Mikolajova
16.02.06,14:46
ahojte, prosim Vas ako účtujete, keď Vám Vás odberateľ vráti tovar a vystaví naň faktúru. Účtujete to ako došlú faktúru, alebo na základe tejto faktúry vystavíte dobropis? Ide o to, že zákazník po polroku nezaplatil a takto sa to rozhodol riešiť.
Beba
16.02.06,14:04
Riešil to zvláštne. Keď vystavil faktúru, ty ju príjmeš ako došlú faktúru klasickú a príjem na sklad a potom urob po dohode zápočet .
účtovník 007
16.02.06,14:16
ahojte, prosim Vas ako účtujete, keď Vám Vás odberateľ vráti tovar a vystaví naň faktúru. Účtujete to ako došlú faktúru, alebo na základe tejto faktúry vystavíte dobropis? Ide o to, že zákazník po polroku nezaplatil a takto sa to rozhodol riešiť.

Riešil to ako vedel, asi nemá peniaze.Mal to urobiť po dohode s Vami. Ono je niekedy výhodnejšie takýto tovar zobrať naspäť(samozrejme ak vieš, že ho bez problémov predáš - nebola to neobvyklá objednávka), ako dať návrh na vydanie plat. rozkazu a potom sa naťahovať cez exekútorov.
My tákéto prípady riešime tiež, ale cena za ktorú zoberieme tovar naspäť musí byť pre nás zaujímavá(Je to vlastne akýmsi spôsobom odškodnenie za neúčtovanie penálov a našu trpezlivosť).Následne zápočet pohľ a záv.
Mikolajova
17.02.06,05:56
Mne by skôr vyhovoval dobropis, aby som si to odúčtovala z tržieb. Lebo teraz to dám na 504AE a to sa mi nepáči. Tržby samozrejme ostanú také isté i keď realita je iná.
Milan Benka
17.02.06,06:01
Tak potom mu vráť fa a zašli dobropis.
Mikolajova
17.02.06,06:04
Aj to je riešenie dakujem za odpoveď. Myslite, že by bol problem ak by som k došlej faktúre vystavila dobropis a faktúru by som neúčtovala?
Milan Benka
17.02.06,06:06
Nesprávny postup.
Mikolajova
17.02.06,06:16
A ešte otázočka ak mi príde opravná faktúra vystavená v našom mene na tovar z dôvodu reklamácie odberateľa, môžem si na ňu vystaviť dobropis?
Zita5
17.02.06,06:22
:)
ahojte, prosim Vas ako účtujete, keď Vám Vás odberateľ vráti tovar a vystaví naň faktúru. Účtujete to ako došlú faktúru, alebo na základe tejto faktúry vystavíte dobropis? Ide o to, že zákazník po polroku nezaplatil a takto sa to rozhodol riešiť.

Mne sa to zdá neobvyklý prípad , aby mi odberateľ vrátil tovar a vystavil mi faktúru . Potom to vyzerá , akoby mi ho predal .

Ja osobne by som takýto postup neprijala , ak prevzal od nás tovar a riadne podpísal jeho prevzatie to znamená , že je povinný fa zaplatiť .

Iný prípad by bol , keby tovar bol poškodený a vrátil by ho z toho dôvodu . Tak áno , vtedy som povinná vystaviť dobropis .

Treba sa k tomu postaviť tak , že ak Vám vracia tovar z dôvodu , že nemá na zaplatenie faktúry , tak ho neprevezmite a jeho povinnosťou je ho zaplatiť . A za tým si aj stáť , pretože si zvykne na takýto spôsob a budete to takto opakovať .;) A čo, ak by Ti to začali robiť všetci odberatelia , však by si sa mohla zblázniť .

To je môj osobný pohľad na vec , samozrejme že nemusíte s ním súhlasiť .:)
Zita5
17.02.06,06:23
A ešte otázočka ak mi príde opravná faktúra vystavená v našom mene na tovar z dôvodu reklamácie odberateľa, môžem si na ňu vystaviť dobropis?


Ale kto vystaví faktúru vo Vašom mene ?:eek:
Mikolajova
17.02.06,06:33
Odberateľ z dôvodu chybnej zásielky, máme podpísanú dohodu o tomto postupe, len môj soft mi to inak neprijme na sklad ani do účtovníctva, proste nepozná postup, že niekto vystaví doklad za našu firmu.
Zita5
17.02.06,06:38
Odberateľ z dôvodu chybnej zásielky, máme podpísanú dohodu o tomto postupe, len môj soft mi to inak neprijme na sklad ani do účtovníctva, proste nepozná postup, že niekto vystaví doklad za našu firmu.


