usoo
12.07.12,12:19
Ahojte,


viem ze sa to tu v niekolkych temach mozno omielalo, no nenasiel som bohuzial na webe jednoznacnu velmi jednoduchu odpoved na moje dve otazky:

1) v pripade ak nakupujem ako prepravna spolocnost (s.r.o.) PHM v zahranici (GER; AUT) cez platobnu kartu, DPH ktoru som zaplatil v zahranici si mozem podla danej krajiny vyziadat (ak sa nemylim je to podla minimalnych kvot kedy sa da o dan ziadat, resp podla statov ktore tento styl vratenia dane podporuju). Nie je mi vsak uplne celkom jasne ci sa ma tato DPH uvadzat aj na danovom priznani ako nadobudnutie tovaru zo zahranicia a teda ci sa ma aj samozdanit, pripadne ci ju netreba vobec na DP uviest.


2) zaujala ma aj otazka znameho ktory sa ma pytal ci si moze uplatnit celu DPH z blockov ktore ma na stravu aj ked presahuju denny stravny limit pre jednoosobovu s.r.o. a to je 3,8 EUR. V praxi prilkad - v restauracii miniem 12 eur, z toho 10 eur ZD, 2 eura DPH. mozem si v danovom priznani uplatnit tieto dve eura, alebo iba maximalnu vysku DPH z 3,8,-- EUR co je 0,63 EUR?

Dakujem za vas cas a dufam ze neotravujem

Zelam pekny den:o
IvoM
12.07.12,10:50
K otázke č.1 ak zaplatíš DPH v EÚ tak už žiadne "samozdanenie" nerobíš, v tomto prípade sa totiž nejedná o nadobudnutie tovaru podľa §11.
K otázke č.2, z bločku za stravu nie je možný odpočet DPH bez ohľadu na to či ide o 3.80 alebo 12 EUR, ak teda dobre chápem otázku že ide o bloček z ECR z bežnej reštaurácie, len na okraj žiaden denný limit na stravu pre jednoosobovú sro neexistuje, sro je totiž PO.
usoo
12.07.12,11:32
Ďakujem za odpoveď.

otázke číslo 1 plne rozumiem. Ak dovolíte, rád by som sa spýtal k otázke číslo 2 jednu vec - nie je pravdou ze z hladiska uctovnictva je maximalny denny povoleny limit pre stravu konatela v PO prave spominanych 3,80 EUR? Mozem si teda uplatnit teoreticky obed v hodnote aj 15 EUR (v pripade ak by som platil viacerym osobam za jednym stolom sucasne)? Mne to pride ako navysovanie vydavkov na stravu (512). Ďakujem za ozrejmenie
usoo
17.07.12,06:12
Nevie prosím nikto odpovedať na môj posledný príspevok?

Taktiež ma napadlo ako by podobnú situáciu s pohonnými hmotami riešil podnikateľ za situácie, ak by s.r.o. podnikala v tranzitnej doprave kde jej drvivú väčšinu výdavkov tvoria práve výdavky na pohonné hmoty. Určite nemá výdavok na nadobudnutie tovaru či už z tuzemska, či už mimo, taktiež maximálne nadobudnutie služby ktoré bolo podnikateľovi poskytnuté boli telefonické služby od mobilného operátora, či opravy automobilov. Ako by daný podnikateľ v danom prípade postupoval, čo všetko by si ako daň na vstupe mohol od daňovej povinnosti odpočítať? Za rady vopred všetkým veľmi pekne ďakujem.