Niuška
12.07.12,11:24
Ahojte.Musím si len odkonzultovať. Na leasing som obstarala stroj v r. 2008. Do knihy záväzkov som dala vstupnú cenu predmetu leasingu (istinu) s DPH (5909,31 €) a na Kartu DM cenu bez DPH 4965,80 €. Potom som riadne účtovala splátky aj odpisy. Leasing sa mi skončil a prišla vyúčtovacia faktúra - poplatok za prevod vlastníctva vo výške 3,95 € s DPH. Teraz nad tým premýšľam, že som v r. 2008 asi zle zadala sumu vstupnej ceny, nakoľko všetky výdavky spojené s obstaraním majetku vstupujú do vstupnej ceny majetku. Tak neviem, čo teraz, či zvýšim OC o 3,32 € /čo je ZD z poplatku za prevod vlastníctva/ - čo však potom s odpismi alebo tento poplatok beriem ako napr. províziu, ktorú si vyberá banka za prevod za nákup tovaru pri úhrade do zahraničia a dám to do réžie. Neviem, čo bude menšie zlo, ale predovšetkým to potrebujem urobiť správne a hlavne to prekonzultovať. Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne.Vďaka za každý názor. Pekný deň:)
Niuška
12.07.12,09:43
posuvam na svetlo :-)
Niuška
12.07.12,17:53
,
a_je_to
13.07.12,22:20
Na kartu DM by mala ísť cena z faktúry, ktorou predajca fakturoval predmet leasingu leasingovej spoločnosti, ktorej rovnopis musel nájomca dostať. Táto suma by sa mala zhodovať so sumou, ktorá je na samom konci stĺpca Istina bez DPH v splátkovom kalendári leasingu. V tejto sume by mali byť presne napočítané sumy akontácie, všetkých splátok istiny a základ kúpnej ceny na konci leasingu, všetko bez DPH.
V svojom prípade si kúpnu cenu 3,32 Eur nezahrnula do obstarávacej ceny a teda ani do odpisov. Prirodzenejšie mi pripadá zvýšiť obstarávaciu cenu a posledný odpis, aby predmet zostal v evidencii v takej cene, akú vrátane kúpnej ceny má mať. S ohľadom na zanedbateľnú sumu 3,32 Eur a § 17, ods. 29 ZoDP ide o chybu zanedbateľného významu a skôr o metodický, než vecný problém.
Katarina
15.07.12,13:46
Treba preštudovať leasingovú zmluvu/ako rieši odkúpnu cenu/ a pozrieť splátkový kalendár, či tá odkúpna cena tam vôbec figuruje. Ak áno riaď sa podľa rady a-je-to, resp. to celé ignoruj a zaúčtuj 3,32 € ako VNZD/bez nároku na odpočet DPH/. Ak v splátkovom kalendári sa odkúpna cena neudáva tak je to teraz pri úhrade VOZD - prevádzková réžia.
Niuška
15.07.12,15:50
ďakujem Vám za konzultáciu a odpovede. Predajca neposlal na konci splátkového obdobia faktúru na predmet leasingu, ale len na spomínaný prevod vlastníctva. Na zač. obdobia bola dodaná zmluva, kde bola presne vyčíslená každá čiastka. Takže predmet leasingu som zaradila práve vo výške istiny bez DPH do DM t. j. 4965,80 €. Katka, odkupná cena je tých 3,32 t.j. cena za prevod vlastníctva, nebola zahrnutá v spládkovom kalendári, ale bola vyčíslená v zmluve a na konci leasingu prišla vyúčtovacia faktúra. Ešte raz ďakujem za konzultácie...
99Bejka
18.07.12,07:13
Mám tiež podoný prípad , prevzala som účtovníctvo po inej pani . A do OC dala cenu istiny a teraz prišla ešte faktúra na poplatok za prevod vlastníctva .K tomu som na internete našla toto:
,,V zmysle Pokynu DR SR k obstaraniu majetku formou finančného prenájmu podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov súčasťou obstarávacej ceny predmetu finančného prenájmu sú náklady súvisiace s jeho obstaraním, medzi ktoré patria aj zmluvný poplatok za spracovanie lízingovej zmluvy a kúpna cena. :confused:Poplatok za prevod vlastníckych práv tento charakter nemá :o, pretože nesúvisí s obstaraním predmetu finančného prenájmu a je samostatným druhom služby po ukončení zmluvy s právom kúpy prenajatej veci.,,
Takže ja to dám ako ostatné služby .Dúfam že to tak bude dobre .
Tweety
18.07.12,07:14
Mám tiež podoný prípad , prevzala som účtovníctvo po inej pani . A do OC dala cenu istiny a teraz prišla ešte faktúra na poplatok za prevod vlastníctva .K tomu som na internete našla toto:
,,V zmysle Pokynu DR SR k obstaraniu majetku formou finančného prenájmu podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov súčasťou obstarávacej ceny predmetu finančného prenájmu sú náklady súvisiace s jeho obstaraním, medzi ktoré patria aj zmluvný poplatok za spracovanie lízingovej zmluvy a kúpna cena. :confused:Poplatok za prevod vlastníckych práv tento charakter nemá :o, pretože nesúvisí s obstaraním predmetu finančného prenájmu a je samostatným druhom služby po ukončení zmluvy s právom kúpy prenajatej veci.,,
Takže ja to dám ako ostatné služby .Dúfam že to tak bude dobre .
Áno je to služba.
Niuška
24.07.12,17:14
je úžasné si takto veci mať s kým odkonzultovať, dievčatá. ja som to dala tiež do prev. réžie. A takisto ma zmiatlo to usmernenie:-) pekný dník. ahojte.