Čo je to prosí Ťa chybná zásielka ?
Ak máte podpísanú dohodu o takom postupe , to znamená že tomu rozumiem tak , že on Vám predá späť chybnú zásielku . Ty mu uhradíš faktúru a tovar prijmeš na sklad . Tým pádom by si nemala vystavovať dobropis . Alebo sa potom nerozumieme .
Mikolajova
17.02.06,06:49
On mi nepredá tovar, ale urobí v mojom mene dobropis z dôvodu, že mu došiel tovar, ktorý si neobjednal. Jedna sa to velkych obchodných sieti u ktorých je takýto postup štandardný.
Zita5
17.02.06,06:55
On mi nepredá tovar, ale urobí v mojom mene dobropis z dôvodu, že mu došiel tovar, ktorý si neobjednal. Jedna sa to velkych obchodných sieti u ktorých je takýto postup štandardný.

Vieš nehnevaj sa , ale nepochopím ako Ti môže on spraviť dobropis v Tvojom mene , asi potrebujem, aby mi to niekto vysvetlil , možno som už hlúpa alebo neviem rozmýšľať , lebo priznám sa s takýmto postupom som sa ešte nestretla a možno preto sa čudujem nad takýmto postupom .;) :)
účtovník 007
17.02.06,07:07
Neviem rýchle nájsť link, ale niekto to tu už riešil a jednalo sa tuším o TESCO. Tiež si samo TESCO vystavilo pre seba dobropis v mene inej spoločnosti za tovar, ktorý nemali objednaný. To si už reťazce môžu robiť čo chcú?:eek: Je to veľmi neštandardný postup.
Mikolajova
17.02.06,07:12
skus pozrieť par.75 zákona o DPH odsek 3.
Zita5
17.02.06,10:59
skus pozrieť par.75 zákona o DPH odsek 3.

No takže je to tak , podľa uvedeného § . Ale, ak čítam dobre , tak Ty vlastne nesieš zodpovednosť .:) Chvala Božku , že s takým niečim neprichádzam do styku , nuž ale človek nikdy nevie .:rolleyes:
sara-ke
17.02.06,12:20
Prosim Vas ako mam zauctovat, ked nakupime tovar na sklad, ktory predavame aj v predajni aj ako nahradny diel pri oprave v servise, ale ako to treba uctovat ked to spotrebujeme pre vlastnu potrebu?
a aky doklad to potrebujem?

dakujem
Lila
17.02.06,12:31
Zitka! Čo by sme my dali zato, keby nám náš dlžník vrátil tovar za niekoľko mil. Skk. Určite by sme tento tovar brali všetkými desiatimi!

My si ten dlh môžme len odpísať. Ale samozrejme najskôr naň zarobiť, aby bolo z čoho odpisovať.
Zita5
17.02.06,12:35
Zitka! Čo by sme my dali zato, keby nám náš dlžník vrátil tovar za niekoľko mil. Skk. Určite by sme tento tovar brali všetkými desiatimi!

Lila , máš pravdu :cool: , ale priznám sa , že ešte som takýto prípad neriešila , preto moja reakcia taká ,druhá vec je keby sa ma priamo dotýkal , tak by som reagovala ako Ty . A po tretie , keď som pozrela paragraf , tak som zmĺkla . Úprimnosť , že ?:) ;)
sara-ke
20.02.06,07:01
Dobry den, prosim Vas ako sa ma zauctovat vlastna spotreba?

1. chcela by som sa opytat aky je rozdiel medzi 501 a 504 kedy sa ma davat 504??

2. a este by som chcela vediet ako a kde sa uctuje poistenie budovy (haly)??
sara-ke
20.02.06,07:56
Prosim Vas ako mam zauctovat, ked nakupime tovar na sklad, ktory predavame aj v predajni aj ako nahradny diel pri oprave v servise, ale ako to treba uctovat ked to spotrebujeme pre vlastnu potrebu?
a aky doklad to potrebujem?

