Jofko
12.07.12,08:30
Dobrý deň,
nedávno som predal byt, ktorého som bol vlastníkom ale nemal som v ňom trvalý pobyt. Tento byť som vlastnil niečo menej ako 5 rokov, z čoho vyplýva, že som povinný platiť daň z predaja nehnuteľností. Chcem sa opýtať, ako výpočítam konečnú sumu z ktorej budem platiť daň, a presne aké náklady si môžem zo zisku odpočítať. Patrí do odpočítateľných nákladov aj poplatok, ktorý som platil mesačne bytovému podniku - na opravy a údržbu? A ako mám tento predaj zaúčtovať ako fyzická osoba?
Za pomoc ďakujeeem :)
Lotarka
13.07.12,07:25
(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom
a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií; pri predaji zamestnaneckých akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.

(6) Výdavkom podľa odseku 5 nie je hodnota vlastnej práce na veci, ktorú si daňovník sám vyrobil alebo ju vlastnou prácou zhodnotil.

Podľa mňa tebou spomínané platby nie sú výdavkom.
Jofko
19.07.12,06:01
Je to možné, ale človek nikdy nevie. Každopádne veľmi pekne ďakujem za pomoc :)