Imbranato
12.07.12,12:10
Ahojte,

viete koľko stojí spiatočný lístok z Košíc do Budapešti? Na stránke ŽSR som cenu nenašiel...iba článok z roku 2007 že 19€, ale to určite neplatí.

vďaka za pomoc
alaya1
12.07.12,10:12
cca 25 eur.
Llívia
12.07.12,10:14
Ahojte,

viete koľko stojí spiatočný lístok z Košíc do Budapešti? Na stránke ŽSR som cenu nenašiel...iba článok z roku 2007 že 19€, ale to určite neplatí.

vďaka za pomoc
Na stránke ŽSR nájdeš číslo na ich infoliknku - tam by ti mali vedieť povedať.

Doplním: kontaktné centrum http://www.zssk.sk/ (http://www.zssk.sk/) číslo je 18 188
Alebo sa môžeš spýtať priamo na železničnej stanici :)
luja5
12.07.12,10:28
querying
19.07.12,16:27
Krasny den Vam prajem,
prepacte ze sa miesam do temy, no nechcela som hned zakladat novu a nieco viac podobne mojmu problemu mi vyhladavac nponukol...
Nuz ide o reklamaciu - ziadost o odskodnenie z dovodu meskania IC vlaku. Vlak ktorym som cstovala mal v mojej cielovej stanici meskanie viac ako 70 min. a tak nam este pred zastavenim v rozhlase oznamili ze z dovodu meskania mame narok na odskodnenie vo vyske 25% z ceny listka a tuto informaciu nasledne este aj potvrdil sprievodca a doplnil instruktazou, ze treba ist do pokladne a vyziadat formular, vypisat a odovzdat /vraj aj maju nejake formulare vo vlaku... no ale to ich radsej nerozdavaju, to by ich mal cas vypisat kazdy.../
a kedze som kvoli meskaniu nestihla pripoj a do prichodu dalsieho som mala doooost casu, zasla som teda pre to tlacivo, vypisala odovzdala ....... a dnes mi prisla odpoved, ze spolocnost nezavinila meskanie, ktore by prevysovalo 60 min. a teda moje podanie o odskodnenie IC vlaku zamietaju.
Tak ja teda nerozumiem, oni by predsa mali najlepsie vediet kedy a kde maju vlaky a pomylit sa o 70 minut je kus moc.
Viete mi poradit, co sa s tym da robit?
luja5
20.07.12,08:33
Krasny den Vam prajem,
prepacte ze sa miesam do temy, no nechcela som hned zakladat novu a nieco viac podobne mojmu problemu mi vyhladavac nponukol...
Nuz ide o reklamaciu - ziadost o odskodnenie z dovodu meskania IC vlaku. Vlak ktorym som cstovala mal v mojej cielovej stanici meskanie viac ako 70 min. a tak nam este pred zastavenim v rozhlase oznamili ze z dovodu meskania mame narok na odskodnenie vo vyske 25% z ceny listka a tuto informaciu nasledne este aj potvrdil sprievodca a doplnil instruktazou, ze treba ist do pokladne a vyziadat formular, vypisat a odovzdat /vraj aj maju nejake formulare vo vlaku... no ale to ich radsej nerozdavaju, to by ich mal cas vypisat kazdy.../
a kedze som kvoli meskaniu nestihla pripoj a do prichodu dalsieho som mala doooost casu, zasla som teda pre to tlacivo, vypisala odovzdala ....... a dnes mi prisla odpoved, ze spolocnost nezavinila meskanie, ktore by prevysovalo 60 min. a teda moje podanie o odskodnenie IC vlaku zamietaju.
Tak ja teda nerozumiem, oni by predsa mali najlepsie vediet kedy a kde maju vlaky a pomylit sa o 70 minut je kus moc.
Viete mi poradit, co sa s tym da robit?
Pre informačný prehľad k reklamáciám/odškodneniu - ZSSK, a.s.:
- na http://www.slovakrail.sk/de/casto-kladene-otazky;
- pre IC vlaky v prepravnom poriadku na http://www.slovakrail.sk/fileadmin/Dokumenty/2011_pdf/pp_2011_z4_v03.pdf, najmä body C.3.10-C.3.13 a nadväzne bod C.3.9;
- pre IC vlaky na trase Bratislava-Košice a späť v prepravnom poriadku na http://www.slovakrail.sk/fileadmin/Dokumenty/2012_pdf/pp_ic_2012.pdf, časť B.
Myslím si, že na potvrdenom formulári o meškaní vlaku by mal byť uvedený aj čas meškania vlaku v Tvojej cieľovej stanici a odpoveď spoločnosti o odmietnutí odškodenia by mala obsahovať aj konkrétny dôvod meškania vlaku pre preukázanie, že meškanie nezavinila spoločnosť.
Ak sa Ti to nepozdáva, v súlade s § 7 ods. 4 zákona č. 514/2009 Z.z. o doprave na dráhach môžeš požiadať Slovenskú obchodnú inšpekciu o preskúmanie vybavenia Tvojej reklamácie zo strany spoločnosti, pripojiť fotokópie materiálov/dokladov, ktoré máš k dispozícii, s doplnením informácií, ktoré si získala v súvislosti s meškaním vlaku (rozhlasové oznámenie z vlaku, inštruktáž sprievodcu z vlaku ...).