dakujem
sara-ke
20.02.06,12:11
Ahojte,
prosim Vas kde sa uctuje:
1. poplatok za zber, prepravu odpadu
2. softver na vedenie agendy (3990,-Sk)
3. poistne (poistena hala) pravidelne kazdy mesiac

dakujem
Tweety
20.02.06,12:19
Ahojte,
prosim Vas kde sa uctuje:
1. poplatok za zber, prepravu odpadu
2. softver na vedenie agendy (3990,-Sk)
3. poistne (poistena hala) pravidelne kazdy mesiac

dakujem
1.518AE
2.518AE
3.568AE
Mikolajova
20.02.06,18:58
Ahojte, chcela by som sa opýtať jednu vec ak mám zahraničnú faktúru z EÚ za nadobudnutie tovaru od platiteľa DPH.
Dátum prijatia fa: 22.02.
Dátum vystavenia: 20.02.
Dátum prijatia tovaru: 21.02.
Chcem sa opýtať akým kurzom faktúru zaevidovať do účtovníctva, nie som si istá či dňom prijatia tovaru alebo dňou prijatia faktúry?
Mikolajova
21.02.06,05:28
Níkto sa nepodelí s názorom ako to zaúčtovať?
Milan Benka
21.02.06,06:18
Účtovný dátum = dátum prijatia fa
Daňová povinnosť = dátum vystavenia.
Mikolajova
21.02.06,06:38
A pri účtovaní tejto faktúru je správne ak mi soft robí rozdiel medzi knihou DPH a knihou záväzkou a vyčísli to ako kurzový rozdiel?
sara-ke
21.02.06,06:52
Dobry den, prosim Vas ako sa ma zauctovat vlastna spotreba?

1. chcela by som sa opytat aky je rozdiel medzi 501 a 504 kedy sa ma davat 504??

2.a este by som chcela vediet ako a kde sa uctuje poistenie budovy (haly)??
3.Prosim Vas ako mam zauctovat, ked nakupime tovar na sklad, ktory predavame aj v predajni aj ako nahradny diel pri oprave v servise, ale ako to treba uctovat ked to spotrebujeme pre vlastnu potrebu?
4.a aky doklad to potrebujem?

prosim mozete mi odpovedatr?
Tweety
21.02.06,06:57
[quote=sara-ke]Dobry den, prosim Vas ako sa ma zauctovat vlastna spotreba? 1. chcela by som sa opytat aky je rozdiel medzi 501 a 504 kedy sa ma davat 504??
2.a este by som chcela vediet ako a kde sa uctuje poistenie budovy (haly)??
3.Prosim Vas ako mam zauctovat, ked nakupime tovar na sklad, ktory predavame aj v predajni aj ako nahradny diel pri oprave v servise, ale ako to treba uctovat ked to spotrebujeme pre vlastnu potrebu?
4.a aky doklad to potrebujem?

1.501-spotreba materiálu, 504-predaný tovar
2.poistenie 568
3. fa za nákup tovaru 131/321, príjemka na sklad 132/131, výdaj zo skladu
504/132.(výdajka)
Vidím, že si asi začínajúca účtovníčka. Odporúčila by som Ti preštudovať literatúru Podvojné účtovníctvo podnikateľov. Bez nejakých základných poznatkov je ťažko začínať. :cool:
lenkak
21.02.06,17:42
3.Prosim Vas ako mam zauctovat, ked nakupime tovar na sklad, ktory predavame aj v predajni aj ako nahradny diel pri oprave v servise, ale ako to treba uctovat ked to spotrebujeme pre vlastnu potrebu?

Záleží akým spôsobom účtuješ sklad.
Ak A tak ako píše Tweety: fa za nákup tovaru 131/321, príjemka na sklad 132/131, výdaj zo skladu 504/132.(výdajka)
Ak B tak sa účtuje nákup hneď do spoteby 504/321. A len na konci roka sa preúčtuje zostatok tovaru na 132.
liba2
22.02.06,05:52
3/ Prosim Vas ako mam zauctovat, ked nakupime tovar na sklad, ktory predavame aj v predajni aj ako nahradny diel pri oprave v servise, ale ako to treba uctovat ked to spotrebujeme pre vlastnu potrebu?
4/ a aky doklad to potrebujem?
V mesiaci keď zistíš (máš informáciu - výdajku zo skladu tovaru), že tovar bol použitý ako náhradný diel pre vlastnú spotrebu, interným dokladom preúčtuješ do materiálu: 501 / 504 (pri spôsobe B).
sara-ke
24.02.06,09:31
Dobrý den,

prosim Vas mozete mi niekto napisat ako spravne maju byt datumy a tiez ako je to s dph: mam fa od Slovak Telecom:

datum dodania sluzby 31,12,2005
fakturač. obdobie 01.12.2005-21.12.2005
datum vyhotovenia 03. 01. 2006

uplatnenie dph je v januari vsak? dan. poovinnost ma byt 03.01.2006 ??
dakujem
Zuzka
24.02.06,09:41
DPH si mohla uplatniť v 12. mesiaci. Ak si si ju neuplatnila, tak si ju môžeš uplatniť v nasledujúcom mesiaci, čiže v januári 2006.
To nájdeš podobné riešenie.
http://www.porada.sk/showpost.php?p=164600&postcount=27
http://www.porada.sk/t17210-fa-od-slovak-telecom.html

