je oslobodené od DPH.
blondy
11.07.12,15:23
Kejka, ďakujem za názor, porozprávam sa o tom s klientom
a_je_to
11.07.12,15:33
Je to dosť hlúpo štylizované, ale nemusíš podľa mňa robiť nič. Z prvej časti vety je zrejmé, že prenajímateľ si z možnosti § 38, ods. 3 a hlavne 5 vybral nájomné nezdaňovať ... pokiaľ ods. 5 bude dávať možnosť zdaňovať, alebo nie. Ak by sa odsek zmenil, tak to už bude zmena zo zákona, nie z tejto zmluvy. Z tejto zmluvy nehrozí nič iba to, čo je v prvej časti citovanej vety .... teda, že nájomné sa zdaňovať nebude.
KEJKA
11.07.12,15:43
a čo tie energie?
SilMar Group
11.07.12,19:20
U energii predsa nie je možnosť vybrať si, tie sa zdaňovať musia. Problém je, že v zmluve nie je definované, či tie energie sú už s DPH, alebo bez DPH. A to definovať jednoznačne treba.