damda
11.07.12,17:47
Prosím o radu: štátny zamestnanec (kontrolór)v prac.dni odpracuje svoju pevnú pracovnú dobu od 7.00 do 15.00 hod, za čo mu bol poskytnutý stravný lístok. Po pracovnej dobe má nariadené vykonať kontrolu v mieste svojho bydliska, napr. od 16.00 hod do 22.00 hod, na čo mu je vystavený cestovný príkaz od zamestnávateľa, východzie miesto z domu. Má nárok tento zamec na stravné, alebo ďalší str.lístok? Je zamestnávateľ povinný mu to poskytnúť? Má vplyv na poskytnutie stravného (diét) jeho bydlisko? Z ktorého zákona treba v tomto prípade vychádzať, zo zákona o cest.náhradách alebo zo Zák.práce? Čas vykonania SC bude jeho nadčas? vopred ďakujem
Tweety
11.07.12,15:50
Prosím o radu: štátny zamestnanec (kontrolór)v prac.dni odpracuje svoju pevnú pracovnú dobu od 7.00 do 15.00 hod, za čo mu bol poskytnutý stravný lístok. Po pracovnej dobe má nariadené vykonať kontrolu v mieste svojho bydliska, napr. od 16.00 hod do 22.00 hod, na čo mu je vystavený cestovný príkaz od zamestnávateľa, východzie miesto z domu. Má nárok tento zamec na stravné, alebo ďalší str.lístok? Je zamestnávateľ povinný mu to poskytnúť? Má vplyv na poskytnutie stravného (diét) jeho bydlisko? Z ktorého zákona treba v tomto prípade vychádzať, zo zákona o cest.náhradách alebo zo Zák.práce? Čas vykonania SC bude jeho nadčas? vopred ďakujem
Ak má od 16 hod. CP, vznikne má nárok na stravné podľa zákona o CN. Nárok na SL už nemá. Nemôže za rovnaký čas dostať aj stravné podľa Zákona o CN aj SL. PC sa počíta do odpracovaného času.
damda
11.07.12,17:49
ja sa pýtam či má dostať stravné (diétu) alebo str.lístok, viem že nie oboje..str.lístok dostal vopred (na začiatku mesiaca na všetky pracovné dni, takže aj na tento uvedený deň, keďže píšem, že ho normálne odpracoval, nebudeme mu ho teda za tento deň krátiť). Zaujíma ma skôr tá druhá časť jeho práce, po 16-tej hodine, teda čo bude aj jeho nadčas, či sa mýlim? ak jeho PC bude nad 5 hodín, dostane 3,80 stravné? a keď bude náhodou trvať len do 4 hodín, alebo 4,5 hodiny, nedostane nič? nemôžeme mu dať ďalší str.lístok (myslím tým, že bude mať v úhrne na ten deň 2 str.lístky)?
A prosila by som odpoveď aj na tie ďalšie otázky, či má nejaký vplyv na poskytnutie stravného (podľa zákona o CN) aj miesto výkonu práce v mieste bydliska..ďakujem
Zimama
11.07.12,19:15
ja sa pýtam či má dostať stravné (diétu) alebo str.lístok, viem že nie oboje..str.lístok dostal vopred (na začiatku mesiaca na všetky pracovné dni, takže aj na tento uvedený deň, keďže píšem, že ho normálne odpracoval, nebudeme mu ho teda za tento deň krátiť). Zaujíma ma skôr tá druhá časť jeho práce, po 16-tej hodine, teda čo bude aj jeho nadčas, či sa mýlim? ak jeho PC bude nad 5 hodín, dostane 3,80 stravné? a keď bude náhodou trvať len do 4 hodín, alebo 4,5 hodiny, nedostane nič?

Odpovedala si si, podľa mňa, správne - je to PC, tak sa riadi Zákonom o cestovných náhradách.

- nemôžeme mu dať ďalší str.lístok (myslím tým, že bude mať v úhrne na ten deň 2 str.lístky)? Za PC stravný lístok nemôže mať, lebo:
„§ 152 Stravovanie zamestnancov: (1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny." (PC sa neodohráva na "pravidelnom pracovisku", takže to nie je o stravnom lístku, ale o ZoCN.)


A prosila by som odpoveď aj na tie ďalšie otázky, či má nejaký vplyv na poskytnutie stravného (podľa zákona o CN) aj miesto výkonu práce v mieste bydliska..
Pri cestovných náhradách v tomto zmysle miesto výkonu práce v mieste bydliska nehrá žiadnu úlohu - akú by aj malo? ;):) ďakujem

Odpoveď v texte.
damda
12.07.12,15:05
[QUOTE=Zimama;2102696]Odpoveď v texte.[/QU
ďakujem krásne za odpoveď Zimama,
tiež si osobne myslím, že miesto výkonu práce (resp.vykonania pracovnej cesty) v mieste bydliska zamestnanca nemá žiadny vplyv na poskytnutie resp. neposkytnutie stravného ...Zneistila ma ale kolegyňa, ktorá tvrdila, že by mu nemalo byť poskytnuté stravné (ako diéta), lebo robí kontrolu v mieste svojho bydliska.
ivka70
12.07.12,15:11
[QUOTE=Zimama;2102696]Odpoveď v texte.[/QU
ďakujem krásne za odpoveď Zimama,
tiež si osobne myslím, že miesto výkonu práce (resp.vykonania pracovnej cesty) v mieste bydliska zamestnanca nemá žiadny vplyv na poskytnutie resp. neposkytnutie stravného ...Zneistila ma ale kolegyňa, ktorá tvrdila, že by mu nemalo byť poskytnuté stravné (ako diéta), lebo robí kontrolu v mieste svojho bydliska.

A nech ti kolegyna ukaze, na zaklade ktoreho paregrafu zakona o cestovnych nahradach tak uvazuje.

Samozrejme, ze je to blbost, ak bude pracovat dlhdie ako 5 hodin, ma narok na diety.
To, ze miesto vykonu prace je aj miestom trvaleho pobytu na to nema vplyv.