Pozri§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane


(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

(3) Odpočítanie dane platiteľ vykoná tak, že od celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie odpočíta celkovú výšku odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie.
sara-ke
02.03.06,08:14
Dobry den,
mohli by ste mi poradit ako mam zauctovat ked sme nakupili naradie, ktore sa pouziva pri poskytovani sluzieb, oprav a pod..cize je to nas inventar? alebo ...? kde sa to uctuje a mam si na viest este aj nejaku inu evidenciu
Zita5
02.03.06,08:17
Dobry den,
mohli by ste mi poradit ako mam zauctovat ked sme nakupili naradie, ktore sa pouziva pri poskytovani sluzieb, oprav a pod..cize je to nas inventar? alebo ...? kde sa to uctuje a mam si na viest este aj nejaku inu evidenciu


Z pohľadu JÚ - nákup materiálu so zápisom do drobného majetku . Vedie sa v evidencii DM a pri prípadnom znehodnotení sa postupne môže vyradiť .
Kačena I.
02.03.06,08:20
V JU-ako spotreba materiálu, v PU-buď na 501, alebo ako majetok, podľa internej smernice firmy. V nej si určiš od akej hodnoty budeš viesť náradie v majetku. Keď budeš účtovať priamo na 501, môžeš si viesť inventárne karty, aby si mohla ku konca roka urobiť inventarizáciu.
Zita5
02.03.06,08:24
V JU-ako spotreba materiálu, v PU-buď na 501, alebo ako majetok, podľa internej smernice firmy. V nej si určiš od akej hodnoty budeš viesť náradie v majetku. Keď budeš účtovať priamo na 501, môžeš si viesť inventárne karty, aby si mohla ku konca roka urobiť inventarizáciu.

Ja osobne spochybňujem v tomto prípade spotrebu materiálu v JÚ .Ty predsa pracovné náradie hneď nespotrebuješ , alebo áno ? Sú pracovné kufre s náradím s ktorými môžeš svoju prácu vykonávať napr. 3 roky .
Kačena I.
02.03.06,08:35
Táto téma tu už bola rozobratá, že podľa postupov učtovania, môžeš účtovať o takom majetku ako o zásobách a ku koncu roka to inventarizuješ a preúčtovávaš na réžiu...Napísala som to len v skratke.
sara-ke
13.03.06,13:09
Dobry den,

ked sme kupili brusku aj s prislusenstvom za 1015,- Sk kde to mozem zauctovat? ked je to investicia. mozem na 042 ??

dakujem
liba2
13.03.06,15:36
Dobry den,

ked sme kupili brusku aj s prislusenstvom za 1015,- Sk kde to mozem zauctovat? ked je to investicia. mozem na 042 ??

dakujem
Brúska s príslušenstvom za 1.015 Sk je materiál (nie investícia) a zaúčtuje sa na SU 501. Môžeš ju zapísať do evidencie krátkodobého majetku - ak doba jej použiteľnosti je dlhšia ako 1 rok (čo asi áno) - podľa toho ako máte urobenú smernicu.
sara-ke
14.03.06,10:13
Dakujem, za odpoved liba,

este sa chcem opytat ako sa uctuje socialny fond ma sa dat najprv:
ID, 527/472 a potom
PPD, 211/ ??? co tu bude? moze bzt takto

dakujem:cool:
liba2
14.03.06,14:10
Dakujem, za odpoved liba,

este sa chcem opytat ako sa uctuje socialny fond ma sa dat najprv:
1) ID, 527/472 a potom
2) PPD, 211/ ??? co tu bude? moze bzt takto

dakujem:cool:
1) asi sa pýtaš na tvorbu SF - tá sa takto zaúčtuje 527 / 472 .
2) čo si zapísala - by mal byť príjem do pokladne - ale to si asi nechcela ?
Upresni o čo ti ide.
sara-ke
19.03.06,13:41
1) asi sa pýtaš na tvorbu SF - tá sa takto zaúčtuje 527 / 472 .
2) čo si zapísala - by mal byť príjem do pokladne - ale to si asi nechcela ?
Upresni o čo ti ide.

1. neviem, ci to chapem dobre, ked nie tak ma prosim opravte: SF tvorim z hrubych miezd zam-cov to zauctujem ako 527/472 ale kam idu tie peniaze? mozu ist aj do pokladne? alebo...? a akoto zauctujem? mohli by ste mi to vysvetlit ?