§ 7
Prepravný poriadok
(4) Sťažnosti a reklamácie na plnenie záväzkov z prepravného poriadku a ich vybavenie dopravcom preskúmava na podnet cestujúceho Slovenská obchodná inšpekcia.
querying
24.07.12,16:53
Daujem za reakciu luja5 :)
premyslam ci sa mam vobec s tym babrat, kedze vieme v akom state zijeme...
no po precitani odpovede som vlastne este prisla na to, ze ja vlastne nemam to potvrdenie o meskani vlaku...... pracovnicka nam dala tlacivo "Ziadost o poskytnutie odskodnenia a nahrady nakladov vo vnutrostatnej osobnej preprave pri ceste uskutocenej vlakom IC" ze ho mame vypisat.... akurat este odo mna ziadala uviest cislo uctu, aj napriek tomu, ze som v casti: Ziadam o poskytnutie odskodnenia zaznacila moznost "v hotovosti" ...a tvrdila ze je to vlastne na bankovy ucet a jednoduchsie.... a tiez ziadala tel. cislo aj ked ide o nepovinny udaj...

no zaroven ma v rozhodnuti o zamietnuti reklamacie neupozornili na doplnenie toho potvrdenia.... nemam vobec skusenosti, ale nebola som tam sama, hned po vystupeni sme tie hormulare vypisovali min. piati a nik to potvrdenie nedostal, ani sprievodca ho nespomynal, hoci aj on by ho mal vydavat.... i ked som sa docitala ze na poziadanie by ho mal vydat , nuz neviem

je mozne nieco dosiahnut?
luja5
24.07.12,21:26
Querying, tiež nemám skúsenosti, tak len ako to vidím a chápem ja:
Nejde len o čas meškania (prvá podmienka pre nárok na odškodnenie – meškanie 60 minút a viac), ale aj o dôvod meškania (druhá podmienka pre nárok na odškodnenie – nesmie ísť o dôvod, za ktorý dopravca v zmysle prepravných podmienok nezodpovedá).
Vo formulácii "spoločnosť nezavinila meškanie, ktoré by prevyšovalo 60 minút" je pre neuznanie odškodnenia podstatné, že spoločnosť nezavinila meškanie. Uvedená formulácia je trošku nešťastná a na prvé prečítanie môže zmiasť, nevyjadruje však, že by spoločnosť neuznala meškanie viac ako 60 minút (nekonštatuje sa tu, že by meškanie neprevyšovalo 60 minút). Len v prípade meškania IC vlaku 60 minút a viac sa pre nárok na odškodnenie posudzuje, či spoločnosť meškanie zavinila alebo nie, pri kratšom meškaní je to zbytočné, lebo nárok na odškodnenie nevznikne.
Nepíšeš, či spoločnosť uviedla aj konkrétny dôvod meškania, prípadne či Vás vo vlaku alebo pri vypĺňaní formulára informovali aj o dôvode meškania (či ho poznali). Tak či tak myslím si, že spoločnosť mala dôvod meškania uviesť v odmietnutí reklamácie pre možnosť posúdiť si to podľa prepravných podmienok a prípadne preveriť (ak by cestujúci chcel).
querying
25.07.12,16:34
Ved prave, v odmietnuti reklamacie dovod uvedeny nie je.
Priamo vo vlaku ked sme stali, mam len sprievodca povedal, ze je vraj asi nejaka porucha na vedeni, no ani on nic presnejsie nevedel. V odmietnuti je opisany clanok B.3 prepravneho poriadku = dovody kedy prepravca za meskanie nezodpoveda, no neviem, ci niektory z nich v skutocnosti nastal. Myslim, ze o prirodnu katastrofu neslo, ani samotni cestujuci zrejme nie su na vine, o nehode na trati nemam informacie, ani o dopravnych obmedzeniach ani o strajku.....
Tak si skutocne neviem vysvetlit co sposobilo meskanie. I ked vyhovorit sa mozu na cokolvek, co "zavinila tretia strana ci vonkajsia okolnost". V podstate su tie prepravne podmienky formulovane tak, ze v kazdej situacii maju moznost hodit vinu na tretiu sranu..... vobec ma nenapada ani jeden priklad, co take by sa muselo stat, aby spolocnost prevzala zodpovednost za meskanie.....
ako tak nad tym uvazujem, mam chut poslat to na inspekciu, no neviete nahodou, ci sa od nich dockam nejakych vycerpavajucich informacii, alebo zas len strucna odpoved pride... ze je vsetko ok a ty obcan nemas prava len povinnosti :(