KatarinaNR
12.07.12,09:35
Chcela by som poprosiť o radu.
Konateľ (bez pracovnej zmluvy) denne zo sídla (a miesta svojho bydliska zároveň) dochádza na miesto výkonu svojej funkciu (čiže vykonáva svoju podnikateľskú činnosť 100 km od svojho bydliska) dochádza autobusom, nakoľko nemá vodičský preukaz, môže si tieto náklady na cestovanie uplatniť v účtovníctve? ide o daňový výdavok
Ďakujem veľmi pekne za pomoc
IvoM
12.07.12,11:48
Katka môžeš upresniť o aký výkon funkcie konateľa ide že to vyžaduje jeho každodennú prítomnosť v mieste mimo sídla firmy. Z Tvojej otázky mám totiž silný pocit že sa tu totiž nejedná o práce súvisiace s funkciou konateľa. Pokiaľ by sa jednalo o výkon funkcie konateľa, tak podľa §1.2b) zákona o cestovných náhradách má nárok okrem preplatenia dopravy aj na diety a ide o daňový výdavok.
KatarinaNR
12.07.12,12:05
Ahoj, ďakujem za reakciu. Ide v podstate o klasického pracovníka, ktorý robí na jednom mieste, zo začiatku bol živnostník, ale prešiel na sro z každému známych dôvodov, takže na vzdialenom mieste vykonáva denne tú istú robotu.
IvoM
13.07.12,05:21
No ale v to potom nevykonáva činnosť spojenú s funkciou konateľa ale bežnú prevádzkovú činnosť a keďže nie je v sro zamestnaný tak ani nemá nárok na cestovné náhrady a samozrejme ani na preplatenie dopravy. Pozri, pokiaľ sa ešte dá tak nech aspoň uzavrie dohodu o pracovnej činnosti a potom si môže cestovné náklady uplatniť.
KatarinaNR
13.07.12,06:00
áno, tento rok som to ešte takto vyriešila, nakoľko len teraz to začali riešiť a teraz sme sa spoznali :-))