DAKUJEM :confused:
KEJKA
19.03.06,14:46
aby peniaze sociálneho fondu boli kryté reálnymi peniazmi, tak sa dávajú peniaze do inej pokladne (SF) 211SF/211_bežná
alebo sa presúvajú peniaze medzi BU 221_SF / 261 a 261/221.bežný.
liba2
19.03.06,20:33
1. neviem, ci to chapem dobre, ked nie tak ma prosim opravte: SF tvorim z hrubych miezd zam-cov to zauctujem ako 527/472 ale kam idu tie peniaze? mozu ist aj do pokladne? alebo...? a akoto zauctujem? mohli by ste mi to vysvetlit ?

DAKUJEM :confused:
Pýtala si sa na to aj v inej téme ale nikto ti neodpovedal:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=200213&postcount=16

Tvorba SF sa zaúčtuje interným dokladom. Účet 472 je fond - teda nejde o peniaze, preto peniaze nemusia ísť nikam. Ak účtuješ s.r.o., potom nemáš povinnosť viesť oddelene prostriedky SF od prevádzkových prostriedkov. Teda SF je krytý peniazmi na bežnom účte alebo v pokladnici.
Ak účtuješ SZČO, potom túto povinnosť máš. Stačí, ak si založíš ešte jednu pokladňu a v nej budeš viesť len prostriedky SF. Urobíš to prevodom (ako ti radí aj Lida) pokladňa 1: 261/211 pokladňa 2: 211/261.

Pri výpočte tvorby SF pozor - neberú sa všetky hrubé mzdy. Už sa tu o tom viackrát písalo.

§4 ods. 1 zákona o SF:
"Základom na určenie prídelu podľa §3 ods.1 písm. a) a b) je súhrn hrubých miezd (platov) zúčtovaných zamestnancom na výplatu za bežný rok, z ktorých sa zisťuje priemerný zárobok na pracovnoprávne účely."

§118 ods. 2 zák. práce (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html):
"Mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje plnenie poskytované v súvislosti so zamestnaním podľa iných ustanovení tohto zákona lebo podľa osobitných predpisov, najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady, príspevky zo sociálneho fondu, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií a náhrada za pracovnú pohotovosť. Za mzdu sa tiež nepovažuje ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení."
sara-ke
20.03.06,06:24
Liba2 si zlata, velmi dakujem, pekny den :D
sara-ke
21.03.06,09:37
Dobry den,

mam takuto otazku ked sme kupili nejake veci, kt. su potrebne a vlastne aj nevyhnutne ku chodu firmy, na vykonavanie sluzieb, a maju dlhsiu spotrebu ako rok a cena je do 25 000,- mozem to dat na 501 ?? alebo na nejaky iny ucet ?? (042, alebo ...)
Tweety
21.03.06,09:40
Dobry den,

mam takuto otazku ked sme kupili nejake veci, kt. su potrebne a vlastne aj nevyhnutne ku chodu firmy, na vykonavanie sluzieb, a maju dlhsiu spotrebu ako rok a cena je do 25 000,- mozem to dat na 501 ?? alebo na nejaky iny ucet ?? (042, alebo ...) Nejaké veci? Konkretizuj.
renča1
21.03.06,09:43
Dobry den,

mam takuto otazku ked sme kupili nejake veci, kt. su potrebne a vlastne aj nevyhnutne ku chodu firmy, na vykonavanie sluzieb, a maju dlhsiu spotrebu ako rok a cena je do 25 000,- mozem to dat na 501 ?? alebo na nejaky iny ucet ?? (042, alebo ...)

ak sa rozhodneš, tak ho naúčtuješ do 501 jednorázovo do základu dane, tzv.drobný krátkodobý hmot.majetok.:)
sara-ke
21.03.06,09:46
Ahojte,

ked mam platit poistenie za budovu na zaklade coho to uctujem, ked mam sumy uvedene v zmluve a hradime to z BU, to bude interny doklad? a co tam ma byt uvedene a ako bude zauctov.. este by som chcela vediet kde to ma byt ulozene? k tomu ID mam nieco pripnut, ale co? ked to ide cez banku a vypisy mam inde ulozene? ako to robite vy?
D. :confused:
Tweety
21.03.06,09:51
Ahojte,

ked mam platit poistenie za budovu na zaklade coho to uctujem, ked mam sumy uvedene v zmluve a hradime to z BU, to bude interny doklad? a co tam ma byt uvedene a ako bude zauctov.. este by som chcela vediet kde to ma byt ulozene? k tomu ID mam nieco pripnut, ale co? ked to ide cez banku a vypisy mam inde ulozene? ako to robite vy?
D. :confused: Predpis poistného za majetok účtuješ predsa na základe poistky-oznámenia o platení. 568AE/379. Zaplatenie 221/379.
liba2
21.03.06,11:00
Ahojte,

ked mam platit poistenie za budovu na zaklade coho to uctujem, ked mam sumy uvedene v zmluve a hradime to z BU, to bude interny doklad? a co tam ma byt uvedene a ako bude zauctov.. este by som chcela vediet kde to ma byt ulozene? k tomu ID mam nieco pripnut, ale co? ked to ide cez banku a vypisy mam inde ulozene? ako to robite vy?
D. :confused:
Sú 2 možnosti: buď ako ti radí Tweety = výzva poisťovne na zaplatenie poistného - môžeš to použiť ako doklad.
Ale nie všetky poisťovne to zasielajú. Ja praktizujem tak, že si urobím kópiu poist. zmluvy tú stranu, kde je uvedená suma a obdobie a toto použijem ako podklad na zaúčtovanie predpisu poistného (poistná zmluva je spravidla založená v dokumentoch, teda nie v účtovníctve). Účtuje sa cez interný doklad a prílohou sú práve buď výzva alebo moja kópia.
sara-ke
21.03.06,12:32
Liba dakujem.

mam este otazku uz som tu pisala,ale nie som si ista: 1 x tyzdenne platime z pokladne za vymenu rohozky 177,50 (aj s dph) dostavam k tomu PD, na konci mesiaca pride FA kde su vypisane tie 4 sumy (177,50) ako zalohy (596,- zaklad + 113,20 Dph) to nam dava spolu 709,- sk ale mi sme spolu zaplatili 710,- sk cize mame k uhrade = -1,- Sk ako sa to ma spravne uctovat? cez 314? ale ako to bude s tym dph ked ho platime s tou sumou 177,50 a je aj na fa....?
prosim mohli by ste mi niekto napisat predkontáciu aj so sumamy ?


dakujem

2.1. 177,50
9.1. 177,50
16.1. 177,50
23.1. 177,50
---------------------------------------------------------

FA: 149,- x 4 = 596,- + 113,24(dph) = 709,24

celk. suma 709,-

minus zaloha 710,-

k uhrade minus 1,- Sk

:rolleyes:
liba2
21.03.06,12:44
...mam este otazku uz som tu pisala,ale nie som si ista: 1 x tyzdenne platime z pokladne za vymenu rohozky 177,50 (aj s dph) dostavam k tomu PD, na konci mesiaca pride FA kde su vypisane tie 4 sumy (177,50) ako zalohy (596,- zaklad + 113,20 Dph) to nam dava spolu 709,- sk ale mi sme spolu zaplatili 710,- sk cize mame k uhrade = -1,- Sk ako sa to ma spravne uctovat? cez 314? ale ako to bude s tym dph ked ho platime s tou sumou 177,50 a je aj na fa....?
prosim mohli by ste mi niekto napisat predkontáciu aj so sumamy ?

2.1. 177,50 zaúčtuj na 314 spolu 710 Sk
9.1. 177,50
16.1. 177,50
23.1. 177,50
---------------------------------------------------------
FA: 149,- x 4 = 596,- + 113,24(dph) = 709,24 = 709,-

minus zaloha 710,-
k uhrade minus 1,- Sk upresni, či vám 1 sk vrátia alebo nie.

Žiadala by som od dodávateľa , aby mi vystavil faktúru na sumu, ktorú som zaplatila = 710 sk.
Ak trvá na sume 709 sk na faktúre, potom by som mu zaplatila naraz 709 sk vopred (a mám pokoj).
Ak mi 1 sk nevráti, tak túto by som zaúčtovala pri rozúčtovaní faktúry na 548 (a je vybavené).
sara-ke
21.03.06,13:45
1. ...ale ked platim kazdy tyzden tych 177,50 z pokladne tak to musim zauctovat ako VPD nemozem naraz, nie? ked to tak nie je
neda sa to nejako vyriesit????
please


2. este mam takuto otazku:mame zmluvu s dodavatelom, ze za kazdy predany liter jeho tovaru nam vrati 50,-Sk. Dosla nam FAKTURA-opravny doklad (dobropis)´=takto je tam uvedene na ciastku minus 3 570,- Sk (6050.-Sk x 60 l )=3000,- + 570,- (dph) to je spolu -3 570,- dalej na fa je uvedene, ze z tohto dobropisu vam vyplatime dph na ucet. Prosim mate niekto nejake skusenosti s takym niecim , nejako tomu nerozumiem ako sa to mysli a ako sa to ma vlastne uctovat a ako co?? prosim poradte mi som z toho zufala, dnes mi nejakko nepali. :rolleyes:

DAKUJEM :mee:
liba2
21.03.06,13:55
1. ...ale ked platim kazdy tyzden tych 177,50 z pokladne tak to musim zauctovat ako VPD nemozem naraz, nie? ked to tak nie je
neda sa to nejako vyriesit????
Samozrejme, že každý doklad zaúčtuješ v pokladni keď ho vyplatíš , a to na 314.
Nemyslela som tieto doklady zaúčtovať naraz, ale pre budúcnosť mu zaplatiť jednou sumou vopred - ale to je len môj subjektívny názor - ten nemusíš akceptovať :) .
liba2
21.03.06,14:01
....este mam takuto otazku:
mame zmluvu s dodavatelom, ze za kazdy predany liter jeho tovaru nam vrati 50,-Sk.
Dosla nam FAKTURA-opravny doklad (dobropis) =takto je tam uvedene na ciastku minus 3 570,- Sk (6050.-Sk x 60 l )=3000,- + 570,- (dph) to je spolu -3 570,-
...dalej na fa je uvedene, ze z tohto dobropisu vam vyplatime dph na ucet. Prosim mate niekto nejake skusenosti s takym niecim , nejako tomu nerozumiem ako sa to mysli a ako sa to ma vlastne uctovat a ako co?? prosim poradte mi som z toho zufala, dnes mi nejakko nepali.
K účtovaniu len toľko: pri zaúčtovaní dobropisu by som použila presne tie istné účty ako pri zaúčtovaní DF; je to vlastne zľava z ceny tovaru.
Tej poznámke na faktúre nerozumiem. Ale spýtala by som sa priamo dodávateľa, ako to myslí so zaplatením DPH na účet - a čo tých 3000 sk nemieni uhradiť ?
kalkulka
21.03.06,15:45
Ahojte,

ked mam platit poistenie za budovu na zaklade coho to uctujem, ked mam sumy uvedene v zmluve a hradime to z BU, to bude interny doklad? a co tam ma byt uvedene a ako bude zauctov.. este by som chcela vediet kde to ma byt ulozene? k tomu ID mam nieco pripnut, ale co? ked to ide cez banku a vypisy mam inde ulozene? ako to robite vy?
D. :confused:
Ešte na doplnenie, ak sa to týka budovy, ktorá sa využíva na výrobné účely, tak potom sa to má účtovať do prevádzkových nákladov na 548. Mám to odobrené od audítora a od Ing. Baláža.
Jana Acsová
21.03.06,16:03
...dalej na fa je uvedene, ze z tohto dobropisu vam vyplatime dph na ucet. Prosim mate niekto nejake skusenosti s takym niecim , nejako tomu nerozumiem ako sa to mysli a ako sa to ma vlastne uctovat a ako co?? prosim poradte mi som z toho zufala, dnes mi nejakko nepali. :rolleyes:
No zrejme dodávateľ nezaregistroval, že daň už nemusí byť uhradená ... zrejme robí zápočet dobropisu s faktúrou. Môžete ho upozorniť, že táto povinnosť už zo zákona nevyplýva a pokojne si môže uznať do zápočtu celý dobropis t.j. aj vrátane vyčíslenej dane z pridanej hodnoty. Ak bude v uvedenej praxi pokračovať, tak úhrada dane na účet je čiastočnou úhradou dobropisu.
sara-ke
23.03.06,12:56
prosim vas ako sa uctuje dobropis. ked je vystaveny na sumu, na fa-dobropise je uvedene minus 3570,-, z toho nam vratili len dph 570,- Sk neviete mi napisat presnu predkontaciu ako sa to ma zauctovat a ake sumy? mam davat s minusom, alebo plusom ? (pozn. uctujem v omege)

dakujem :rolleyes:
sara-ke
23.03.06,14:49
prosim vas mozem zauctovat vklad spolocnika do podnikania cez 491 alebo ako? a výber z podnikatel. uctu na spotrebu ako cez aky ucet??? dakujem
dadika
23.03.06,15:09
prosim vas mozem zauctovat vklad spolocnika do podnikania cez 491 alebo ako?
Cez 491-vlastné imanie fyz.osoby-podnikateľa sa účtuje, keď živnostník účtuje v podvojnom účtovníctve. Pokiaľ ste sro, riešila by som to cez účet 365-ostatné záväzky voči spoločníkom. Zväčša sa to robí formou pôžičky.
sara-ke
24.03.06,05:34
Cez 491-vlastné imanie fyz.osoby-podnikateľa sa účtuje, keď živnostník účtuje v podvojnom účtovníctve. Pokiaľ ste sro, riešila by som to cez účet 365-ostatné záväzky voči spoločníkom. Zväčša sa to robí formou pôžičky.


dakujem,
cize ked si vyberie pre vlastnu potrebu tak dam na 365 a ked vlozi penize do podnikania, aj ked si nic nepozical? a ked si pozical tak len vymenit strany na 356 ?

dakujem
michelle84
03.05.07,04:43
Ako účtujete vykonaný zber papiera. Vyfakturovali sme Zberným surovinám za zber starého papiera. Môžem to účtovať na 648?
toria
16.05.07,11:08
Prosím poradte. Kúpili sme pílu na prenajímanie, jednu sme mali doma a stále sme ju požíčiavali. V živnosti máme prenájom priemyselného tovaru, ale neviem ako to PU zaučtovať.
Poradíte???
jenny7
22.05.07,09:26
Potrebovala by som len vedieť, či môžem premenovať analytiku na účte 568001 - minulý rok som tam účtovala hal.vyrovnanie, teraz to budem účtovať na 548. Na 568001 by som účtovala poplatky bánk, len som si neni istá, či to môžem kludne prepísať, keďže minulý rok bola analytika účtovaná na niečo iné, ako chcem zadávať tento rok??Ďakujem za názory.
Monika Kováčová
22.05.07,09:29
Potrebovala by som len vedieť, či môžem premenovať analytiku na účte 568001 - minulý rok som tam účtovala hal.vyrovnanie, teraz to budem účtovať na 548. Na 568001 by som účtovala poplatky bánk, len som si neni istá, či to môžem kludne prepísať, keďže minulý rok bola analytika účtovaná na niečo iné, ako chcem zadávať tento rok??Ďakujem za názory.
Môžeš, nejde o súvahový účet.
Zoltán Kovács
22.05.07,09:30
Potrebovala by som len vedieť, či môžem premenovať analytiku na účte 568001 - minulý rok som tam účtovala hal.vyrovnanie, teraz to budem účtovať na 548. Na 568001 by som účtovala poplatky bánk, len som si neni istá, či to môžem kludne prepísať, keďže minulý rok bola analytika účtovaná na niečo iné, ako chcem zadávať tento rok??Ďakujem za názory.

Ak máš v internej smernici uvedené, že dôjde k zmene použitia účtu, tak nie je v tom problém.
Tweety
22.05.07,09:30
Rozvrh z MR si založíš k MR, pre tento rok budeš mať iný, taký, ako si ho prispôsobiš podľa potrieb fi. Takže môžeš . Halierové na 548 je správne, aj poplatky bánk na 568.
Monika Kováčová
22.05.07,09:36
prosim vas mozem zauctovat vklad spolocnika do podnikania cez 491 alebo ako? a výber z podnikatel. uctu na spotrebu ako cez aky ucet??? dakujem
musíš ale uviesť, či ide o FO podnikateľa (SZČO) účtujúceho v PÚ alebo o s.r.o., pretože na účte 491 sa účtuje u FO účtujúcej v PÚ, nie u výberoch a vkladoch spoločníkov.
Spoločníci môžu z s.r.o. len peniaze požičiavať a vracať, nie čerpať osobnú spotrebu. K takýmto výberom treba vyhotoviť Zmluvu o pôžičke.
jenny7
22.05.07,10:32
Ďakujem ermon, Majke, smith. majte sa pekne.
felica
23.05.07,08:18
Ahoj.
Chcela som sa spýtať:
vystavovala som faktúru za stavebné práce v sume 98010+DPH
Odberateľ však chce poznačené odpočty a to za
-poškodený dielec 9913
-ubytovanie 9100
Vystavila som mu taku faktúru 98010+18622/DPH/-9913-9100/mimo DPH/=97619
Základ dane mi vyšiel 78997+18622DPH=97619
A zaúčtovala som to:
518/311 9100 ubytovanie
549/311 9913 poškodený dielec
311/602 98010 stavebné práce
311/343 18622 DPH
mám k tejto faktúre len rozpočet za práce a tam poznámku, že odrátať tie sumy za poškodenie dielca a ubytovanie. Faktúru som vystavovala ja, od odberateľa mám len ten rozpočet.
Môže to byť?